Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bubudeni's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2013
    Postari in forum
    1

Scaun cu mucozitati la bebe de 3 luni

Buna seara,
    Va rog sa ma ajutati. Nepotelul meu de 3 luni are o problema. Face scaun cu mucozitati, de 4-5 ori pe zi. Mentionez ca a avut bronsiolita si i s-au facut o gramada de antibiotice ca gentamicina, cefotaxim, hidrocortizon, furosemid. O saptamana in spital cu perfuzii, apoi iar suspensie cu augmentin. Scaun cu mucozitati in spital, apoi si acasa( de o saptamana). Iar intr-o seara a facut mucus negru, plus voma de 2 zile de cate 3 ori pe zi. Medicul pediatru a spus ca e normal. Mentionez ca e alaptat la san. are 5,200KG si 59 cm si 3 luni si 3 zile.
    Am nevoie de mai multe sfaturi, va rog.
    multumesc

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Stiu ca si la un bebe sanatos alaptat la san e posibil sa apara scaune cu mucozitati.Nu ne-ai spus insa daca tratamentul cu antibiotice a avut in completare Eubiotic sau ceva asemanator, care ajuta sistemul digestiv sa nu fie afectat de efectul antibioticelor.
    De asemeni, nu inteleg cum un medic poate sa spuna ca e normal ca un bebe asa mic sa vomite de 3 ori pe zi, timp de 2 zile..macar v-a recomandat saruri de rehidratare?

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    eu stiu ca scaunul cu mucozitati e o problema, bebele meu cam acum o luna,a avut gastroenterita,a avut diaree cu mucozitati 2 saptamani de mai multe ori pe zi,trebuie sa mentionez ca a luat si el antibiotic injectabil cu vreo 3 saptamani inainte de gastroenterita avand pneumonie sau bronsiolita cum spui tu,nu stiu ce sa zic dar nu sunt cam multe antibiotice pentru un bebe asa mic?poate are si el o bacterie la stomacel care ii provoaca voma si diareea,cred ca ar trebui sa ceara si parerea unui alt pediatru ,sa nu se deshidrateze.multa sanatate la bebel

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    mamicile care au scris mai devreme au dreptate ca i s-a administrat prea mult antibiotic bebelului de 3 luni.si eu am patit la fel cu fiul meu cel mare cand avea 2luni: doctorita de familie i-a dat amoxacilina ca s-a gandit ea ca ar avea un microb in sistemul digestiv pentru ca facea scaune dese si moi,dar el de fapt avea nevoie de un probiotic.si da nepotelul dumneavoastra are nevoie de un probiotic ca sa-si refaca flora intestinala si astfel scaunele vor reveni la normal(2-3/zi).EUBIOTIC este un probiotic fff bun pe care l-am folosit cu incredere si a dat rezultate(puteti sa-l folositi exact cum scrie in prospect).mai ales daca nu tratati aceasta problema bebele va avea dureri de burtica(colici) ingozitoare mai ales dupa ce o sa incepeti diversificarea.toate astea vi le spun din proprie experienta pentru ca din cauza unei incompetente baiatul meu a avut colici pana la 10 luni.multa sanatate si bebele sa fie cat mai sanatos de acum incolo

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari