Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2008
    Postari in forum
    15

Vigantol la bebelusi

Cum a reactionat bebelusii vostri la Vigantol? Ieri o cunostinta mi-a spus ca Vigantolul administrat fara calciu provoaca rahitism.

Multumesc

nicole13
    Guest
    daca alimentatia este corecta si contine alimente bogate in calciu ]vigantolul avand rolul de-al fixa nu vad dc sa provoace rahitism! eu una n-am mai auzit asa ceva:(

eu i-am dat lui David la 3,6,9 luni cate 10 zile calciu natural dar la rec medicului! numai el iti poate spune daca bebe are nevoie de supliment de calciu1

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Si eu ii dau Vigantol pana la in an este obligatoriu asa stiu eu din inf. primite pana 3 luni i-am dat si calciu natural impreuna cu Vigantol dar asta hotaraste dr de familie eu nu am auzit asa ceva mai bine consulta dr. tau de familie

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    la niki totul a fost ok...dar la cristi nu...pt ca nu il asimileaza.
    a luat prea mult in lungime de cand s-a nascut si fontanela tot mare a ramas,plus ca i-au iesit 2 dinti,unul la 4 luni si 8 zile si al 2-lea la 4 luni si 3 saptamani. deci calciul nu se fixeaza unde ar trebui...
    dna dr pediatru i-a facut Vit D3 injectabil,o fiola de 300.000 u.i. si urmeaza sa mai facem inca una.
    vigantol ii dau 5 pic/zi.
    pe cristi il alaptez...
    niki ia si ea vigantol 14 pic(cate kg atatea pic), o singura zi pe saptamana pana la sf lunii aprilie.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    buna noi am inlocuit vigantolul din romania cu DETREVIT DE LA HUMANA DIN IT pt ca nu il asimila bine si noi avem fontanela cam marisoara!

Floricica Nou Venita roxxyy26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1
    buna ziua si noi avem probleme cu fontanela.si am fost la doctorita noastra pediatru la care mergem la consultatii si timp de 3 luni ne-a marit doza de vigantol.la 3 luni imi spusese sa ii dau 8 picaturi de vigantol,la 4 luni 12 picaturi iar acuma cand am fost ultima oara mi-a spus sa ii dau 20 picaturi.intreband si alti doctori am intrerupt doza aceasta si ii dau in continuare 2 picaturi ptr k mi s-a spus ca nu se dau asa multe picaturi deoarece ar putea avea consecinte foarte grave sin in momentul de fata sunt intr-o dilema si nu prea stiu ce sa fac.stiti cumva se mai fac injectii? sidaca da la ce varsta, specificam ca are numai 6 luni.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    eu pana s aii dau DETREVIT ii dadeam 6 pic de vigantol asta pe la 4-5 luni dar ii dau si 5 ml de calciu pe luna timp de 10 zile. asta a fost recomandarea pediatrei noastre! injectii de vitd3 simpla nu se mai gasesc nici in romania si nici in italia. eu iam facut rost de injectii de ADISTEROLE o combinatie de vit a+vit d3 asta e tot ce am gasit si acolo, dar nu am apucat sa le face pt ca au expirat dar luna asta voi incerca s afac rost din nou de ele! injectii daca le aveti se pot face incepand de la 2 luni dar in acest timp nu mai administrati si vigantol! cel mai bine e sa cereti parerea unui pediatru bun!

Floricica Avansata biskita's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    1.743
    pediatrul meu mi-a recomandat vigantolul ..nu cred ca provoaca rahitism ...!in plus e un suplimient de vitamina d3 pentru inarirea oaselor...

Floricica Senior gratioasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2007
    Postari in forum
    4.976
    ciao!...mie acum o sapt pediatra mi-a zis ca nu-i administrez cum tb vigantol si copilul are inceput de rahitism..pana la 4 luni i-am dat 2 picaturi/zi.de la 4 luni si-a pus semne de intrebare pediatra si a marit doza la 4pic/zi..si mi-a zis ca daca pana la 6 luni nu se amelioreaza situatia ii mareste la 8 pic/zi..mi-a mai zis ca nu-i administrez corect, pana pe la 3 luni ii picuram direct in guritza, dar crescand nu mai statea sa-i pun direct asa ca am copiat modeleul de la o prietena si ii dadeam cu linguritza in putin lapte sau ceai..aici mi-a zis pediatra ca am gresit...acum ii dau din nou direct in guritza..doamne ajuta sa fie bine..sanatate tuturor bebeilor

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Eu am avut o perioada in care i-am dat Narcisei si 10 picaturi de vigantol si s-a cunoscut; ii puneam picaturile in lingurita si asa i le dadeam. O perioada nu am stiut ca sticluta trebuie schimbata daca intr-o luna nu se termina si inceputa alta noua (am citit parerile unor pediatri) si parca nu isi facea efectul. Cum am inceput sa schimb sticlutele cand trecea luna a fost bine.
    Am folosit la Narcisa pana la un an si jumatate, fontanela s-a inchis foarte bine, si a fost maricica.
    Diana ia acum 2 picaturi. Si cand o scot afara o tin cateva minute cu fata la soare, daca tot ne ajuta si vremea, era pacat sa nu profitam.

Floricica Nou Venita pirvuanina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    20
    Fetita mea are 2 ani si ia VIGANTOL asociat cu CALCIU GLUCONIC.A suferit de micuta de RAHITISM,si stiu de la un bun medic pediatru ca vit.D3(ex.VIGANTOL),trebuie asociat cu calciu gluconic(jumatate de fiola/zi)ptr o fixare buna a calciului in oase.De unul singur VIGANTOL,nu da rezultate spectaculoase,dar INTRADEVAR,poate avea efecte inverse.Ar fi pacat sa-l ia degeaba.FELICITARI ptr BAIETEL,E UN SCUMP.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari