Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Remedii secrete la indemana oricarei mamici

Pentruca suntem o comunitate de mamici, pentru ca scopul acestei comunitati este sa ne sprijinim, ajutam si sfatuim una pe cealalta, voi impartasi cateva dintre secretele mele de mamica. Este vorba de cateva remedii care sunt la indemana oricui:
    • Atunci cand fetele mele au scaune moi eu le tratez cu : banana, orez, mar copt si paine prajita.
    • Daca sunt constipate prunele in orice forma (proaspete, uscate sau compot)dau rezultate in 9 din 10 cazuri
    .
    • Pentru arsuri minore puteti folosi putin bicarbonat de sodiu stins cu otet - va calma usturimile celor mici
    • Pentru durerile de cap inainte de a apela la Panadol sau Nurofen intotdeauna le ofer inainte un pahar mare cu apa, le masez tamplele si gatul fiind atenta la ganglioni.
    • Exista un punct de presiune intre degetul mare si degetul aratator care trebuie actionat ca in imaginea de mai jos

• Pentru durerile de dinti, pe o bavetica uda si stoarsa bine, pun putin piure de mere coapte sau de orice alt fruct ai la indemana si o bag la congelator. Copiilor le place ca este rece, poate fi morfolita si este si dulce si le amorteste gingia.

Cam astea sunt trucurile pe care le folosesc si care imi vin acum in cap, insa daca-mi mai amintesc si altele promit sa mai completez lista. Voi ce trucuri home-made folositi?
    Imagini atasate

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Adaug si eu 2 retete: - pt stomacel deranjat - morcov fiert bine pasat si ceai de menta neindulcit
    - pt arsuri - miere, care e hidratanta si cicatrizanta

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Pentru scaune moi si crampele la burtica noi folosim ceai din frunze de afin.Pentru constipatie : multe lichide,in special ceai cald.
    Pentru tuse: sirop de patlagina.
    Pentru dureri in gat: miere cu lamaie.
    Pentru buze uscate: miere inainte de culcare.
    Pentru rani,taieturi: albastru de metil

Cam astea imi vin acum in minte

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Pentru arsuri, chiar si daca sunt mai profunde, pana sa mergem la medic albusul de ou face adevarate minuni. este testat pe pielea mea!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pentru raceala, tuse, rosu in gat, afte - tinctura de propolis (fara alcool), sirop cu patlagina si propolis, miere de albine luata direct
    Pentru prevenirea diareii - tinctura de propolis (fara alcool), dimineata si seara, in lapte
    Pentru constipatie - cate o canita must dulce de struguri rosii/negri, pe zi si/sau 2 canite de nectar de portocale 100% fructe, cate o lingurita cu miere, dimineata, pe stomacelul gol
    Pentru rani, inclusiv panaritii - curatare cu solutie cu bicarbonat si aplicare tinctura de propolis (fara alcool)
    Pentru iritatii fundulet - unguent epitelin (e natural) sau unguent cu propolis
    Preventiv, pentru imunitate, pe timp de iarna - tinctura de propolis (fara alcool), zilnic, dimineata si seara (minim 5 picaturi - peste 1 an), cate o lingurita cu miere, dimineata

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari