Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mariaursac's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    3

Sanatatea fetitei mele

Fetita mea are 5 luni si 24 de zile, a fost constipata, si-a revenit dar a facut ultimele 2 scaune cu firicele de sange si ceva gelatinos; iar aseara a facut febra 38,8 luata in fundulet. I-a scazut dupa un novocalmin. Dupa ce a avut constipatia se chinuie un pic sa faca caca. Va rog sa imi spuneti cat de grav e ??
    Modificata de mariaursac; 10.11.2011 la 09:56:49.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu stiu ca enormal cand e constipata sa faca cu firicele de sange,dar febra aia nu e buna deloc.are mucisori?a fost racita?sau e racita?ai grija ca febra nu e de neglijat

Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    3
    nu are mucisori, nu a fost racita pana acum, pe mine m-a speriat cand am vazut firicelele de sange in scaun,acum de dimineata iam luat temperatura si e in parametrii normali, multumesc m-am mai linistit un pic, sunt in italia am venit in august si nu stiu bine limba si nu stiam ce sa le zic ca are.
    multumesc mult.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    tiam zis firicelele de sange sunt normale,pentru ca ea sa chinuit sa faca caca,dar cu febra ai mare grija.iai mereu temperatuta,si daca mai face fuguta la medic.cumva ii dau dintisorii de face febra?teai uitat la gingii?

mada_lyna
    Guest
    firicelele de sange sunt probabil de la faptul ca s-a iritat intestinul. de obicei apar in cazul diareilor.cel putin fi-miu a facut kk cu firicele de sange cand facea diaree prelungita. urmareste-o .daca nu inceteaza scaunele astea ,du-o la medic. ii duci scutecul ca sa il vada .pt ca nu cunosti limba,asa va intelege despre ce-i vorba. sanatate!

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    poti sa o ajuti cu probiotice, eubiotic de ex care il pui in laptic si ii regleaza tranzitul intestinal.e posibil sa se constipe de la laptele praf,bebelusii haratiti cu lapte praf au aceasta problema...febra poate sa fie asociata si cu dintisorii la varsta aceasta.Oricum si daca o vezi ca se chinuie f tare cu constipatia o mai poti ajuta cu un supozitor cu glicerina.
    Iar daca te ingrijoreaza f tare scaunul cu firisoare de sange recolteaza-i o proba(daca mai face) si du-i la un laborator.Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    3
    va multumesc tuturor foarte mult,febra nu a mai facut cat despre cresterea dintisorilor, o urmaresc in fiecare zi ma uit la gingia ei si nu arata semne k ar vrea sa iasa vre-un dintisor gingia nu e inflamata, dar e posibil sa nu se inflameze?? am citi undeva pe net k e posibil voi stiti ceva??

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da fetitei mele i sa intamplat.dar ei iau dat la fix un anisor.avea gingia un pic albicioasa si crestata in doua.asa miam dat seama ca ii dau dintii

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Maria, febra 38.8 luata rectal nu este foarte mare... Iar daca episodul nu s-a repetat, probabil ca nu e ceva ingrijorator.
    In legatura cu eruptia dentara... fetitei mele i-au erupt primii dintisori cu o saptamana inainte de a implini 6 luni. NU a avut absolut niciun semn care sa anunte eruptia. Pur si simplu, cu o zi inainte de a iesi dintisorii, gingia a fost putin mai rosie decat de obicei. Atat. Ea nu a facut nici febra, niciodata, atunci cand a iesit vreun dinte.
    In legatura cu firicelele de sange in cacuta, sunt normale daca mucoasa intestinala a fost iritata. Mucozitatile prezente, sunt de asemenea semnul unei mucoase iritate. Cu prebiotice se rezolva.

A, am uitat sa zic... am gresit cand am spus mai sus ca Irini nu a avut niciun semn care sa prevesteasca iesirea vreunui dinte: de fiecare data, cu cateva zile inainte, avea scaune multe pe zi, moi si cu mucozitati. Si aproape de fiecare data se si irita la fundulet din cauza aciditatii.

Multa sanatate micutei tale!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    buna,si fetita mea a patit sa fie constipata si o ajutam cu un supozitor,cat despre temperatura fetita mea mai face febra as dintr o data si creste de ajunge si la 39 am fost cu ea la medic fara sa fie racita, si mi a zis ca problema e gatul fara sa se fi uitat la ea in gat,iar la vreo 3 zile fetitei mele i se vedeau dintisorii cum dadeau sa iese din gingie,asa a patit si la urmatorii 2 dinti febra mare aproape 39 si numai cu novocalmin ii trece ,oricum pentru linistea ta si pentru siguranta in primul rand este bine sa mergi la un medic pentru ca fiecare copil e unic pupici si sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari