Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita moni78's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2009
    Postari in forum
    2
    Copilasul meu are 5 luni si nu pare dornic sa intinda manutele spre jucariile pe care i le intind. Este normal acest lucru?

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Nu stiu ce sa zic, Matilda a intins prima oara manuta dupa o jucarie cand avea 2 lunite...Fiecare copil are ritmul sau de dezvoltare. Poate nu ii intinzi jucariile care ii plac. Asa micuti cum sunt, dezvolta preferinte, de obicei pentru culori. A mea a preferat jucariile albastru intens si rosu.
    Daca ii dai tu jucaria in manuta sau i-o pui la indemana o ia?

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    Daca nu ii plac jucariile nu intinde mana dupa ele. I-ai ceva viu colorat care sa si "zdrangane" si va intinde mana. Al meu tot pe la 2 luni intindea mana dupa jucarii si la 3 le muta dintr-o mana in alta. Oricum,copiii nu trebuie comparati,nu sunt 2 la fel. Eu eram inrijorata cand auzeam alte mamici care spuneau ca bebeii lor isi descopera manutele la 2 luni si al meu nici nu se uita la ele. Dar apuca tot ce putea. Asa ca fiecare cu ritmul lui.

Floricica Nou Venita moni78's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2009
    Postari in forum
    2
    Daca primeste jucaria in manuta sau daca il mangai pe piept cu ea o ia in manuta dar nu o tine mult timp.

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Eu zic sa incerci cu mai multe tipuri de jucarii. Nici Matilda nu le tine prea mult decat pe cele preferate.
    Si prima jucarie dupa care a intins manuta si pe care a cerut-o este un patrat de plus, foarte intens colorat (de fapt sunt 3 patrate care se baga unul intr-altul, dar ea se joaca cu cate unul odata) care pe alocuri fosneste. A primit-o, eu nu i-as fi cumparat-o intr-un milion de ani :) Tot cu asta se joaca si acum cu mare placere.
    Mai are o albinuta de plastic, care zdrangane un pic, si are aripile de diverse consistente. Aia e buna de ros.
    Restul jucariilor le ia, le tine cateva secunde si le arunca in mijocul camerei sa le adun eu :)

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Moni, daca le ia, dupa aceea le arunca si asteapta sa i le dai? Si asta e o forma de joaca...
    A, si pungile sunt in top, cred ca ii place cum fosnesc :)

Floricica Debutanta mihu78's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    Emma are aproape 3 luni si nici nu-i curioasa sa intinda mana dupa jucarie si nici n-o tine in manuta...in schimb "vorbeste" cu o floare pentru gradina, care e f colorata si cu caruselul...cel putin pana acuma
    Nu-mi fac griji...eu zic ca e inca mica

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Asa zic si eu, Mihu, nu e motiv de ingrijorare, Matilda le-a studiat si le-a gangurit cateva zile bune pana sa le ceara :) Am vazut care ii plac si ii trezesc reactii si i le-am pus in preajma, atata tot...

Floricica Nou Venita rodica32's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    22
    ciao, e adevarat ca fiecare copil are ritmul sau...fetita mea la 5 luni se intindea dupa jucariile apropiate, sau se intorcea pe burtica ca sa le apuce si apoi le analiza pe toate partile si le scutura ca sa sune.
    Incearca sa ii dau jucarii foarte colorate care fac zgomot ca sa ii stimuleze curiozitate, si care se pot duce la gurita, daca ii place sa stea pe burtica pune-i jucariile inaintea ochilor asa el le vede si va incerca sa le ia cu manuta. Incearca sa te joci cat mai mult cu el fara sa il tii in brate, doar cu jucariile si ai sa vei ca in curand se vor vedea rezultatele.
    Daca dupa 6 luni nu manifesta inca nici un interes pentru lumea din jur, atunci poti da un telefon la pediatra ca sa auzi si parerea ei, asa vei fi si tu mai linistita.

Multa bafta la joaca

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari