Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    Eu pe Sebby l-am nascut cu o pata mica pe fesa stanga,toti spuneau sa nu fur nimic pe timpul sarcinii ca o sa iasa copilul patat si totusi are acea pata,ce-o insemna?voi ati mai auzit?Sotul meu de ex.are o maslina pe picior,

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    pata aceea e de fapt un hemangiom. exista posibilitatea sa se retraga in timp. pt mai multe info intra pe net si citeste despre subiectul asta
    faza cu furatul e o aberatie, "babism"

Floricica Avansata ioanacata's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    2.021
    Buna
    si noi avem o problema.L-am nascut pe Iustin cu o pata rosie pe ceafa prelungita pe gat.
    Si mie mi-au spus multe persoane faza cu furatul,dar cred nu e chiar asa.
    In timpul verii,cand a fost foarte cald,s-a iritat acolo in zona petei si intr-o noapte a curs sange. D-na dr.dermatolog a spus ca este un vas de sange largit.Pata insa nu o sa dispara decat printr-un tratament cu raze laser,dar asteptam sa mai creasca,deoarece nu e recomandat decat dupa 2 ani.Problema e ca este sensibila zona.

loreley,nu stiu ce sa zic,Multumim lui Dumnezeu ca sunt copii sanatosi,in rest nu mai conteaza.Unele pete se duc in timp,poata o sa-i dispara.
    Bine ca nu au iesit pe fata,sunt cazuri.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Unele semne din nastere dispar in timp, altele raman. Daca sunt mari si se crede ca vor cauza complexe serioase copilului, se pot elimina cu tratamente laser, asa cum mai zicea cineva aici. Nu cred ca se poate stabili exact motivul pentru care apar aceste semne uneori, dar sigur nu e din cauza ca mama a furat in timpul sarcinii... :-)

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    HEMANGIÓM, hemangioame, s.n. Anomalie vasculară (congenitală) care constă dintr-o aglomerare de vase capilare nou formate și care se prezintă ca o pată roșie-violacee de dimensiuni variate, localizată pe mâini, pe față, pe buze etc.

depinde de felul lor, pot fi tratate cu raze laser, pot fi operate sau tratate cu azot lichid
    problema nu e neaparat de natura estetica. zona este f tare vascularizata si exista riscul unei hemoragii puternice in cazul in care sunt zgariate

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    pe Matei l-am nascut cu o ancora deasupra genunghiului drept. s-a vazut la vreo 2 luni de la nastere. sa fie coincidenta ca tati eset marinar?!
    la david nu vad nimic.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    si bebitu meu are o pata mica pe pulpa, aproape de puti. si mie mi s-a zis faza cu furatul, dar cred ca e o mare aberatie.

Floricica Cu Vechime Lavinia_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    5.580
    fata mea are pete albastre spre mov.. zici ce a batuta .. una mai sus de fundulet una pe manutza . pe pucioruse .. cica e de la taticu din familie .. ca ei au pete din astea .. sa fie ale mele mov ca e fetita mulatra ...

Floricica Avansata niko_mario's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2007
    Postari in forum
    1.561
    si mario sa nascut cu o pata pe ceafa care la inceput era mai vanata iar acum este rozalie ,dupa spusele mediciilor dermatologi este posibil sa treaca pana la 1 an sau sa ramana definitiv ,,,dar bine ca nu este fff vizibila fiind acoperita de par

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    Lavinia!si sa-ti traiasca printesa,e frumoasa

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    buna si eu stiu ca daca furi bebe are semnesincer nu stiu daca este adevarat si eu am semn din nastere si gina eu am pe piept in partea stinga mare cit palma gina are la ceafa 2 semne dar nu se vede ca are par eu am furat mere si nu imi amintesc sa ma fi sters cu marul in cap iar la mine mama afurat un trandafir si la ascuns exact acolo unde mia iesit semnul dar multi copii se nasc cu semne

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari