Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Nelamurit Vaccinurile optionale

mamici care ati facut pe langa vacinurile obligatorii si gratuite(gratuite doar teoretic pt ca am inteles ca cel de la 4 luni se plateste pt ca nu il au) si celelalte vaccinuri,cele optionale? mie medicul mi-a aratat o schema de vaccinuri care cica se foloseste de multi ani pe dincolo si care la noi s-a introdul relativ recent. ce credeti are rost sa le platesc tinand cont ca unul am inteles ca este pt diareea infectioasa iar celalalt mi se pare ca este pentru otita medie si inca ceva, sper sa nu vorbesc prostii dar asta imi aduc aminte ca mi-a zis pediatrul.de asemenea mi-a mai zis ca cazurile de diareea infectioasa sunt destul de rare, iar de otita medie eu pana acum nu am auzit. voi le-ati facut? mi sa nu i le fac si sa nu faca nimic sau mai rau sa nu isi formeze el anticorpii necesari, pe langa fatul ca sunt destul de scumpe si cu banutii aia i-as lua altceva daca nu sunt necesare.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    dintre vaccinurile optionale eu i-am facut doar rotarix (2 doze) si prevenar (3 doze). la vaccinurile optionale nu prea sunt reactii adverse si eu am zis sa ii fac ca daca doamne fereste ...... depinde de organismul fiecaruia cum reactioneaa la anumite boli. mie pediatra mi-a zis ca se va imbonavi oricum dar cel mai probabil va avea o forma usoara, acum depinde de fiecare copil. mie pediatra nu mi-a recomandat vaccinul antigripal si cel anti-varicela. vorbeste cu pediatra si vezi ce-ti recomanda.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Eu i-am facut vaccinurile optionale.rotarix de 2 ori ( 1 data la 3 luni si 1 data la 5 luni) si i-am mai facut si infanrix+ipv+hib.Nu sunt obligatorii ,insa am preferat sa i le fac pentru sanatatea fetitei mele chiar daca sunt scumpe.Se spune ca vaccinurile ar scadea cat de cat imunitatea,dar macar stiu ca acum este oarecum protejata de bolile respective.Pana la urma fiecare mama face cum vrea,eu am ales si am considerat ca cel mai bine este sa i le fac.Bineinteles acelasi lucru m-a sfatuit si pediatrul.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Crede-ma ca nu este nici-o diferenta intre ele,doar de producator.Iti recomand daca vrei sa l vaccinezi sa le folosesti pe cele gratuite,aceste nici nu prea dau reactii adverse in schimb cele cumparate de multe ori dau reactii nasoale.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Eu am mers pe varianta lor insa i-mi cam pare rau pentru ca la cel de 1 an dat de ei doar pe cel de 1an si o luna l-am cumparat am patit-o rau , o diaree care ne-a tinut cam 2 saptamani nu mai spun de tratament,chinul meu al lui chiar a fost groaznic trei medici mi-au spus ca a fot o reactie a vaccinului, nu pot garanta ca daca luam varianta cumparata nu se intampla asa insa daca voi mai face un bebe voi merge pe varianta cumparata, am inteles ca nu dau atatea reactii adverse, desi nu sunt tocmai ieftine pentru siguranta copilului si linistea mea merita. La cel cumparat nu am avut nici un fel de reactii, daca spui ca este si pentru otita merita din punctul meu de vedere acum stii cum este fiecare cu parerea lui, sanatate multa

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    otita medie, care nu stiu cu ce se mananca...iar cel pentru diaree infectioasa mi se pare cam degeaba tinand cont ca sunt putne cazuri si nu vad cum ar putea-o face copilul tinand cont de faptul ca traieste intr-un mediu curat, mancarea nu intra in contact cu tot felul de bacterii...nu stiu ce sa zic...pe de-o parte pana acum se faceau clasicele si copii erau bine-mersi, pe de alta stiinta evouleaza de la zi la zi si trebuie sa mergem in rand cu ea...o sa cer si parerea unui alt pediatru care sa stea sa imi explice exact care si pentru ce este.am uitat sa mentionez ca bebelul meu are 6 saptamani deci intrebam de vaccinurile pana intr-un an. multumesc de raspunsuri

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu i-am facut niciunul si nici nu cred ca ii voi face pana la cel impotriva HPV. nu mi se pare ca ar avea efect de vreme ce vad copii care le au pe toate si sunt bolnavi tot timpul, parca si mai mult timp decat ceilalti. a mea deja e in colectivitate de 2 luni si in afara de o usoara viroza si niste mucozitati nu a luat absolut nimic. personal, consider ca trebuie respectate normele de igiena foarte strict si mai ales invatat copilul sa le respecte (spalat pe maini inainte de masa, dupa utilizarea olitei/wc-ului, spalatul fructelor si legumelor, tratamentul termic optim al produselor din carne cruda, lactate proaspete, oua proaspete etc.). am discutat cu 2 medici care o cunosc de la nastere si mi-au spus si ei ca nu prea are sens, dar daca vreau pot sa o fac. eu am ales sa nu... dar imi cunosc bine copilul si stiu ca are un sistem imunitar puternic, cel putin deocamdata...

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    diareea infectioasa sau rotavirusul se poate lua si de la mainile puse pe jos si bagate pe urma in gura. crede-ma ca atunci cand va creste copilul, iti va fi imposibil sa-l pandesti de fiecare data cand va lua ceva de jos sau va pune mana pe asfalt, sau la mare cand va lua 2 guri de nisip pur si simplu ca i se va parea interesant. oricat de curat ai pastra acasa, e imposibil sa-l urmaresti tot timpul. fetita mea de exemplu cand a inceput sa mearga de-a busilea sugea ciucurii de la covor mereu si lingea parchetul. eu zic ca rotarixul merita facut mai ales ca se da oral. vorbeste cu medicul!

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    ai drepatete cu rotavirusul, mai ales ca e copil si inevitabil baga manuta in gura dupa ce umbla pe jos, mai ia jucarii pe care le arunca pe jos si le baga in gurita...e copil si nu il poti trage in folie de plastic ca sa-l feresti dar daca vaccinul asta il protejeaza o sa i-l fac

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    dar imi cunosc bine copilul si stiu ca are un sistem imunitar puternic, cel putin deocamdata...
    eu inca nu stiu daca are un sistem imunitar puternic sau nu, e prea micut, si in plus cum nu am putut sa-l alaptez probabil ca o sa aiba sistemul imunitar ceva mai slabut...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    eu inca nu stiu daca are un sistem imunitar puternic sau nu, e prea micut, si in plus cum nu am putut sa-l alaptez probabil ca o sa aiba sistemul imunitar ceva mai slabut...
    a mea are deja 2 ani si jumatate... a trecut prin toate situatiile posibile, de la gura de nisip de pe plaja si joaca cu toti copiii din sat in parc, pana la gradinita unde dumnezeu stie ce face... :)) dar inca nu am avut probleme... o fi si de la alaptat, nu stiu, a fost alaptata pana la 2 ani si 2 luni... :))) simonacio are dreptate cu diareea infectioasa. e singurul vaccin pe care am fost inclinata sa-l iau, dar pana la urma nu l-am luat nici pe ala... e periculoasa la copiii mici, pe langa simptomele foarte neplacute, dezhidrateaza groaznic si copilul are mult de suferit si de recuperat dupa aia...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari