Ultimele discutii din forum
    princess
    Guest
    Noi am scapat acum la 2 ani jumate, desi piticul a dat semne ca vrea mult mai devreme, a fost ma'sa lenesa. Insa a fost usor, l-am lasat fara scutec si in 2 zile n-a mai facut pe el, nici macar in somn. Cu fiica-mea am fost mai constiincioasa, la 1 an si un pic am dezvatat-o insa ne-a luat cam o saptamana iar de scutec la somn am scapat mult mai tarziu.

Floricica Nou Venita aliginina's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    27
    Multumesc de raspunsuri.

Cum sa procedez? Sa incep sa il las prin casa fara scutec? Cum sa il fac sa stea pe olita? O sa imi fie ceva mai usor dupa ce constientizeaza ca se uda pe pantaloni daca face pipi?

De cateva ori l-am "fraierit" sa stea aprox 2 min pe olita, dar a facut pipi/"treaba mare" dupa cateva min dupa ce s-a ridicat.

sadia
    Guest
    Mai da e mic.....de ce esti asa panicata?Daca avea mult peste 2 ani asa da....dar la un an si nu mi se pare absolut nici o graba.....

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de aliginina Vezi mesajul
    Multumesc de raspunsuri.

Cum sa procedez? Sa incep sa il las prin casa fara scutec? Cum sa il fac sa stea pe olita? O sa imi fie ceva mai usor dupa ce constientizeaza ca se uda pe pantaloni daca face pipi?

De cateva ori l-am "fraierit" sa stea aprox 2 min pe olita, dar a facut pipi/"treaba mare" dupa cateva min dupa ce s-a ridicat.

Lasa-l fara scutec du olita la baie si lasa-l sa vina in baie cu tine cand mergi tu.eu asa am procedat cu fiicamea incepand de la varsta de 2 ani, explicand-ui mereu ca asa e normal sa faca fetitele mari ,,pisu si caca,, dupa 3 zile a inceput sa se ceara ea singura inclusiv noaptea. Acum la 3 ani deja e rutina si nu am probleme cu ea.

Floricica Nou Venita Lialina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2013
    Postari in forum
    11
    Noi am scapat pe la 2 ani dupa ce a venit si surioara, i-am explicat ca suriaora este mica si are nevoie de pampersi trebuie sa ii dam pe ai ei, a fost foarte incantata ca poate ajuta si ea pe surioara.
    Era haioasa apoi cand vedea copilul unor prieteni care mai purta pampersi, ii explica ca are nevoie surioara si trebuie sa renunte la ei

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari