Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita p.irina's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2012
    Postari in forum
    2

Scaun apos

am un baietel de 1 luna si 3 saptamani si are scaune apoase. inainte iesea cu scaunul dupa fiecare alaptare dar de ieri nu a mai iesit asa des. plange cand iese cu scaunul ca si cum l-ar durea burtica (cateodata), dar daca il las la funduletul gol iese fara sa dea semne de durere. cateodata are si scaun acidulat . mentionez ca il alaptez exclusiv la san . oare din ce cauza? sa fie ceva din alimentatia mea?? va rog dati-mi un raspuns! multumesc anticipat !

mada_lyna
    Guest
    poate fi vorba de ceva ce ai mancat sau o enteroviroza(colita) ,daca l-ai dus in parc, pe linga copii mai mari care au fost la nisip sau daca l-ati atins cu mainile murdare,etc. se ia si din aer,din hipermarket, unde e lume multa. probabil ati fost la cumparaturi(mai ales zilele astea).
    cert e ca daca are scaune multe apoase ,bebelusii atat de mici se deshidrateaza fff repede. si trebuie vazut de un dr. trebuie rehidratat, incercati sa ii dati ceai de menta. eu m-as duce la dr,caci e f mic copilasul

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Scaunul copilului alaptat este f moale. La inceput fac de multe ori dupa fiecare masa, apoi mai raresc, dar pana nu incepi diversificarea asa va fi scanul, nu legat ca la adulti. Ma gandesc ca la asta te referi, ca e ca o pasta subtire colorata galben-mustar, eventual cu grunji pe ici pe colo.
    Uneori poate mirosi si acid, nu e nici asta o problema.
    In rest, iti dai seama ca e mai usor sa ai scaun in fundul gol, decat cu pampersul apasat acolo la fund.
    Eu zic sa stai linistita, ca din ce povestesti totul pare normal.
    La enterocolite se face si febra, iar daca esti ingrijorata de deshidratare poti verifica la fontala, daca e infundata atunci inseamna ca bb e deshidratat. Si mai este testul cu pliul de piele pe burtica, strangi un pliu de piele pe burtica si ii dai drumul, pielea trebuie sa isi revina imediat. Cand e bb deshidratat pliul persista, ca o dunga, si dispare mai lent.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si noi am avut asa si nu s-a rezolvat decat cu furazolidona si milupa fara lactoza. Avea o mica infectie intestinala. Multa sanatate.

Floricica Nou Venita p.irina's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2012
    Postari in forum
    2
    bebe nu are febra. acum iese cu scaunul aprox 2 pe zi, foarte rar apos, acum pare a fi normal. probabil era de la alimentatia mea. acum am trecut pe un regim special cu fibre din cauza problemelor hemoroidale si presupun ca il regleaza si pe el. va multumesc pentru sfaturi. sanatate multa!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari