Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 28
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Nelamurit Se face decalotare la baieti? Pareri pro sau contra

Aud tot felul de pareri pro si contra...ba ca trebuie facut ba ca trebuie lasat copilul asa...
    Se pare ca: medicina moderna respinge ideea de decalotare fortata si sustine ca oricum in timpul copilariei sau chiar un pic mai tarziu decalotarea se produce singura, netraumatizant si fara sa faci nimic in privinta asta.
    Inclusiv medicii unii sunt PENTRU alti sunt CONTRA decalotarii...

Floricica Senior nicoleta15's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    4.085
    pfiiu! buna intrebare. al meu a ramas asa.am incercat un pic cand era bb, dar m-am lasat pagubasa. faceam asa de usor ca nu prea s-a vazut vreau rezultat, mai mult n-am avut inima, asa ca am hotarat sa las natura sa-si faca treaba

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Nepotei mei amandoi au ajuns la spital pt.decalotare ,vreo cateva zile planset si jale la urinat...
    saracutii de iei,mi-a parut asa rau de prichindei...chiar vb.cu o prietena de baietel si nu stie ce sa faca,baietelul iei este de aceeasi varsta cu feita mea...

iubytzik22
    Guest
    In primul rand mai este un subiect pe decalotare nu vad rostul sa apara tot atat de multe topicuri cu acelasi subiect......In al doilea rand decalotarea se face mai delicat adica nu tragi de ea atat de tare....trebuie facut putin si la fiecare baitza.....nu trebuie tras cu putere normal k ii doare ca e o zona ff sensibila.....apoi nepotului meu nu i-a facut deloc decalotarea si a trebuit sa il opereze.....deci mai bn ii fac incet si stiu ca nu il doare decat sa faca operatie si sa il usture cand face pipi si sa urle......deny daca ii facea incet si nu tragea tare nu avea cum sa ajunga la spital...si eu i-am facut lu fii miu si nu are nimic ...plus ca atunci dupa baita mi-a zis doctoru sa ii dau cu putin rivanol.....

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Sincer nu am dat despre acest subiect...
    Referitor la decalotare mai conteaza intradevar si ce medic ii face,sa nu fie brutal...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    Sincer nu am dat despre acest subiect...
    Referitor la decalotare mai conteaza intradevar si ce medic ii face,sa nu fie brutal...
    Nu conteaza medicul......ci cum ii faci tu...ca doar nu duci copilul la medic sa il decaloteze.....de fiecare data...de asta zic...prima oara iti arata medicul dar nu trage de ea ff tare....trebuie doar putin...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    ele au ajuns la medic,pt.ca nu au stiut sa o faca...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    ok mersi...o sa vad cum merge subiectul daca nu il voi inchide

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    ele au ajuns la medic,pt.ca nu au stiut sa o faca...
    Pai medicul trebuia sa le informeze cum se face....eu am fost la doctorita de familie si mi-a aratat cum se face cate putin.....bine asta la inceput cand l-am adus de la maternitate...si ti-am spus trebuie sa o decalotezi putin in fiecare zi ori cand ii faci baie ori dupa....

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    pediatra lui kevin este contra decalotarii, a zis ca pana la 2 ani se poate produce singura.

+ Raspunde
Pagina 1 din 28
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari