Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53

Vaccinurile la bebelusi!

Fetelor, ce parere aveti despre vaccinurile la beblusi? Am o bebelusa de 2 luni si peste 2 saptamini avem programare la primul vaccin..... Fetita se dezvolta foarte bine, a luat bine in greutate, avem 5,600 kg, o alaptez doar la san..... am citit foarte multe lucruri urate despre vaccinuri... Astept opiniile voastre, va multumesc anticipat!

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    eu nu am facut fetitei mele nici un vaccin decat alea din maternitate,dar merg pe ideea ca fiecare parinte face cum stie ca e mai bine pt bebe.eu asa am simtit si am crezut ca e mai bine si de comun acord cu sotul si dupa ce am mai citit pe net am ajuns la concluzia sa nu le fac.nu am avut nici un fel de problema pana in prezent.fetita are 1 an si 5 luni si s-a dezvoltat corespunzator

Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de mihaono Vezi mesajul
    eu nu am facut fetitei mele nici un vaccin decat alea din maternitate,dar merg pe ideea ca fiecare parinte face cum stie ca e mai bine pt bebe.eu asa am simtit si am crezut ca e mai bine si de comun acord cu sotul si dupa ce am mai citit pe net am ajuns la concluzia sa nu le fac.nu am avut nici un fel de problema pana in prezent.fetita are 1 an si 5 luni si s-a dezvoltat corespunzator
    mihaono iti multumesc pentru raspuns, eu tot sint de parerea ca nu ar trebui sa fac vaccinurile.. ele sunt o bomba pentru organismul bebelusului. Am citiva cunoscuti, copiii carora au avut de suferit din cauza acestor vaccine...

sadia
    Guest
    Copii sunt mici,inca nu ai intrat in comunitate,atunci va avea de suferit,ganditi/va numai la hepatita ........numai un exemplu.Eu i le/am fc pt ca mi/am dorit dar si pentru faptul ca risc sa decad ca mama prin lege....aici sunt obligatorii,,ceea ce e muuuuult mai bine........nu sa fac ce ma taie pe mine capul.
    Medicii,studiile de/a lungul timpului, stiu fff bine de ce administreaza vaccinul,faptul ca am devenit mame,nu ne putem insusi studii de N ani de munca in laboratoare,pt binele nostru.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Sunt de acord cu Sadia, eu i-am facut toate vaccinurile care trebuiau facute si nu s-a intamplat nimic rau, din contra am avut foarte rar probleme legate de sanatatea lui. Nu a racit des, si nici alte boli nu a avut, decat acum o luna a facut bronsiolita. In rest nimic altceva. Singura "buba" pe care am patit-o cu vaccinul a fost acum la vaccinul de un an si anume i s-a facut un nodul la picior, dar asta nu e CLAR din cauza vaccinului. Il tratam si pe el si trece. In rest toate bune si frumoase, chiar ii multumesc lui Dumnezeu ca am noroc de un copil sanatos desi nascut prematur si mic si vai de el dragu` lu` mama. Si crede-ma, am facut vaccinurile toate dar nu te gandi ca-l tin intr-un balon sa nu cumva sa i se intample ceva, din contra, l-am scos afara pe iarna de cand avea 2 luni, si nu a patit nimic, nu-l feresc de orice mediu, pana la urma copilul trebuie sa isi formeze imunitatea, si daca l-as tine doar in anumite locuri curate, aerisite la maxim si asa mai departe sigur ar avea probleme mai incolo. Acum nu stiu, fiecare face cum simte de cuviinta. Am mai auzit cazuri prin maternitate care nu au fost de acord nici macar cu acele vaccinuri care se fac imediat dupa nastere. Mi se pare oarecum absurd. Daca se intampla ceva rau la 1 din 10 copii, nu cred ca ar trebui sa decidem noi daca vaccinam sau nu copilul doar pentru ca alt copil a patit ceva.
    Si mie imi e oarecum frica de vaccinuri, si de injectii in general, dar nu ma refer la durere, ci la ideea ca am vazut diverse cazuri in care persoana respectiva a ramas paralizata sau cu diverse probleme pe viata din cauza unui vaccin facut gresit sau mai stiu eu ce alte motive.
    Ramane la alegerea voastra ca parinti. :)

Floricica Nou Venita Grigore_Stefan_x3's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2013
    Postari in forum
    7
    Eu unul nici nu concep sa nu le fac vaccinarile . Pe termen lung vor avea mai mult e suferit. Important este ca bebe sa fie sanatos tun in momentul vaccinarii, altfel pot aparea complicatii. Bebe mai sunt cu vaccinarile la zi si nu au patit absolul nimic, in cel mai rau caz in ziua cu vaccinul au fost ceva mai agitati dar am rezolvat porblema cu un supozitor cu paracetamol ( pt febra si dureri). Cel putin aceasta este parerea mea.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu sunt de acord cu vaccinurile.atata inconsienta in ziua de azi ce nu am pomenit.dati vigantol,calciu la copii?majoritatea o sa spuneti da.vaccinul de ce nu la-ti face?este recomandat ca si vigantolul si altele de catre medici.cum luati voi asemenea hotarari?la ce va ganditi cand decideti sa nu faceti vaccinul?mie mi se pare o mare doza de inconstienta,nepasare.este vorba de copii nostrii!!treziti-va la realitate mamelor!!eu i l-am facut inclusiv cel de la 4 ani.mi-ar pareau rau sa refuz un vaccin si sa faca copilul meu aceea boala.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mihaono nu este vorba de dezvoltat.crezi ca copii saraci care fac foamaea nu cresc in innaltime?zici ca a ta e dezvoltata corespunzator?tu te auzi?nu-i injecteaza calciu ca sa fie innalta sau nu stiu cum mai zici tu.este vorba de niste boli grave,pe care poti sa le previi.cand va intra in colecitv,gradinita ,scoala...si acolo i se vor face.te-ai gandit ce va crede copilul tau peste ani despre tine?

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    rsnejok tu esti o mamika de foarte putin timp.sa iti traiasca puiul! invata sa faci ca majoritatea,nu ca o singura persoana.invata sa mergi pe mana medicului.de ce teduci la medic cand ii e rau?tine-l acasa:(ce rost are?la fel e si cu vaccinurile.eu sper ca sa iei o decizie buna

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari