Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Sistemul imunitar la bebelusi

Am un bebelus de 5 luni, dupa cum se poate vedea si din ticker si ma intereseaza sa stiu cat de amenintat este el exact datorita sistemului imunitar nematurizat. mentionez ca este hranit la san, ii sterilizez biberoane, tetine, suzete, pompa de san manuala, pompitele de scos mucisorii, jucariile de dentitie, seringa de la nurofen/panadol (ultima oara am sterilizat-o pana s-a topit), inclusiv lingurita si castronelul de piureut. Cand il schimb si se intampla sa aiba scaun, ma spal pe maini inainte sa il imbrac, dupa schimbarea pampersului, tot din cauza bacteriilor, dar sunt cateva situatii pe care nu le pot controla - uneori imi atinge mainile in timp ce il schimb si apoi baga degetelele in gurita, tati ii duce suzeta daca plange, uneori fara sa se spele pe maini inainte (daca mananca, spre exemplu), ca ii este mila sa il lase sa planga, alteori se joaca cu el fara sa se spele pe maini de fiecare data cand il ia in brate si il mai atinge pe obrajori, il apuca de limbuta, in patut mai gaseste diverse jucarii, paturici, ursuleti.. Bine, normal ca ne spalam mai des pe maini, ca doar avem bebelus, dar nu din 5 in 5 minute (sotiorul, cel putin), asa ca ce vreau sa spun este ca daca intra in cotact cu unele bacterii si le baga in gurita involuntar, poate avea din cauza asta infectii grave? Febra, enterocolite, diaree, varsaturi?? Sau sistemul imunitar este totusi cat de cat dezvoltat si nu se mai petrece asta? NU de alta, dar mi-au crapat mainile de atata spalat tot ce prind si va dati seama ca tot am ramas cu obsesia asta..
    Modificata de dalicris; 15.01.2012 la 21:42:13.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu cred ca exagerezi deja mami..in prima luna inteleg..sau eu stiu primele 2 -3 saptamani..dar acum e deja mare...Trebuie pastrata igiena, dar nu asa cum procedezi tu.Pentru ca nu o vei putea proteja chiar de orice.Va veni perioada cand va sta numai pe jos.si atunci ce vei face?
    Mami nu te mai stresa asa.Copii au si ei anticorpii lor, plus ca inevitabil se pot imbolnavi , ei trebuie lasati sa isi formeze si ei anticorpi.
    cand va mai creste asta insemana ca puiul nu va avea acces la 'groapa cu nisip"?
    Sa creasca mare, sa fie sanatos si aiba mult noroc!
    Pupici mami si nu te mai stresa chiar de toate!
    Modificata de dami28elena11; 15.01.2012 la 21:46:51.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    sincer,nu cred...si iti spun din experienta eu am si caine si fetita mea de la 11 luni de cand merge singurica in picioare se joaca cu cainele si il musca de urechi ,oricum sistemul imunitar se dezvolta pana in jur de 3 ani ,ce te vei face cand vei iesi cu copilasul afara si va pune mana pe tot felul de chestii?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pai tocmai, cand avea vreo 3 saptamani a facut o diaree urata, care a trecut doar cu furazolidon (il suspectam pe tati de neatentie, ca eu..), carre a si durat vreo luna si de atunci am capatat obsesia asta. Ce e drept nu a facut febra, nu a vomat, nu a plans fara motiv sau sa nu manance, dar a fost indeajuns ca sa ma obsedeze pe mine mai apoi. Acum e totul perfect, diversiifcarea merge bine, are scaune bune, manaca bine, dar , ce sa zic, cand te-ai fript cu ciorba, sufli si in iaurt..

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Exagerezi. Relaxeaza-te ca nu e bine nici sa creasca intr-un bol de sticla.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Wow!!! Ce sa zic, eu am procedat ca tine doar in primele 2-3 saptamani de viata a copilei...
    Fiecare mamica face cum crede de cuviinta, dar mie mi se pare exagerat sa stau sa ma spal pe maini de zeci de ori pe zi sau sa sterilizez absolut orice.
    Eu Irinei nu i-am sterilizat niciodata nimic. E adevarat ca pana la 6 luni a fost alaptata exclusiv la san si ca pana atunci nu a baut nici macar apa...
    Diversificarea am inceput-o la 6 luni, deci era maricica... Niciodata nu i-am sterilizat castronelul sau lingurita. Pur si simplu le spalam cu apa fierbinte de la robinet.
    Jucariile i le spalam doar daca intr-adevar se murdareau...
    In rest, am lasat-o sa faca anticorpi. Cand avea vreo 8 luni, era vara si o lasam sa se tarasca pe jos... pai numai eu stiu de cate ori a facut Irini smotru cu limba :)))
    In parc, dupa ce se da in leagan, fuge la topogan, dupa aceea vrea iar in leagan si brusc imi cere sa ii dau covrig, sau ceva de mancare... Nu o refuz si nici nu o spal pe maini inainte (o mai sterg cu servetele umede si ii explic ca ar trebui sa se spele pe maini-dar asta doar in scop educativ).

De foarte mica am ales sa o calesc cat de mult pot: am lasat-o sa se tavaleasca pe jos, am lasat-o (pe cand avea doar vreo 10 luni) sa se ingroape in pamant, a mangaiat caini, pisici, capre, magari, gaini... am scos-o afara pe ger si pe canicula... Daca v-as da detalii despre ceea ce o las si o incurajez sa faca, ati zice ca sunt nebuna, deci mai bine sa nu o fac :))))

Ideea este ca Irini este un copil sanatos si cu un sistem imunitar foarte puternic. De exemplu, asta-vara a fost epidemie de enterocolita si s-a molipsit si Irini. In timp ce alti copii s-au chinuit cu diaree si varsaturi mai multe zile, mandra mea a avut doar o zi febra, a vomat o data (pentru ca am insistat eu mai mult decat trebuia ca sa manance) si nu a avut pofta de mancare.
    Si cu virozele tot cam asa s-a intamplat...

Parerea mea: cu cat cocolosim mai mult un copil, cu atat mai mult devine vulnerabil in fata bolilor.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    bine ca acum ai control total asupra bebelui iti poti permite sa faci asta(desi exagerezi).dar cand va incepe sa umble. al meu umbla pe jos si toata casa e numai cu marmura nu am covoare,il spal normal de 4-5 ori pe zi,dar oricum il lustruieste el cu limba. lasa sa decurga un pic lucrurile de la sine,si anticorpi sa si-i formeze. ce vei fc cand va avea impactul in afara acestui bol de sticla?????????stai cu ochii bebe e normal dar asa nu

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    putea sa faca diaree chiar si de la tine,dandui sa suga.dar in rest exagerezi.fetita mea se joaca de mika cu pisica pe care o avem,dar nu intra in camera noastra.eu ce sa mai zic?ce faci tu am facuto si eu in primele 2 luni,pt ca a fost prematura,dar in general nu am stat sa ii sterilizez castroanele decat o data pe sapt,faceam o ciorba de castroane,biberoane si lingurite intrun vas mare,nu ma spalam pe maini ca sa pot sa o iau in brate,atata ca ma spalam f mult pe dinti si mestecam multa guma pt ca fumez.si eu de cand merge nu am stat sa o spal pe maini,ca a pus mana pe jos sau nu stiu pe unde,sau cand vine de afara maiuit sa o spal pe manute,decat daca o vad murdara o spal,si credema ca o sinbguradata a facut diaree3 zile de la sarmale anul trecut de craciun,atat.cum il inveti asa il ai.ii inveti pielea sensibila,cand obaga ceva murdar in gura o sa fac afte ca nu e invatat..iar fetita mea nu mia facut niciodata nimik inafara de clasicele raceli,nu a avut viermisori,nu a facut afte,diaree o data,am lasato mai libera

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Pai tocmai, cand avea vreo 3 saptamani a facut o diaree urata, care a trecut doar cu furazolidon (il suspectam pe tati de neatentie, ca eu..), carre a si durat vreo luna si de atunci am capatat obsesia asta. Ce e drept nu a facut febra, nu a vomat, nu a plans fara motiv sau sa nu manance, dar a fost indeajuns ca sa ma obsedeze pe mine mai apoi. Acum e totul perfect, diversiifcarea merge bine, are scaune bune, manaca bine, dar , ce sa zic, cand te-ai fript cu ciorba, sufli si in iaurt..
    mami sigur a fost cauza infectioasa? poate a fost ceva luat de la tine din lapte..daca alaptezi..poate lua virus si din aer..deci nu putem pune pe seama igienei.nu te mai stresa asa, acum cum spunea o mamica il controlezi 100 % dar dupa 6-7 luni incolo ce faci?
    sunt de acord si cu anna , cu cat ii cocolosim sunt mai sensibili.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu am patit cu Damian din luna 2-3 mi-a facut scaune moi o luna..dar doctora mi-a spus ca daca ia in greutate..papa bine san..nu e nici o problema..Diareea nu poate dura o luna..poate a avut scaune moi, ni s-a intamplat si noua.
    Diareea inseamna scaune apoase, foarte multe la numar si mai ales urat mirositoare.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cred k exagerezi dar nu inseamna ca gresesti. Orice mamica are obsesia asta. Gandestete in schimb ca asa cum au precizat si alta mamici bebelusul va creste si nu il vei mai putea controla in toot ceea ce face.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari