Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita viki0007's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2011
    Postari in forum
    1

Vaccinurile bebelusilor la 2 luni

Dragi mamici,
    Am o nedumerire in legatura cu vaccinurile care trebuie sa le facem la 2 luni:
    Care ar fi mai bune: cele gratuite sau cele din farmacii?
    Eu am cerut o schema de vaccinare si a vaccinurilor din farmacii, de expl. de la Glaxo. Medicul mi-a recomandat pentru 2 luni vaccinurile:
    Infanrix Hexa
    Ratarix
    Synflorix
    Eu stiu ca intre vaccinuri ar trebuie sa fie o pauza de 30 de zile, voi ce stiti? Si in plus trebuie transportat cu mare grija. Merita sa achizitionam din farmacii aceste vaccinuri? Sau mergem pe optionea gratuita? Care ar fi avantajele si dezavantajele atat pentru cele gratuite cat si cele din farmacii?

multumesc,
    Viki

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Noi am ales varianta gratuita si stiu de la un amic care are si el un bebe si tatal sau este asistent si l am pus sa il intrebe si a zis ca e acelasi lucru,nu are rost sa dam banii aiurea.Acum tu faci cum vrei dar eu zic ca omul ala nu isi mintea baiatul.Am o colega de serv care a ales varianta cu bani,ea zice ca alea au acul mai subtire si ca i ar durea mai putin.Discuta si cu sotul si luati o decizie impreuna.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    noi l am ales pe cel gratuit si nu a avut reactii,dar sunt in mare impas cu vaccinul priorix care are foarte multe reactii adverse ceea ce ma face sa renunt si sa nu il fac

Floricica Nou Venita catherina's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    25
    si noi am facut ieri vaccinul gratuit si nu s-a manifestat in vre-un fel,mai vedem,

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ai grija,cu ce incepi cu ala sa termini.eu am ales sa il cumpar,iar la cel de 1 an,nu am putut si a fost groaznic,febra a 10 zi 40,dintro data,am culcato bine si sa trezit cu febra.eu iam cumparat ca sa nu o intepe de 2 ori cum se face la cele de stat,si plus ca au acul subtire si flexibil,ca eu stateam cu frika in san si mia explicat doctora ca nu are ce sa pateasca.ii dadeam comanda de vaccin si in ziua in care il faceam ma duceam la farmacie si apoi direct la doctora sa il faca,pt ca trebuie tinut la o anumita temp,adika in frigider.daca as mai face bb tot ias cumpara,la vaccinul de 2 si 6 luni nu a zis absolut nimik,doar la ala la 4 luni a plans.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si noi i-am facut tot varianta gratuita, nu a avut reactii adverse, nici macar o usoara febra. Sa vedem acum la cel de 4 luni. Si am inteles ca ROR-ul de la un an este urat tare de tot..

mada_lyna
    Guest
    eu le-am facut pe cele cu bani. nu a avut niciun efect advers ,ce-i drept. cum spunea cineva mai sus,vezi ce alegi,caci daca incepi cu cele de la stat sau invers,cu alea defilezi pina la capat. si referitor la Priorix,sa stii ca eu i l-am facut in aceeasi zi cu cel de la an,ca sa nu stressez copilul in 2 zile diferite ca si asa urla de parca-l taie.si a fost totul ok.
    dar MARE ATENTIE fetelor,in special noilor mamici la sanatatea copilasilor dinaintea si din ziua vaccinului, caci trebuie sa fie PERFECT sanatosi bebeii cand li se fac vaccinurile. e f important. incercati sa nu ii scaoteti in lume ,in hipermarketuri cateva zile inainte de vaccin caci daca contracteza ceva virusuri sau mai stiu eu ce, au perioade de incubatie diferite si e posibil ca voi sa nu stiti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari