Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Foarte interesant Bebelusi neastamparati sau cuminti ?

Buna dimineata mamici.
    Am citit pe forumuri dedicate bebelusilor / copiilor probleme ale unor mamici ai caror bebelusi sunt rai mai ales cand vine vorba de schimbarea scutecului. Am citit tot felul de afirmatii cum ca ii lovesc cu picioarele, sunt "agresivi", si nu stau locului, mamele avand probleme cu chestia asta, fiind lovite la sani, burta si alte parti ale corpului.
    Eu pot sa zic ca sunt o mamica foarte norocoasa din toate punctele de vedere. Maxiii chiar daca are doar 8 luni e foarte cuminte in general, chiar nu ma asteptam la asta, ba chiar "ma ajuta" daca pot sa zic asa cand il schimb, a invatat ce trebuie sa faca si cand. De exemplu dupa ce ii pun sub fundulet pampersul curat si vreau sa i-l prind stie ca trebuie sa se cracaneze ca sa se aseze bine dupa care sa intinda piciorusele sa prind scaietii. Ai vostrii cum sunt sau au fost ? Ati avut probleme de genu ? Sau si bebeii vostrii sunt cuminti ?

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna,
    Si fetita mea este cuminte,nu plange decat cand ii este foame ,sau are nevoie de ceva si nu stie cum sa se exprime.In legatura cu ceea ce zic alte mamici ca patesc si anume ca sunt lovite de copiii lor sau ca nu stau ,eu cred ca unele dintre ele mai si exagereaza,spun asta pentru ca,cunosc asemenea mamici.Fiecare copil este in felul lui,important este sa stim cum sa ii vorbim,cum sa ii educam de mici,etc.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Asa e. Eu de obicei cand il schimb sau il imbrac povestesc cu el, ii cant, scot zgomote care il fac sa rada, si atunci el uita sa se opuna imbracatului. Desi trebuie sa recunosc l-am invatat in casa sa stea imbracat cat mai lejer, nu prea infofolit. Iar acum avem probleme iarna sau cand e rece afara si trebuie sa iesim din casa, face destul de urat cand il imbracam mai gros, plus ca nu ii prea plac caciulile ! Dar cu timpul o sa se obisnuiasca.

miki00
    Guest
    Eu una nu pot sa asociez cuvintele 'bebelus" si "rau". Nici cand vine vorba de fetitele mele , nici cand ma refer la ceilalti. Adica nu poti spune despre un bebe de cateva luni ca e rau, mi se pare deplasat.. Bebelusii sunt.... bebelusi , si atata tat. Dupa parerea mea, titlul topicului nu e cel mai potrivit. Dar asta e doar parerea mea.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de Andraa24M Vezi mesajul
    Asa e. Eu de obicei cand il schimb sau il imbrac povestesc cu el, ii cant, scot zgomote care il fac sa rada, si atunci el uita sa se opuna imbracatului. Desi trebuie sa recunosc l-am invatat in casa sa stea imbracat cat mai lejer, nu prea infofolit. Iar acum avem probleme iarna sau cand e rece afara si trebuie sa iesim din casa, face destul de urat cand il imbracam mai gros, plus ca nu ii prea plac caciulile ! Dar cu timpul o sa se obisnuiasca.
    Nici fetita mea nu suporta nimic pe cap.Pentru ca a venit vara si trebuie sa stea cu palariuta pe cap am incercat sa ii cumpar una UV,dar de unde,nu vrea sub nicio forma,chiar daca se poate prinde sub barbie.i-am cumparat si ochelari de soare,dar tot degeaba :(

Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    Eu una nu pot sa asociez cuvintele 'bebelus" si "rau". Nici cand vine vorba de fetitele mele , nici cand ma refer la ceilalti. Adica nu poti spune despre un bebe de cateva luni ca e rau, mi se pare deplasat.. Bebelusii sunt.... bebelusi , si atata tat. Dupa parerea mea, titlul topicului nu e cel mai potrivit. Dar asta e doar parerea mea.
    Miki,da,sunt de acord cu tine,bebelusii nu pot fi rai,unii poate sunt prea mult rasfatati,dar in niciun caz rai

tabitha
    Guest
    Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    De accord cu tine,bebelusii nu pot fi rai.Dar Andra a specificat ca se refera la schimbatul scutecului.

miki00
    Guest
    Citat Postat de tabitha Vezi mesajul
    De accord cu tine,bebelusii nu pot fi rai.Dar Andra a specificat ca se refera la schimbatul scutecului.

Atunci cred ca ar trebui sa citim "rau", adica cu ghilimelele de rigoare :). Nu cred ca un bebe face ceva rau cand da din picioruse. Mie una imi lipseste perioada in care ale mele dadeau din picioruse.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Sa vedem....
    Osmicu' a avut colici pana la 5 luni...si urla ca din gura de sarpe cand incepeau crizele...daca nu avea crize, urla din motive numai de el stiute...ca puneai mana pe el - daca il luai de manuta, si-o smulgea din mana ta, ca vroiai sa-l schimbi de scutec, ca ii faceam baie...urla de ti se ridica parul in cap....Masaj nu i-am facut niciodata, ziceai ca-l rup in bucati daca pun mana pe el...baia era ca la cursa de 100m cu obstacole...repede fa si aia si aia....Totusi am avut noroc pt ca spre doua luni colicii s-au mutat ziua...si noaptea dormea aproape fara intrerupere....apoi baia a inceput sa ii placa, dar etapa de dupa, cu uns, curatat ochi, gura, nas, urechi...tot un calvar.
    Osmicu' n-a acceptat niciodata sa fie tinut in brate....daca vroiai foiala si urlete si incercare de a scapa...il luai in brate...N-a dormit niciodata cu noi in pat...de fapt, daca nu e in patutul lui, nu doarme deloc...
    Apoi au inceput suturile in burta (am nascut prin cezariana, deci erau o incantare) si pumnii in fata...trasul de par a fost "de vara"....
    In continuare nu spune "mama"...in continuare nu accepta sa fie luat in brate....iar la schimbat de scutec, poate ar trebui batut in cuie ca sa coopereze....Avem si crize de personalitate, daca nu il las sa faca ceva tipa precum o oala sub presiune...culminand uneori cu faptul ca de nervi se musca de mana....La 5 luni - nici nu statea in fund, era pe orizontala - s-a dat prima oara cu fundul de pamant...
    Nu ii plac copiii, nu se apropie de ei si urla daca vreunul vine inspre el, plange cu sughituri...in schimb curteaza toate mamicile din parc, le zambeste, flutura din gene, la mangaie...le atinge...e foarte dragastos :)...sambata a mangaiat o prietena pe brat de sus in jos de cateva ori, pana cand mana i-a ajuns ca din intamplare pe san...si tot din intamplare a uitat sa o mai ia de acolo :) (Nu va imaginati ca cine stie ce a vazut prin casa...ca noi, mami si tati, de cand s-a nascut el, mai avem putin si devenim asceti)...
    Nu este un copil "usor"....si nu pot spune deloc ca este rasfatat....ca si de am fi vrut, n-a acceptat el....si recunosc ca de multe ori ma face sah mah....alteori ma umple de disperare...si uneori imi vine sa fug departe....
    Dar nu stiu daca as putea sa spun ca este "rau"...doar nazdravan...si putin ca zgubi....

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Poate nu e tocmai potrivit termenul de rau. Dar la situatiile precum cea a lui Hayeti faceam referire.
    In sensul acela "rau".
    Adica trebuie sa te "lupti" cu el ca sa il schimbi, sa il imbraci, sa ii faci baie si asa mai departe.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de Andraa24M Vezi mesajul
    Poate nu e tocmai potrivit termenul de rau. Dar la situatiile precum cea a lui Hayeti faceam referire.
    In sensul acela "rau".
    Andra modifica titlul daca mai poti,pune in loc de "rai","neastamparati" sau altceva.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de tabitha Vezi mesajul
    Andra modifica titlul daca mai poti,pune in loc de "rai","neastamparati" sau altceva.
    Intentionam sa fac asta, dar habar nu am de unde. Stie careva ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari