Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Scaunul bebelusului de 4 luni si o saptamana

buna ziua, am o problemuta, fetita mea de 4 luni si o sapt inca nu s-a reglat cu scaunul,pana acum vreo luna ii si bolborosea burtica rau de tot de am incercat toate siropurile posibile,acum bolboroseala si durerile au cam trecut insa nu iese afara decat la 4-5 zile, si de multe ori si atuci daca ii dau eu supozitor cu glicerina.Precizez ca o alaptez si cam de o sapt jumate am inceput sa ii dau suculet de morcov cu mar amestecat, la sfatul medicului, in speranta ca se va regla cu burtica, si tot degeaba. am incercat si cu ceai de musetel, nu stiu ce sa ii mai dau daca ma puteti ajuta.va multumesc.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Ioana, eu nu inteleg. Inainte, cand zici tu ca o durea burtica, tot asa iesea rar afara sau acum i se intampla asta, de curand.
    Durerile de burtica la bebelusi sunt de la colici. O problema de adaptare a stomacului lor la hrana. Mie in primul rand mi se pare ca ai inceput diversifiarea un pic cam devreme. La bebelusii alaptati la san, diversificarea se incepe abia la 6 luni. Laptele matern ii asigura tot ce are nevoie pana atunci. Ii mai dai si lapte praf? Laptele praf poate duce la constipatie.
    Eu stiu ca ii dadeam Debridat fetitei mele cand mai avea probleme de acest gen, dar poate ca totusi ar trebui sa faceti un control mai amuntit la doctor, daca problema persista.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Pe la 5 luni am inceput sa-i dau si eu sucuri de legume si fructe, cate 2-3 lingurite. Stiu ca un pic de suc de portocale ajuta la digestie...Combinam mar cu morcov si portocale (fara pulpa, doar sucul) si nu am avut probleme.Avand in vedere ca o alaptezi pe micuta,ma duc cu gandul ca nu cumva problemele cu constipatie sa provina de la tine, de la alimentatia ta.Te hidratezi cum trebuie, mananci fructe si legume?
    Pe de alta parte, supozitorul cu glicerina nu e solutie pe termen lung, si nici nu e recomandat...bebe se invata sa aiba iesire afara doar cu acest stimul mecanic.

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    si noi am avut probleme cu constipatia; dna doctor Crisan de la Medsana, ne-a spus ca sucul de portocala si cel de morcovi si pere sunt laxative, iar morcovul fiert, orezul si banana constipa; o perioada i-am dat si noi debridat, apoi am reusit sa reglam din alimentatie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari