Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dobreanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2013
    Postari in forum
    2

Rosu in gat la bebe

mamici ma confrunt cu o mare mare problema...acum o saptamana fetitei mele i-au iesit primii doi dintisori.m-am bucurat tare mult...a doua zi a facut febra foarte mare si vomita cu jet...am ajuns la urgenta si ne-a spus ca este vorba si de rosu in gat dar nu este o forma grava sa necesite antibiotic si ne-a dat de facut aerosol si 3 puff pe zi de tantum verde...la 2 zile i-a aparut o iritatie tare urata pe piele...acum a inceput sa dispara ce-i drept...si rosu in gat a inceput sa se vindece dar am o mare problema...nu vrea sa manance...nu deschide guritza cand vde biberonul,intoarce capul...papa cu chiu cu vai 90 de ml la cateva ore,ea care papa 150ml la 4 ore...dr mi-a sp sa nu-i dau dct lapte pana se face bine desi noi am inceput diversificarea de o luna si jumatate...spuneti-mi va rog daca ati mai patit asa ceva

sadia
    Guest
    La rosu in gat nu mananca aproape nici un copil.....incearca sa te imaginezi tu cu rosu in gat,ai putea sa mananci.O sa-si revin,o sa aiba o foame dupa.....ai sa vezi!
    Sanatate multa!

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ai rabdare putin si ai sa vezi ca va incepe sa manance .

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    O sa treaca , stiu ca pentru tine ca mama este greu dar nu trebuie sa o fortezi pentru ca poate varsa, o spun din experienta, si baietelul meu a avut rosu in gat saptamana trecuta dar o forma urata asa ca am luat antibiotic de o saptamana deabia il pacalesc cu 3 linguri de ciorbita in rest bea lapte am sa il las in pace pana termina tratamentul atunci va incepe el incet incet am mai trecut prin episoade din astea, sanatate multa

princess
    Guest
    Pe mine o pediatra buna m-a sfatuit acum 9 ani sa ii tratez pe copii cu albastru de metil cand au rosu in gat (de preferat la primele simptome) si niciodata nu au facut o forma grava sa necesite antibiotic. E mai neplacut albastru asta dar foarte eficient, ai mei deja sunt invatati si cer singuri.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Si eu tot albastru de metil folosesc si ne merge foarte bine . Cand vad ca incepe sa faca mofturi la mancare imi dau seama ca ceva nu e in ordine si daca vad ca are rosu in gat imediat il dau cu albastru de metil si scapam repede . Incercam sa luam cat mai putine antibiotice .

sadia
    Guest
    Si eu vreau ,dar aici nu-l gasesc deloc........si nici nu mi-a dat prin cap sa mi-l trimita ai mei,nu stiam ca se gasesti la noi inca.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Citat Postat de princess Vezi mesajul
    Pe mine o pediatra buna m-a sfatuit acum 9 ani sa ii tratez pe copii cu albastru de metil cand au rosu in gat (de preferat la primele simptome) si niciodata nu au facut o forma grava sa necesite antibiotic. E mai neplacut albastru asta dar foarte eficient, ai mei deja sunt invatati si cer singuri.
    Intradeva albastrul de metil face minuni, noi am facut amigdalita pultacee si desi a luat vreo 10 zile antibiotic tot mai ramasese cateva puncte si de la albastru s-au dus si nu am mai avut probleme, este si un dezinfectant foart bun

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari