Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxylois's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2008
    Postari in forum
    1
    Buna dragelor...Sunt si eu proaspat mamica si noua pe acest forum....Am nevoie de sfaturile voastre in ceea ce priveste varicela Fetitza mea are aproape 2 luni si mi frica sa nu faca varicela, niste nepoti de-ai mei au facut Cum se poate manifesta boala la o varsta asa de frageda?voi v-ati confruntat cu aceasta boala la bb asa mic?

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    buna
    eu m-am confruntat cu ceva de genul asta...mama mea a facut Zona Zoster cand Alex avea cam o luna si putin....mi-a fost si mie frica sa nu faca si el varicela atunci dar dr. mi-a zis ca are imunitate la boala asta pana pe la 4 luni (imunitate data de placenta )iar daca este si alaptat cu atat mai mult.

Floricica Nou Venita irinam's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2007
    Postari in forum
    67
    nu m-am confruntat cu boala la bebe (doar pe pielea mea, si asta ca adult, cand am facut stagiul de boli infectioase), insa iti pot da cateva detalii despre boala. la bebe e important sa il supraveghezi si la primele semne sa mergi la pediatru, pentru ca are sistemul imunitar inca slab. pericolul este de suprainfectii. in cazul in care bebe a contactat boala, aceasta se manifesta cam la 2 saptamani de cand cei de la care au luat au fost diagnosticati. se manifesta mai intai printr-o eruptie rosiatica ce apare pe abdomen, pe spate sau pe fata, apoi se intinde pe aproape tot corpul, inclusiv pe pielea capului, in gura, pe talpi, in gat, in nas, in urechi si pe organele genitale. bubitele sunt rosii, asemanatoare cu muscaturile de insecte si se transforma in vezicule pline cu un lichid transparent. febra poate ajunge la 38, maxim 39 de grade Celsius.cam asta ar fi debutul. ar mai fi de povestit, dar probabil inca nu e cazul si sper sa nici nu fie. important e sa o urmaresti cu atentie, sa observi daca apar acele bubite, sa ii urmaresti temperatura. in nici un caz sa nu ii administrezi tu medicamente daca observi ceva, si nici preventiv (oricum nu ai cum sa previi)!!! imediat ce observi ceva, mergi la medic. ii doresc sanatate puiutului tau si sper sa nu aveti inca probleme de acest gen!

Floricica Nou Venita liliana01's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2008
    Postari in forum
    1
    buna! baietelul meu are 2,5 luni si cred ca are varicela . a facut febra 38.4 C ,iar acum, a doua zi este plin de pete rosii pe fata si pe tot corpul.doctora l-a vazut si zicea ca a facut alergie la ceea ce am mancat eu. credeti ca poate fi adevarat , din moment ce petele s-au extins?simptomele corepund varicelei, dar nu stiu daca poate face la varsta asta, si daca da ce trebuie sa fac.in plus nu mai mananca in 12 ore 140ml si numai din biberon ,pt ca tipa cand il pun la san si-l refuza categori. v-as fi recunoscatore pt sfaturi

Floricica Nou Venita rodicavasiloni's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2009
    Postari in forum
    8
    Stati linistite, si fetita mea in varsta de 5 luni are momentan varicela este plina de bubite cu apa. A avut baietelul de 5 ani si a luat si ea dupa 2 saptamani. nu mi-a facut febra mai mult de 37,9 .I-am pus paracetamol in fundulet si i-am administrat cu calamina pe bubite ca sa-i mai atenueze mancarimea. altceva nu avem ce le face , doar rabdare sa avem caci vor trece. Nu i-am facut baita desi este a 4 zi, si nu am iesit afara,

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    Stiam si eu ca in primele luni de viata bebeii sunt imuni la bolile copilariei. Liliana, daca doctorita l-a vazut pe baietel si-ar fi dat seama daca e varicela. Eu inclin sa cred ca e alergie. La fel am patit si eu cu Alex, la 1,5 luni. Avea corpul plin de pete rosiatice, care s-au extins. parca era oparit. Am fost la dermatolog si diagnosticul nu a fost tocmai placut: dermatita atopica, pe fond alergic, nu se stie de la ce!
    Poate fi praf, acarieni, detergent, hrana mamei, animale, polen, hainute sintetice, etc.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    asa a avut si baietelul meu. a fost diagnosticat cu DERMATITA ATOPICA. ni s-a prescris ;;CYTELIUM;.se gaseste la farmaciile sensiblu. a fost singurul care ne-a ajutat, si la baie am folosit ULEI-BAIE de laMUSTELLA [se pune in apa de baie] si tot de la MUSTELLA, am luat STELLATOPIA PTR. CAP SI CORP.
    SUNT PRODUSE care se folosesc expre ptr. copii cu piele sensibila, atopica. intr-o saptamana au facut minuni.ni l-a recomandat dermatologul de la spitalul de copii.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    de altfel, in martie a facut David varicela.[a luat de la sora ei mai mare].
    dimineata a facut febra de 38, pe deseara deja au aparut petele rosii, pe burta prima data, care semanau cu picatura de roua. apoi tot mai multe, pana s-a umplut de tot.a fost greu primele zile, pana s-a manifestat eruptia. in total am stat in casa cu el fix 31 zile. atunci a cazut ultima pustula jos. dus nu are voie numai cand s-au uscat comlect toate pustulele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari