Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita albinuta_eu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    65

Postare Transaminaze marite la analize -help!

abia am fost externate din spital pe data d e 10.02.2011
    fetitei mele de 1 an si 11 luni i-a gasit tgo 300 si la externare din spital
    s-a r edus l-a 113 dar tot trebuie sa reluam analizele deoarece in aceasta
    perioda a avut si bronsita acuta,sa ne putem da seama exact ce are trebuie sa
    treaca raceala am inteles ca este posibil sa aiba citoliza hepatica as dori sa
    stiu cum se trateaza? liv 50 este bun?in analizele facute la spital au iesit ca
    nu are nici un fel de hepatita

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de albinuta_eu Vezi mesajul
    abia am fost externate din spital pe data d e 10.02.2011
    fetitei mele de 1 an si 11 luni i-a gasit tgo 300 si la externare din spital
    s-a r edus l-a 113 dar tot trebuie sa reluam analizele deoarece in aceasta
    perioda a avut si bronsita acuta,sa ne putem da seama exact ce are trebuie sa
    treaca raceala am inteles ca este posibil sa aiba citoliza hepatica as dori sa
    stiu cum se trateaza? liv 50 este bun?in analizele facute la spital au iesit ca
    nu are nici un fel de hepatita
    Cand am fost internata in sp cu fetita cu enterocolita la fel i-a iesit si ei transaminaze marite,analizele pt hepatita i-au iesit bine,ne-a dat tratament cu LIV 52 timp de 1 luna,dupa tratamentul cu LIV 52 ne-au iesit bine transaminazele,sanatate!

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    sinoi am fost internati la sf lui ianuarie pentru o bronsiolita si au iesit mari transaminazele in special ggt. este intradevar afectat ficatul odata datorita bolii in sine si apoi datorita antibioticelor pe care ma gindesc ca le-ati primit. am primt ptr acasa silimarina si urmeaza sa refacem analizele si cred ca vom merge cu liv, ca si protector hepatic.
    nu te ingrijora, in cadrul bolii e normal sa creasca transaminazele ca doar toate se metabolizeaza prin ficat
    multa sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de davidica Vezi mesajul
    sinoi am fost internati la sf lui ianuarie pentru o bronsiolita si au iesit mari transaminazele in special ggt. este intradevar afectat ficatul odata datorita bolii in sine si apoi datorita antibioticelor pe care ma gindesc ca le-ati primit. am primt ptr acasa silimarina si urmeaza sa refacem analizele si cred ca vom merge cu liv, ca si protector hepatic.
    nu te ingrijora, in cadrul bolii e normal sa creasca transaminazele ca doar toate se metabolizeaza prin ficat
    multa sanatate!
    nu e normal sa creasca de la boala ! cresc de la tratament si in special de la paracetamol
    se rezolva cu simplu regim si da, intradevar LIV 52 ajuta

mother
    Guest
    Aviz amataorelor care baga antibiotice la orice raceala si antitermice chiar daca nu au febra, adica PREVENTIV!

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Si baietelului meu i-au iesit transaminazele marite, tot in jur de 300, dar nu mai tin minte cu exactitate cat, pentru ca s-a intamplat in urma cu 4 ani. medicii ne-au asigurat ca nu e vorba de hepatita, ci au iesit asa datorita antibioticului puternic care ii era administrat, pentru ca era tratat pentru o forma mai avansata de laringita. ne-a fost prescris o perioada mai mare de timp LIV 52, si dupa mai multe controale si analize regulate, totul a fost in regula.
    noua ni s-a mai spus ca uneori se mai intampla ca ficatul sa fie marit si datorita stresului, a lipsei somnului, a plansului in exces, si toate astea aveau legatura pentru ca pe atunci baietelul era de o luna la cresa, si stiam ca plange mult acolo si nu prea doarme, motiv pentru care am fost nevoita sa il retrag, ca sa nu-i pun si mai mult sanatatea in pericol.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm, cam batea campii dr tau cu marirea ficatului unui copilas care este la cresa, de la plans !!!! pai va dati seama cam ce ficat ar trebui sa aiba copilasii cu colici ?! plus ca transaminaze marite nu inseamna automat ficat marit. transaminazele marite reflecta un proces de citoliza ( distrugere ) hepatica

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Buna ziua!
    Am primit si noi rezultatul la analize astazi si la fel de ingrijorata sunt si eu pentru valoarea prea mare a TGO =56,16 , avand in vedere ca val de referinta este 0-32.,Restul rezultatelor cum ar fi leucocite, bilirubina, TGP, sideremie, glicemie, hemoglobina sunt in intervalele de referinta furnizate de laborator. La exudatul faringian i-a iesit din nou stafilococ auriu, iar la sumarul de urina ne-a fost recomadandata urocultura deoarece are leucocite 500 Leu/u. Sunt total nedumerita ce-i cu valoarea asa mare de la tgo...este posibil sa fii iesit marita in urma tratamentului cu antibiotic si a siropelelelor pe care le-a luat in luna ianuarie pentru o bronsita???

Floricica Nou Venita adina24's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2011
    Postari in forum
    9
    E posibil ca TGO sa creasca datorita administrarii de medicamente, in special antibiotice. Va trebui sa-i dai Liv 52 timp de o luna si vei vedea ca TGO revine la normal. Mai importanta mi se pare infectia urinara care se contureaza in sumarul de urina (daca urina a fost recoltata corect).In eventualitatea unei infectii urinare care va trebui tratata cu antibiotice asociaza obligatoriu LIV 52 pentru protectia ficatului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari