Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita albinuta_eu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    65

Postare Tonotil-n si encephabol

Doresc sa stiu cine i-a mai dat Tonotil-n si encephabol la bebelusi si cum au reactionat?
    Am o fetita de 1 an si 7 luni si medicul de familie ne-a dat Tonotil-n sa luan 14 zile deoarece crede ca va avea pofta de mancare.Am inceput dar l-am oprit era foarte nervoasa si agitata nu dormea noaptea avea prea multa energie.
    Astept raspunsurile voastre

Floricica Cu Vechime biluta's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2008
    Postari in forum
    8.078
    buna.si eu i-am dat tonotil fetei timp de 10 zile impreuna cu liv 52 si nu a avut nici o reactie adversa,i-a mers bine.....
    tot pt pofta de mancare i-am dat si eu dar nu a avut un efect prea mare,credeam ca va manca mai mult dar nu prea s-a intamplat.am constatat ca asta e ritmul ei de crestere,ca atat are ea pofta cu sau fara vitamine:)

Floricica Cu Vechime biluta's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2008
    Postari in forum
    8.078
    am uitat sa iti zic ca de encephabol-ul asta nu am auzit,poate exista....eu nu am fost la med de familie,nu prea am incredere in ea.eu merg cu fata numai la dr pediatru,in ea am cea mai mare incredere pt ca este specialitatea ei

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    ti-am mai raspuns si pe alt site:"ce spui tu e tratament neurologic...hmmmm.....ceva nu spui,cauza pt care le ia.eu am un copil"special",si a luat acest tratament,tonotilul,il voma-n-a avut nici un efect la noi,dar am auzit la alte mamici ca a mers.la encephabol,la fel.dar,depinde de diagnostic si copil."
    prospect encephabol(banuiesc ca tu ai forma de siropel):
    Compozitie Encephabol
    1 drajeu de Encephabol forte / 1 drajeu de Encephabol contine 200 mg/100 mg dihidroclorid-monohidrat de piritinol.
    Encephabol sirop: 5 ml (= 1 lingurita) contin 80,5 mg piritinol, fiind echivalentul a 100 mg de dihidroclorid-monohidrat de piritinol si sorbitol.

Indicatii Encephabol
    Simptome de insuficienta cerebrala determinata de tulburari metabolice si circulatorii ale creierului. Tulburari in dezvoltarea creierului la copii ca o consecinta a stresului perinatal. Status post traumatism cranio-cerebral, post atacuri apoplectice, post intoxicatii si post encefalite.

Floricica Nou Venita rauca.iosif's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2010
    Postari in forum
    29
    BUNA!
    Noi ii dam Sophiei encephabol si tonotil pt ca are elemente de hipotonism.Encephabol nu este pt pofta de mancare CLAR!Cum a zis si mami de mai sus,e pt tratament neuro.Noua ne merge bine cu ambele,luam tratament de o luna.Ti-as sugera sa incerci alt pediatru:)

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    65
    pediatra noastra ne-a recomandat sa ii dam 14 zile pentru pofta de mancare dar in cazul Irinei i-am dat cateva zile si era foarte agitata si mi-a racit imediat cred ca i-a scazut si imunitatea de la el.
    este un copil normal fara probleme
    de cand se trezeste nu sta deloc fuge prin toata casa
    atat ca nu vrea sa manance se multumeste cu putin

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    65
    se mai dau la prematuri pentru ai ajuta la o vcrestere armonioasa

Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    65
    am o nepotica nascuta prematur la 1.700 care medicul pediatru i-a dat encephabol pentru ca era micuta si sa-i dezvolte abilitatiile.
    Ei ii merge bine cu encephabol acum are 9 luni si cantareste 9.600 kg si are forta si o energie nu sta deloc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari