Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cand nu vrea sa doarma singur

Multe mamici si confrunta cu situatia in care bebe sau chiar "prichindelul" nu vrea sa doarma singur si se intreba ce este de facut? Si multe mamici cad prada tentatiei si iau copilul cu ele in pat.

Una dintre metode este sa ii lasi in patutul lui ceva ce poarta mirosul pielii tale, o bluza, o esarfa (atentie cu esarfa insa ca este periciloasa deoarece s-ar putea sugruma peste noapte cu ea), un ursulet de plus (cu care sa fi dormit mamica timp de cabtva nopti) sau o paturica, orice poate sa poarta mirosul mamei si sa ii dea bebelusului sentimentul ca mama este langa el.

Trebuie creat un ritual inainte de nani, care sa fie pastrat cu sfintenie de fiecare data, astfel se va crea o rutina cu care copilul se va obisnui.

O alta metoda care la noi a dat roade a fost sa il lasam sa planga, dupa 10 min, m-am dus la el, l-am asezat inapoi culcat in patut, l-am mangaiat si l-am pupat apoi am plecat iar din camera. Treaba asta a durat 3 seri la rand iar timpul in care a plans s-a diminuat simtitor de la o seara la alta ca in final sa adoarma singurel fara proteste.

Voi cum procedati cand nu vrea sa doarma singurel?

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Multe mamici si confrunta cu situatia in care bebe sau chiar "prichindelul" nu vrea sa doarma singur si se intreba ce este de facut? Si multe mamici cad prada tentatiei si iau copilul cu ele in pat.

Trebuie creat un ritual inainte de nani, care sa fie pastrat cu sfintenie de fiecare data, astfel se va crea o rutina cu care copilul se va obisnui.

O alta metoda care la noi a dat roade a fost sa il lasam sa planga, dupa 10 min, m-am dus la el, l-am asezat inapoi culcat in patut, l-am mangaiat si l-am pupat apoi am plecat iar din camera. Treaba asta a durat 3 seri la rand iar timpul in care a plans s-a diminuat simtitor de la o seara la alta ca in final sa adoarma singurel fara proteste.

Voi cum procedati cand nu vrea sa doarma singurel?
    Asa am procedat si noi, deja nu mai stiam ce sa-i facem ca sa-l adormim pana ce niste prieteni ne-au recomandat o carte despre adormitul copilului.

In prima seara am facut "ritualul", schimbat-papat-jucat-lunina semioscura- jucarii-nani, bineanteles ca el a plans cu lacrimid e crocodil vrand sa stea cu noi sau gandind ca l-am abandonat.

In prima seara am intrat la el in camera dupa 1 minut i-am zis noapte buna cu blandete l-am mangaita si am iesit, iarasi a plans , am intar la 3 minute si asa mai departe din 5 in 5 minute pana s-a calmat.

Am avut 3 seri in care a plans cam 20 de minute pana a adormit si acum dupa o luna adoarme singur, stie ca atunci cand il pun in patut trebuie sa doarma.

Dar si aici este un truc, daca copilul nu are somn chiar deloc nu este bine sa-l lasati aolo, va jucati putin cu el si dupa aceea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari