Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dayyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2011
    Postari in forum
    4

Somn putin la 4 luni

Buna ziua, va rog sa ma ajutati ....am o mare problema ....de 2 saptamani fetita mea care are 4 luni jumatate acuma nu mai imi doarme ziua doar in reprize de 30 minute....apoi se trezeste si dupa alte 3 ore adoarme iar 30 minute.....seara pe la ora 18 avem ora de baita...facem baita, masaj, si la ora 19 ne culcam cu o poveste....adoarme....pana la 23-24 cand are masa si apoi.....adoarme pana la ora 2:30 fix....credeti-ma ora fixa cand...surpriza....plina de viata, se trezeste, rade, povestete......o sursa inepuizabila de energie.....pana la 5....vreau sa mentionez ca pana la 4 luni nu am schimbat-o noaptea, nu m-am jucat cu ea...totul ca la carte, dormea pana 5 linistita, acuma...ora 2:30 e ora fixa de trezire....ce sa fac? am stat langa ea, nu stiu de ce la aceeasi ora....doamne...de 2 saptamani ma trezesc la 2:30 si nu mai dorm....va rog mult un sfat....cu respect Dayyana

miki00
    Guest
    S-ar putea sa fie de la alimentatie. Banuiesc ca nu ai inceput inca diversificarea, asa ca verifica cantitatea de laptic pe care o bea, poate nu se satura.Ar trebui sa doarma noaptea neintrerupt.Fetita mea la acea varsta dormea deja de pe la 22,00 pane pe la 6,00 fara treziri. Eu nu o mai alaptam, deja era pe lapte formula.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pai e clar unde gresesti,la 6 baita,la 7 doarme.eu ii faceam baita pe la 10seara,adormea pe la 11,si pana la 6-7dimineata nu stiam ca am copil.copilul nu arenimik,tu ii faci programul gresit

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    pai e clar unde gresesti,la 6 baita,la 7 doarme.eu ii faceam baita pe la 10seara,adormea pe la 11,si pana la 6-7dimineata nu stiam ca am copil.copilul nu arenimik,tu ii faci programul gresit
    Sunt de acord cu madasabi, mult prea devreme baita, nu cred ca speri sa doarma de la 7 sa doarma pana dimineatza ca e greu de realizat.Dar daca ii faci baia la 10-11 si dupa aceea ii dai si lapticum ai sa vezi ca pana dimineatza numai ai treaba cu ea. doarme neintoarsa cum vine vorba :) si ziua cred ca e ceva normal , si fetita cumnatei mele de 2luni jumate nu prea doarme ziua si tot asa doarme cate juma de ora si se scoala .

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu sunt de parere ca baita este prea devreme.sunt copilasi care dorm foarte bine cateva ore dupa baita..si apoi sunt fresh..
    Cred ca baita undeva pe la 21 ar fi foarte bine.Iar faptul ca doarme ziua cate 30 minute..intre mese..am patit si eu cu fetita..dar usor si-a reglat somnul...pe masura ce cresc isi schimba programul de somn ziua.Noaptea mi-a dormit destul de bine.
    Facand un calcul eu zic ca nu doarme putin..doar ca nu are program adecvat ziua si noaptea.Dar daca incercati sa schimati putin programul ziua..va fi totul bine!

Floricica Nou Venita dayyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2011
    Postari in forum
    4
    Va multumesc, cred ca aveti dreptate, ora 19 era ora ei de somn de cand am adus-o acasa...o sa incerc sa schimb ora de culcare...cred ca o sa fie cam greu si pt mine si pt ea dat fiind ca noi suntem asa de matinale...:)
    Va multumesc celor care mi-au raspuns, mi-ati fost de un mare ajutor.Multa sanatate bebicilor.Cu respect Dayana.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    schimbai programul neaparat,ca mam gandit mai bine,si bb nu va face diferenta dintre zi si noapte,

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari