Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Care este cel mai dezgustator lucru pe care l-a bagat in gurita bebelusul tau?

Pai sa vedem, cabluri, telefoane, o bucata de paine pe care a gasit-o pe jos, pamant, nisip si lista poate continua dar nu-mi mai amintesc eu chiar tot. Din fericire nu am avut prea multe probleme cu burtica de-a lungul timpului si chiar aveam o prietena care ma invidia pentru asta, pentru ca ea avea o fetita cu o sensibilitate crescuta la stomacel si era tot timpul cu servetelele umede si cu dezinfectantul dupa ea cand ieseau afara. Bebelusii vostrii au gustat chestii dezgustatoare?

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Cu cea mare nu am avut prea mari batai de cap,insa cea mica mi-a pus capac.Daca surioara ei cea mare se limita doar la bagatul jucariilor in gura,ea a vrut sa fie mai presus si a incercat sa "guste'' din tot ce i se parea interesant. cand avea un an si un pic eram la tara la bunici si era atrasa de omizi.lua omida in mana si tragea de ea pana o rupea apoi directia in gura... iachhh...da,a mancat omizi,si lista poate continua,rujuri,sapun...etc

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    a luat o gura zdravana de nisip in timp ce bucatarea in parc!

Floricica Nou Venita Dara01's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    9
    Nu cred ca a ramas obiect din casa pe care sa nu fi pus gura ( fara baie , acolo e incuiat): mobilier, calorifere, masina de spalat, usi etc. Totusi cel mai scarbos mi s a parut cand s a intins pe jos sa linga parchetul. Oricat as spala si dezinfecta, tot ma strange in spate sa l vad cu gura pe ..orice. Aveti idee cam la ce varsta termina cu obiceiul asta?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de Dara01 Vezi mesajul
    Nu cred ca a ramas obiect din casa pe care sa nu fi pus gura ( fara baie , acolo e incuiat): mobilier, calorifere, masina de spalat, usi etc. Totusi cel mai scarbos mi s a parut cand s a intins pe jos sa linga parchetul. Oricat as spala si dezinfecta, tot ma strange in spate sa l vad cu gura pe ..orice. Aveti idee cam la ce varsta termina cu obiceiul asta?
    In general, prin jurul varstei de 3 ani, 3 ani si jumatate se cam termina cu 'gustatul' lucrurilor de prin jur.. De departe totusi, cea mai interesanta chestie pe care a vrut (dar nu a reusit, slava Domnului!) sa o savureze, chiar si pentru o clipa, a fost .. un gandac. Dap.. Unul viu. L-a prins si i s-a parut interesant de gustat. Noroc ca l-a reperat taica-su la timp. Pe Andrei, nu pe gandac.. In rest, a bagat in gura si papuci si sandale si scule de-ale lui tati si pietre. Astea pe langa haine, jucarii, mancare scapata pe jos de el, etc..

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Cel mai dezgustator?? :)))? Caca....DA....CACA!!! :) O clipa de neatentie, il schimbam si m-am dus fuga dupa servetele si cand m-am intors era manjit pe manute,pe gura...chiar iacc!! :) In afara de asta a incercat destule: pamant,hartie,iarba,biscuiti de pe jos....multeee! Ca si voi Alina, noroc ca suntem rezistenti!!
    La noi nu cred ca exista lucru gasit pe jos si nebagat putin prin gura..
    Modificata de Musette; 20.11.2013 la 23:47:11.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    A venit din gradina din fata blocului mancand dintr-o bucata de covrig uscat si alta data venea spre mine voioasa cu un kk de caine uscat in mana.Nu stiu cum de nu l-a bagat si pe ala in gura ca era pe vremea cand baga toate alea.Dar ce s-a suparat ca i-am luat scarbosenia......

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Cea mai scaboasa chestie a fost crema lui de fundulet...a lins un pic...:))) preparata in farmacie!

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    la capitolul asta a stat bine, nu a bagat chestii caudate in gura. in schimb am facut eu o maaaare tampenie. era mic, avea vreo 3 luni si il schimbam pe masuta de infasat de un pampers plin. I-am ridicat picioarele sa curat bine funduletul si el plangea. eu ii spuneam ca terminam repede de curatat mizeria de acolo si eram atenta doar acolo. cand m-am uitat la el...surpriza! facea pipi si din cauza pozitiei in care il tineam si-a facut pipi pe fata. sigur si in gurita I-a intrat pt ca plangea. imi venea si sa rad si sa plang...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    a mea din pacate a bagat un banut pe care l-a si inghitit :((((((((((((( am fost imediat de urgenta cu ea la doctor,nu a patit nimic,dar de atunci nu am mai scapat-o din oki nici in ziua de azi.mi-a fost invatatura de minte.copilul chiar trebuie supravegheat.avea atunci 2 ani,am gresit.bine ca nu a patit nimic

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Cand vad atatea postari despre copilasi care baga de toate in gura incep sa cred ca Darius al meu nu este ,,singur".De la hartie pana la pamant,cuie suruburi,cateva gaze mici nu cred ca a fost vreun lucru pe care sa nu il guste.Cu toate astea cel mai scarbos lucru(asa mi-sa parut mie)a fost in parc atunci cand a inceput sa linga topoganul.Nu spun de urletele care le-a tras cand am incercat sa il iau de acolo,nu mai zic si de apostrofarile unei bunici adresate mie, mama iresponsabila care isi face copilul sa urle(atunci am simtit nevoia sa pocnesc pe cineva),in rest noi sa fim sanatosi ca mai sunt multe lucruri de gustat,rabdare sa avem.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari