Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita madalinagaboroi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30

Exclamatie Scaune moi si dese

fetita mea de 3 luni are de 3 zile scaune moi,moi si dese ,cam 8 pe zi...nu are febra si nici nu plange...ii dau san!ce poate fi?e diaree?sau ce e?ast un raspuns va rog!multumesc mult!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Madalina, daca esti sigura ca nu are nimic de genul vreunei viroze, nu e nimig grav.

Fetita mea, pe toata perioada alaptarii exclusive avea cate cel putin 5-6 scaune moi (dar nu apoase) pe zi. pediatra mi-a spus ca este firesc sa fie asa, dar pentru linistea noastra i-am facut si analize copro si a fost ok.
    Irini a tinut-o pana pe la 6-7 luni cat a fost alaptata foarte mult... Apoi, am mai alaptat-o pana la 16 luni si avea in continuare cate 3-4 scaune pe zi, destul de moi.
    Trebuie insa sa fii foarte atenta pentru ca daca bebelusul are scaunul acid (Irini din cand in cand le avea acide - cand iesea vreun dinte) exista riscul sa se irite la fundulet. Asa ca ai grija sa ii dai cu o alifie care sa previna iritatia. Noi am folosit sudocrem, dar in perioadele critice nu prea facea fata si foloseam penaten (nu stiu daca exista in Romania) in strat gros. Sper ca la voi sa nu fie cazul.

Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30
    multumesc mult ana!s-a iritat la fundulet...in plus scaunul e asa cu bule cum ar fi cand agiti o sticla cu suc...posibil sa fie aparitia unui dintisor?dar febra nu are.multumesc mult.sanatate.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Eu zic sa consulti si pediatrul. Intr-adevar, copiii alaptati pot avea scaune moi si dese, dar ca sa fii tu linistita cheama pediatrul.
    Dupa cum spui ca s-a iritat si arata ca si cum ar avea bule, presupun ca-i acid. Ai grija si ce mananci tu!

Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30
    multumesc Nicole....am sa merg la pediatru...sanatate multa.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702

bebik

Citat Postat de madalinagaboroi Vezi mesajul
    multumesc mult ana!s-a iritat la fundulet...in plus scaunul e asa cu bule cum ar fi cand agiti o sticla cu suc...posibil sa fie aparitia unui dintisor?dar febra nu are.multumesc mult.sanatate.
    probabil ai mancat ceva ce l-ar putea deranja pe bebe la burtika! eu pateam asa cand beam sucuri acidulate mai ales fanta dar cand mi-am dat seama am renuntat! ar fi bine sa ii intrebi totusi medicul! si nu te speria ca se mai intampla la copiii alaptati la san!

Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30
    asa si e cristina...am baut niste suc de legume,mai multe legume amestecate...si era cam acidulat...acum mi-am facut un pilaf si am mancat niste paine prajita....sper sa-i opreasca scaunele acestea moi....multa sanatate...multumesc

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Madalina, nu sunt nutritionist, dar nu cred ca daca tu mananci pane prajita sau orez vei vindeca bebelusul de o eventuala diaree. Painea prajita consumata ca atare, intr-adevar actioneaza la nivelul intestinului coaguland tot continutul acestora... Ori in laptele matern, painea prajita nu trece ca atare.
    Ceea ce trebuie sa eviti pe perioada alaptarii sunt condimentele, ceapa, usturoiul, ardeiul, varza, alimentele conservate... Dar si acestea, consumate in cantitati mici, sunt ok. Important este sa nu faci exces.
    Eu una, in primele 6 luni, m-am incapatanat foarte tare si am mancat doar alimente care erau totalmente inofensive pentru bebelus. Ma saturasem de legume fierte, supe, paste faionase, orez, lapte cu cereale, carne-oua-peste fierte... Nu m-am atins de prea multe fructe, nu prajeli, nu conserve, nu dulciuri sau sucuri acidulate. Ajunsesem pe marginea depresiei din cauza acestei alimentatii... si totusi, Irini a avut mereu scaunde dese, moi, acide. Apogeul era, asa cum am mai spus, inaintea eruptiilor dentare (la 5 luni jumate i-a iesit primul dinte). Pe la 4 luni au inceput sa o derajeze gingiile, asa ca a devenit fff baloase, baga in gura orice si rodea cu manie... asa ca si scaunele au devenit acide si de cele mai multe ori aveau si mucozitati. La examenul copro (l-am facut de vreo 2-3 ori) nu iesea niciodata nimic.
    Dupa parerea mea, cauza este salivatia excesiva si bagarea diverselor obiecte in gurita...

Irini acum are 2 ani jumate, si din decembrie si pana acum i-au mai iesit 3 maselute; acum insa este mare, reactioneaza diferit. Cand o deranjeaza gingia, nu mai roade tot ce prinde, ci imi spune sa ii masez eu locul care o doare si sa ii dau si cu gel calmant. Astfel, nu mai avem nicio problema cu scaunele moi...

A, si inca ceva Madalina: nu este obligatoriu ca bebelusul sa faca febra cand ii ies dintii. Pitica mea are 19 dinti si nu a facut niciodata febra.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    eu vreau sa zic ca am mancat cu excepia fasolei abolut orice si fetita mea nu a avut nimik insa daca beam ceva acidulat imediat se strica la stomac! am renuntat la ele! o alaptez si acum si mananc absolut orice dar mai depinde si de copil ca fiecare este diferit! asa ca Madalina fii tu mai atenta la ce mananci

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Am patit si noi la fel. Am incercat toate variantele - apa de orez, mucilagiu de orez, fiertura de morcovi, carbonat de calciu, faina de orez in lapte si tot felul de chestii si nimic! A functionat MILUPA fara lactoza, FURAZOLIDONA si carbonat de calciu in combinatie, tratament. Are sigur o problema cu ceva infectii la nivel digestiv. SE prind foarte usor la varsta asta!

Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30
    nici eu nu mananc ce ai specificat tu ca nu trebuie mai sus....doar ca am facut greseala si am mancat niste ananas,si liste suc de legume amestecate cu aciditate mare.,..si cred ca d la asta....i-am dat SMECTA si acum mi-a facut un scaun mai lipicios dar verzui spre galben....cred ca d la praful d smecta....ms d sfat ana....sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari