Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Nelamurit Constipatie, diaree si iar constipatie

Fetelor cam de o saptamana ma invart in cercul asta vicios cu alexandra a inceput cam de luni a fost constipata 2 zile dupa aceea miercuri a avut diaree cam adica cand facea caca era moale de tot aproape lichid..nu sa plans de dureri de burta nu a fost molesita nu a facut febra acum iar nu a facut caca de 2 zile ieri nu am gasit-o pe pediatra ei asa ca ma-m dus cu ea degeaba ia-m dat niste mar ras poate poate face ceva... de mancat mananca bine pisu face dar caca vreun sfat ceva ce sa i mai dau pana luni ce ajung cu ea la pediatru

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    pentru constipatie ceai de musetel,iar pentru diaree ceai de menta sau afin,trebuie avut grija cu ceaiul de afin pentru ca,daca este facut concentrat da iar in constipatie

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Baiatului meu cand e constipat ii dau fructe si legume plus MULTA APA. Dintre fructe si legume cel mai bine functioneaza para, mazarea, pastaile, borsul de sfecla rosie(in cazul nostru).Sigur ca orice fruct si leguma ajuta, e bine sa manance cat mai multe in perioada asta si neaparat sa bea multa apa! Ar fi bine sa ii dai si ceva probiotice, tind sa cred ca are flora intestinala putin deranjata, de acolo si diareea-constipatia. Sanatate!

Floricica Nou Venita roxy27's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2010
    Postari in forum
    7
    Fetita mea de 2 luni si jumatate, ieri a avut scaun moale si cu ceva mucozitati. I-am dat apa de la orezul fiert si astazi a facut din nou scaun, dar de data asta cantitate mai mare si putin mai inchegat! Ce sa fac? Sa ii dau din nou apa de la orezul fiert? Nu a avut febra, a fost doar agitata si nu prea a dormit.

In prezent, este alaptata exclusiv la san. Programare la medic am saptamana viitoare. Cum ma sfatuiti sa procedez? Sunt normale aceste mucozitati in scaunul bebelusului alaptat?

Va multumesc.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Linex baby pliculete sunt foarte bune pentru regralea tranzitului intestinal la copii atat in caz de diaree cat si de constipatie. Pliculletele se dizolva in lapte , apa , suc si au un gust placut. sunt foarte bune. Noi mereu avem in casa aceste pliculete. Sanatate !

Floricica Nou Venita Laura.Patrascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2012
    Postari in forum
    144
    Citat Postat de roxy27 Vezi mesajul
    Fetita mea de 2 luni si jumatate, ieri a avut scaun moale si cu ceva mucozitati. I-am dat apa de la orezul fiert si astazi a facut din nou scaun, dar de data asta cantitate mai mare si putin mai inchegat! Ce sa fac? Sa ii dau din nou apa de la orezul fiert? Nu a avut febra, a fost doar agitata si nu prea a dormit.

In prezent, este alaptata exclusiv la san. Programare la medic am saptamana viitoare. Cum ma sfatuiti sa procedez? Sunt normale aceste mucozitati in scaunul bebelusului alaptat?

Va multumesc.
    Draga Roxy,

Daca tu consideri ca-si revine, poti sa nu-i mai dai mucilagiu de orez.Daca ai programare saptamana urmatoare, poti sa astepti pana atunci.Ai facut foarte bine ca i-ai dat apa de la orezul fiert.Mucilagiul de orez se foloseste in special pentru nou-nascutii alaptati care prezinta diaree.

Cu drag,

Laura Patrascu

Floricica Nou Venita cernisoara's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    1

scaun verde

buna ziua.fetita are 22 de zile si mananca de la san ,aproximativ din 3 in 3 ore,cate 20 min.Mama nu prea schimba alimentatia.In urma cu 2 zile a mancat sfecla rosie ,iar ieri dimineata a hranit fetita pt ca cerea ,vreo 50 min .Tot ieri pt ca am fost plecati fetita a fost hranita cu lapte de vreo 10 zile tinut in congelator in pahare speciale,iar seara a fost hranita de la ambii sani.Azi noapte la 03h00 si dimineata la ora 08h00 fetita a facut caca verde ,mult , nu mirosea rau si pampers-ul era greu.Nu stiu daca a fost diaree sau facuse si pipi.In general de fiecare data se ineaca cu lapte la san,si nu prea ragaie chiar daca incercam pe umar si 10 min,dupa care o punem in pat si incepe sa sughite si iar ii da putin san si apoi adoarme.
    Acele scaune verzi cat de des pot fi normal sau cand mergem la doctor? MULTUMESC
    Modificata de cernisoara; 01.09.2012 la 08:15:40.

Floricica Debutanta Adriana2181's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    677
    Bună!!!

Eu nu prea mă pricep, pentru că am încercat să nu mănânc prea multe lucruri interzise în alăptat, cel puțin până a făcut fata șase luni. Apoi, câte puțin, de poftă, și rar. Nu știu cum sunt acele pahare speciale, dar mi se pare mult lapte ținut 10 zile și apoi dat la copil. Chiar și la unul mare, dar la un pui atât de mic. Eu m-aș duce la doctor, măcar să-mi spună că e fata bine, că nu am greșit... nu știu, eu sunt mai panicioasă de felul meu. Dar repet, lapte ținut 10 zile mi se pare îngrozitor de mult

Floricica Nou Venita Irimina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2011
    Postari in forum
    39
    Scaun verde inseamna ca primeste mai mult lapte de inceput si mai putin "hind milk" adica cel de la sfarsit, care e mai gras.
    Tine copilul mai mult la san inainte sa schimbi la celalalt.
    Scaunul copilului alaptat la san are miros slab si consistenta moale, fara a fi diareic. Diareic e cand e lichid aproape.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Nu cred ca e din cauza laptelui tinut la congelator...si eu tin lapte in congelator si fetita nu are nimic

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

nimic anormal

Culoarea scaunului normal variază foarte mult, el poate să fie galben, portocaliu, maro închis sau deschis, verde, etc, toate acestea fiind normale. Scaunele cu probleme sunt cele albe sau cele care conțin sânge în cantități semnificative.
    Scaunele copilului pot fi lipicioase sau aproape lichide. Aceasta nu este diaree!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari