Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita geaninel's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.07.2008
    Postari in forum
    13
    opinii despre copii care s-au nascut cu greutate mare

Membru inregistrat la
    06.07.2008
    Postari in forum
    13
    vreau sa vorbesc,si nu numai, cu mamici care au nascut copii mari, precizez ca eu am nascut un baiat de 4,600 kg.
    am aflat ca in astfel de cazuri atat mama cat si copilul sunt predispusi la diabet,obezitate si altele
    de curand am facut si ceva analize care nu au iesit tocmai bine
    astept sfaturi si pareri de la voi fetelor

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    bune
    baietelul meu a avut la nastere 3,950.
    inca de la nastere a inceput sa i-a mult in greutate si a fost hranit exclusiv la san pana la 5 luni
    a avut tot timu greutate mai mare decat ar fi fost normal, acum are 9 luni si 11 kg
    noi am avut ceva probl de sanatate cu el dar nik legat de diabet sau obezitate, din contra chiar a fost diagnosticat cu o forma mai severa de anemie

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    cu fetita n-am avut astfel de probleme, a fost in grafiuc cu feutatea tot timpul, pe ea am nascut-o cu 3,290

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    am prietene care au nascut bebei peste 4 kg si au fost grasunei pana pe la 1 an cand au inceput sa se inalte si au mai slabit
    acum au 2,3 ani si au greutatea corespunzatoare varstei
    bebele meu desi a fost dolofanel e un super mofturos la papa, chir ne chnuim sa-l facem sa pape 50 ml sau 100 ml de papa

sof
    sof este offline.
    Floricica Novice sof's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    Fetita mea s`a nascut la 41 de saptamani si a avut 4100 gr. La cinci luni a avut 7300 gr. si acum nu stiu cat are ca am dat cantarul. Pana mergem la control estimez ca ar cam avea vreo 7800 - 7900 gr. Nu a fost niciodata grasa, chiar a luat in luna a treia foarte putin in greutate. Dar precizez ca este si mai inalta decat media . avea la 5 luni 68 cm. Este foarte activa si nu am avut niciun fel de probleme de sanatate.. o fisura anala care s`a rezolvat.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    nu e nicio pb fetelor!
    fetita mea s-a nascut cu 4 kg si acum nu e obeza:O
    cand incep sa mearga slabesc ei.
    baitelul l-am nascut cu 4,100 kg si nu imi fac probleme.
    sunt care se nasc prematuri si ajung obezi sau ma rog, la termen cu 2,700 si acum sunt ditai mai oamenii.
    nu cred ca , conteaza greutatea de la nastere prea mult.
    eu zic va e mai bine sa fie mai greu la nastere.

Floricica Nou Venita kristi's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2008
    Postari in forum
    24

eu am nascut fetita de 4240gr si 51 cm, acum avem aproape 2 luni si papa cind 90ml, cind 180ml lapte praf + piept si totul merge bine...analize bune fara diabet si obezitate!!! da Doamne sa o intinda asa sanatoasa inainte!!!
    asa ca GEANINEL, nu va face-ti griji...cit copilul vrea sa manince da-tii de mincat si ave-ti grija de el, asa va fi si el fericit...

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    conform statisticilor exista o predispozitie la diabet pt copiii nascuti cu greutate mare dar nu e obligatoriu. cred ca factorul decisiv e alimentatia
    copilul meu a avut la nastere 3.800kg si acum la aproape 10 luni are 70 cm si putin peste 9 kg. deci nu-i obligatoriu dak se naste cu greutate mare sa creasca \"ca din apa\"

Floricica Nou Venita laura_jln's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2008
    Postari in forum
    5
    eu l-am nascut pe alex de 5100 de grame si 55 de cm, e un copil sanatos,fara probleme,e chiar mai energic si mai activ decat un bebe de aceeasi varsta cu el.la 4.5 luni avea 8.5 kg,deci nu cred ca a luat fff mult.avand in vedere ca e "spirt"toata ziua.e adevarat ca ne am speriat tare cand am auzit greutatea lui si ne-am facut probleme,insa analizele i-au iesit bine.
    pupici si multa sanatate tutror voinicilor.

Membru inregistrat la
    06.07.2008
    Postari in forum
    13
    multumesc mult fetelor pentru raspunsuri
    sper sa fie bine;cei drept m-au speriat doctorii
    oricum ma ingrijoreaza niste analize pe care le-am facut
    i-a iesit STGO 116(v.n. 5-34),STGP 76(v.n.5-41)
    daca stiti ce inseamna va rog sa ma anuntati;am incercat sa caut pe net ceva si nu am gasit nimic iar pana maine cand merg la medic stau ca pe ace

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari