Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Salutare, mamici!

Vreau sa discutam despre....pampers.La ce varsta e indicat sa dezobisnuim copilul de pampers? Stiu ca , la fel ca in toate celelalte cazuri, nu exista o lege general valabila pentru fiecare puiut in parte, dar ma gandeam ca discutand aici ca intre femei poate gasim o solutie si o modalitate care poate o putem aplica si copilasului nostru.La fel de important mi se pare si modul in care o facem, cum explicam copilului ca nu mai are pampi, de ce nu mai are pampers, cum il facem sa se ceara, cand renuntam si la pampersul de noapte....etc.

Diana (fetita mea) are 1 an si 2 luni, deocamdata facem pe olita, cam de 3-4 ori pe zi si numai "felul 1"( nu vreau sa folosesc cuvinte nelalocul lor....Cand vine vorba de cealalta treaba se ascunde dupa perdea sau intr-un colt, cand nu o vede nimeni si face...Am incercat sa o pun rapid pe olita, dar brusc nu mai vrea..

In speranta ca subiectul vi se va parea interesant, sau nu, va astept sa impartasim opinii , pareri, idei si sa invatam una din experienta celeilate!

Numai bine!

Floricica Novice rodicutzuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2008
    Postari in forum
    555
    buna,
    fetita mea are un an si 5 luni, si de la 6luni am pus-o pe olita. asa de tare m-am bucurat ca pe la 8 luni facea numai pe olita si noapte aproape deloc. ma gandeam ca pe la 1 an si ceva n-o sa-i mai trebuiasca deloc pampers. dar surpriza surprizelor a fost prin noiembrie cand deodata nu a mai vrut sa faca deloc pe olita, si uite ca sunt aproape 3 luni decand refuza olita. nu stiu ce s-a intamplat dar o tin si o juma de ora pe olita si nu vrea sa faca nimic si cand ii pun pampers instant face

Floricica Nou Venita elaley's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2009
    Postari in forum
    7
    Cam asa ceva am patit si eu cu Darius, baietelul meu, de un an si 6 luni.De la 7 luni l-am pus pe olita si intr-o luna de zile s-a obisnuit sa faca caca numai pe olita. Insa la un an si o luna a avut diaree si de atunci nu mai face deloc pe olita sau pe wc. Il pot tine cate o ora ca tot degeaba.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si eu am inteles ca daca punem copilul prea repede (gen 6-7 luni), pe olita, exista "riscul" ca mai tarziu sa refuze cu desavarsire olita...cam acest lucru cred ca s-a intamplat in cazul vostru.eu am inceput sa imi pun fiica pe olita cam la 9-10 luni.Face pe olita, dar numai la nimereala, deci nu cred ca se controleaza, o pun cam de 4-5 ori pe zi, nu pot sa zic ca nu face, dar sigur nu e un gest controlat...
    Oricum, eu mai astept o vreme sa vad cum voi actiona mai incolo....sincer chiar nu stiu, exista pareri si pareri...oricum am auzit si cazuri cand s-a scapat de pampi la 3 ani...
    Multa sanatate!

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    Copilul meu are acum 4 ani dar am sa va impartasesc din experienta mea. Nu l-am fortat niciodata sa stea pe olita, de fapt nu cred ca a folosit olita de zece ori, l-am asezat direct pe wc cu colacel, bineinteles, asa ca mami si ca tati. Cea mai buna perioada de renuntat la pampersi este vara cand copilul este mai usor imbracat si chiar daca apar accidente sunt mai putine hainute de schimbat si spalat. Nici iarna nu trebuie sa renuntam si s-ar putea ca la unii copii sa aiba un efect mai mare dat fiind disconfortul pantalonilor uzi la temperaturi mai scazute. Renuntati in prima faza la pampers in timpul zilei si dupa aceea treceti la faza a doua-perioada de noapte cand puteti folosi scutece absorbante sub cearceafuri. Nu intrati in panica si nu ii grabiti, pana se marita/insoara vor invata sa foloseasca toaleta :)
    Succes!

Floricica Avansata mellyamelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    1.280
    deci cred ca noi in vara incepem operatiunea olita! sa speram ca functioneaza ca tare le e lor comod asa

Floricica Nou Venita oana.daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2013
    Postari in forum
    4
    fetita mea are deja 1 an si 3 luni si face la oltza..eu am pus-o de la 9 luni... si pana acum ea a invatat sa-mi spuna cand vrea sa faca ceva..am tinut-o prima oara pe o olitza f frumoasa si i-a placut... a facut pipi apoi caca si a ajutat-o fff mult ptr ca ea era de ceva timp si constipata.... si de multe ori o mai si fortam sa stea...alteori cand facea pe ea o certam.. si bineinteles cand facea o laudam extrem de mult...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Eu sunt una din mamicile fericite..am inceput la 8 luni la olita...de atunci mi-a facut caca doar la olita....si cand se intampla si pipi, la 1 an am inceput sa il pun mai des pt pipi, si am reusit cat de cat, iar la 1 an jumate nu mai aveam pampi nici ziua nici noaptea....se intampla o data pe sapt cel mult sa se scape cand nu il intrebam eu daca face....iar noaptea se inatmpla la fel de rar sa il gasesc ud....poate sunt eu prea obosita si nu il aud cand se zvarcoleste( asta e semnul ca vrea la olita)sau pur si simplu este si el obosit si nu mai da nici un semn!

sadia
    Guest
    Copilul iti spune fara cuvinte cand e pregatit sa dea jos pampersul..... nu l-am pus niciodata asa devreme .
    Pe la un an jumate l-am ps pe olita.....

Floricica Nou Venita aliginina's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    27
    Am nevoie de ajutor! Am un baietel de 1 an si aproape 3 luni.

Nu mai sta sa ii pun scutec pe el, se zvarcoleste si se zbate... Nu vrea sa stea nici pe olita, am incercat in cateva randuri, dar fara succes.
    Ce ma sfatuiti sa fac? Sa il las ziua fara scutec ca sa aiba senzatia de ud?

sadia
    Guest
    Din cate spui e doar un capiciu.....ar s-a putea totusi si pregatit sa renunte...a vazut pe undeva de curand copii fara pampers ,s-a jucat cu copi fara pampers.
    Imita f bine a varsta asta.......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari