Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Vaccinurile se platesc?

buna mamicilor!eu am facut vaccinurile de 2 si 4 luni cu bani deoarece doctora mi-a zis ca nu se mai dau gratuite,dar am auzit pe cineva ca LE-A FACUT GRATUITE.poate cineva sa ma lamureasca??????

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm, dubios ! in mod normal vaccinarea copilului ( schema obligatorie ) este absolut gratuita din partea statului. foarte multe mamici aleg sa-si cumpere vaccinul caci prefera altul mai bun, de la o firma mai...ce mai, se spune ca cel dat gratuit de la stat nu ar fi atat de eficient sau cu mult mai multe reactii adverse decat cele cumparate. dar sa te puna mf sa platesti!!???? este pt prima data cand aud asa ceva

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    inainte sa nasc am vb cu 3 medici
    primul mi-a zis ca trebuie sa le cumpar
    al doilea mi-a zis ca ma trimite la o policlinica sa le fac
    al treilea, care este si medicul nostru de familie mi-a zis ca exista doua variante: una platita sau una gratuita. SI ceea gratuita are doua variante, una romaneasca si una frantuzeasca, cu nu stiu ce vaccin injectabil...noi am facut/o pe ceea pur si simplu gratuita dar marca frantuzeasca, nu stiu f multe date ca sa zic marca sau ceva...adica am facut toate vaccinurile injectabil. Nu am avut niodata pana in prezant reacti adverse...acum sa vedme la urmatorul vaccin daca vor fi...si sa nu va spun ce emoti aveam cu reactile astea adverse.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm, dubios ! acu sincer, ce e gratuit e dat de la stat si statul nu are cum sa puna la dispozitie acelasi vaccin sub doua forme de prezentare, mai ales ca o forma e produs autohton si cealalata de import = bani mai multi. aici e ceva neclar la mijloc, oricum, ce se face prin mf si intra in schema obligatorie de vaccinare este gratuit

Floricica Cu Vechime mamiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    9.455
    Am un nepotel de 6 luni... parintii au fost nevoiti sa cumpere toate vaccinurile,fiindca medicul de familie le-a spus ca nu se mai face nimic gratuit...

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Din cate stiu si eu exista inca schema de vaccinare gratuita pentru bebelusi.
    Vaccinurile se platesc doar daca parintii vor altele straine (cum ar fi schem de vaccinare de la Glaxo) sau daca medicul de familie se gandeste sa mai faca un comision si spune ca nu mai sunt din cele gratuite (sa nu vorbesc cu pacat, poate uneori nu mai sunt!) iar copilul trebuie sa le fac intr-un anumit interval.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Noi le-am facut gratuite toate vaccinurile, am intrebat med de fam si pediatra si dr neonatolog din maternitate pe care sa le fac cele de la stat sau sa le cumpar si toti mi-au zis sa le fac de la stat...asistenta a zis ca sunt frantuzesti de la Pasteur...nu am avut cine stie ce reactii adverse...acum nu stiu poate cele cumparate or fi mai bune dar daca eu din 3 surse am primit acelasi raspuns am mers pe cele de la stat. Ba chiar acum la un an un vacin nu era si trecuse deja 3 luni si i-am zis med ca il cumpar daca e nevoie si a zis sa nu dau banii degeaba sa mai astept si saptamana trecuta a venit vaccinul si am scapat pana la 4 ani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari