Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce jucarii cumparam copiilor?

Eu mereu am avut "nedumerirea" asta ce jucarii sa ii cumpar lui Edi de cand a fost suficient de mare sa "se joace". A avut de exemplu de la 3 luni o paturica de joaca cu jucarii agatate sus care i-a captat si distras atentia destul de bine pana pe la 7 luni cand a vrut sa mearga in picioare si atunci paturica nu a mai prezentat interes. Au fost apoi jucariile de dentitie si zornaitoarele. Apoi dupa un an am inceput sa ii cumpar masinute si jucarii muzicale, mingii de diverse forme care abia acum au prezentat interes (inainte erau doar bune de bagat in gura), la un an si jumtate a primit un set de lego cu care nu construieste si doar desface (zambet), jucarii de sortat forme sau de pus cercuri.

Sunt in cautare de idei de ce jucarii sa ii mai cumpar ca sa il tina ocupat si sa il ajute in dezvoltre.

Voi ce jucarii cumpatari copiilor si la ce varste?

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    O chestie care il tine pe silviu ocupat in ultima vreme este tablita cu pilitura de fier. Ii place sa mazgaleasca pe ea, zica ca face brmmm-brmm, pentru ca eu ii deseman o masina. Si e relativ ieftina, gasesti si sub 10 leo. Noi avem una mica pt masina si una mai mare pt acasa. II plac f mult si baloanele in ultima vreme, iar cand plecam la drum mai lung avem cu noi neaparat si o mufa, careia ii poate baga acpetele unul intr-altul. si asta il tine ocupat. Cand se joaca cu mufa el zice ca merge cu motocicleta (scoate sunetul cu care el identifica motocicleta, iar daca il intreb "Mami, mergi cu motocicleta?", zambeste si da fericit din cap).

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Mariei ii place sa "scrie" pe tablita. Suntem la a 3-a tablita. Mazgaleste si zice pe silabe Ma-ri-a, ma-mi, ta-ti etc. Ii mai plac si acele cutii unde trebuie sa introduca diferite forme: triunghi, patrat, cerc etc. Deasemenea, ii place sa "citeasca"; i-am luat cateva carti cartonate cu animale. Acum stie cum face fiecare animal in parte, unele stie sa spuna cum se numesc (capa=capra)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari