Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133

Strabismul la un bebe de 5 luni si jumatate

Dragi mamici,

Ma confrunt cu o problema care a inceput sa ma ingrijoreze destul de tare si as aprecia foarte mult, daca cele care au avut asemenea experiente, ma pot ajuta...

Am un baietel de 5 luni jumatate si tot uitandu-ma la ochisorii lui in diverse pozitii, constat ca doar la o anumita distanta sau la anumite obiecte se uita corect (focalizeaza corect), in rest are momente cand se uita ff rau...

La nastere, in primele saptamani nu mi s-a parut sa aiba o problema, insa cu timpul, am observat ca tot ii fugea un ochisor (cel drept ) in interior. La inceput nu m-am alarmat, avand oarecum aceeasi problema si cu sora lui mai mare cand era bebe (la care insa s-a rezolvat cu timpul..).
    La recomandarea medicului, am fost la un control la oftalmologie la varsta de 4 luni jumatate si i s-au facut examenele obisnuite (fundul de ochi si inca unul, nu mai stiu exact, si mi s-a spus ca totul e normal). Problema este ca in aceasta ultima luna, ochisorul care mi se parea ca se duce in interior nu se mai duce asa mult, in schimb se duce celalalt. (stangul). E drept ca are si ochisorii foarte mici, genul chinezesc... si nu prea are spatiu irisul..astfel incat sa se vada foarte bine albul ochiului...
    Nu se uita rau tot timpul. In sezut de exemplu se uita foarte corect, intins la fel, insa daca il iau si il plimb prin casa si el incearca sa vada tot ce avem pe sus, pe la oglinda, etc...atunci incepe sa se uite tare rau.. adica la un moment dat un ochisor se dusese in interior, iar celalalt se decalase pe verticala.
    Adica cel mai corect se uita cand are un obiect in fata lui, la o distanta sa zic de 30 cm, in rest, sa fie mai departe nu focalizeaza cum trebuie...cred eu.
    Nu stiu ce sa mai fac, pentru ca acum la oftalmologie mi s-a spus sa mai astept, sa ma mai duc peste vreo 2-3 luni.
    Va rog sa imi impartasiti din experienta voastra, cele care ati trecut prin asa ceva..

Multumesc mult.

sadia
    Guest
    Din ce stiu si eu ,stiu a ar trebui sa mai astepti.ori se va indrepta,ori va fii nevoit sa poarte ochelarii,dar nici un caz acum.......

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Mai asteapta vreo 2 luni , dar urmareste-l tot timpul cand ii pui jucarii in fata , cand te plimbi prin casa sau miscari de genul asta . Daca peste cateva luni tot ti se pare ceva suspect stiu ca undeva prin tara se fac potentiale vizuale , adica cat si cum vede bebe . poti da cautate pe net sa vezi despre ce e vorba .

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Copiii pana la 1 an au cei trei S.uri STRABISM,STRANUT,SUGHIT!Toate sunt normale,stai linistita! ;)

Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Citat Postat de cristela1 Vezi mesajul
    Copiii pana la 1 an au cei trei S.uri STRABISM,STRANUT,SUGHIT!Toate sunt normale,stai linistita! ;)
    Multumesc de raspunsuri, sper sa fie ok. Oricum vad deja ca e mult mai bine. Ochisorul cu strabism a capatat acum mobilitate totala, nu se mai orienteaza doar catre interior, doar din cand in cand mi se mai pare ca nu priveste bine la distanta...
    Sper ca dupa un anisor sa fie alta situatia.
    Examenul la ochi a iesit normal, asa ca...sper sa se duca de la sine.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ma bucur ca esti mai linistita , de acum nu iti mai ramane decat sa te bucuri de zambetul si nazdravaniile facute de copil .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari