Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmeny33's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1

Vaccinul BCG

dragii mei,

va rog sa-mi spuneti daca toti ati facut copilului vaccinul BCG.

merci
    astept pareri pro si contra

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu pentru ca in Spania nu se face. am intrebat de pediatru si mi-a zis ca sa fac ce vreau, insa el nu recomanda.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de carmeny33 Vezi mesajul
    dragii mei,

va rog sa-mi spuneti daca toti ati facut copilului vaccinul BCG.

merci
    astept pareri pro si contra
    Fetele mele au facut vaccinul in maternitate, pana in 7 zile, pentru ca la noi in tara BCG, din cate stiu eu, este unul din vaccinurile obligatorii. Nu in toate tarile din lume este obligatoriu, dupa cum spune si snowdance22. Numai ca in Romania sunt inca o multime de cazuri de tuberculoza, boala nu este rara ca in alte tari ale lumii, iar vaccinul ofera o imunitate destul de durabila.

Floricica Nou Venita arina_mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2011
    Postari in forum
    27
    Si noi l-am facut. Un vaccin e o sansa in plus impotriva unei boli grave precum tuberculoza. Daca nu este tratata la timp duce la deces. Ai aici un raport al UE referitor la vaccinarea BCG in comunitate. Vaccinul se recomanda in tari unde incidenta de tuberculoza este crescuta iar Romania, din pacate, este una dintre aceste tari. Eurosurveillance - View Article

mada_lyna
    Guest
    ariana are dreptate.la noi in tara inca se mai face acest vaccin pt ca incidenta TBC este mare. si noi l-am facut dar la aprox.3 luni caci nu se gasea(in perioada in care a fost Inst.Cantacuzino inchis). din aceatsa cauza a tot copt locul injectarii vreo 6 -7 luni.acum e ok.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari