Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana.petru's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    4

Regurgitare de valva mitrala

Ma numesc oana , sunt din timisoara, am o fetita de 4 luni si 1 sapt , acum 2 zile la un control ecografic la inimuta fetita mea a fost depistata cu o problema la inima,...regurgitare de valva mitrala !...
    doctorul la care am fost se numeste Lacatusu Adrian si lucreaza la spitalul Bega din Timisoara.!
    va rog cine se confrunta cu aceasta problema sa ma ajute cu niste detalii sau cu niste sfaturi !...medicul deocamdata a zis ca nu putem face decat sa urmarim periodic starea prin ecografie !

multumesc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    dar dc ai fost la eco?a patit ceva de teai dus?

Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    4
    acum 2 sapt am schimbat doctorita fetitei si am fost la ea la control ,...ascultand-o la inimioara a zis ca ne trimite la un eco sa fim linistiti ca totul este in regula ,...de fapt ne-a trimis la eco de inimia si transfontanelara,....si ne-am dus ca sa fim linistiti ca totul este sub control !...
    eee...acolo a descoperit de fapt ca nu este in regula inimuta ei .....asta e,....dintr-un control de rutina am descoperit problema !

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de oana.petru Vezi mesajul
    acum 2 sapt am schimbat doctorita fetitei si am fost la ea la control ,...ascultand-o la inimioara a zis ca ne trimite la un eco sa fim linistiti ca totul este in regula ,...de fapt ne-a trimis la eco de inimia si transfontanelara,....si ne-am dus ca sa fim linistiti ca totul este sub control !...
    eee...acolo a descoperit de fapt ca nu este in regula inimuta ei .....asta e,....dintr-un control de rutina am descoperit problema !
    Draga mea,

Nu stiu daca ce spun eu va fi de natura sa te linisteasca...Eu am descoperit in urma unei eco cardiace ca am aceasta malformatie cu 2 ani in urma!!! Si acum am 35 de ani, nu m-a deranjat niciodata, nimic nu a tradat ca as avea-o! Doctorita cardiolog mi-a spus sa ma comport in continuare ca si cum n-as stii ca o am, dat fiind ca nu mi-a creat probleme.
    Acum depinde de gradul de insuficienta al valvei mitrale....la mine e de grad I....adica cel mai mic....

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Hayeti are dreptate, este foarte important gradul de insuficienta al valvei mitrale. Probabil ca nu este grav, daca a ramas sa urmariti cand si cand ecografic, iar fetita nu sufera...

Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    4
    multumesc pt raspunsuri

problema este ca pe hartia care a scris -o medicul e trecut ceva de gradul II- III, si banuiesc ca se refera la gradul de regurgitare !....eu astept acum raspunsuri de la mai multi medici , am trimis concluziile medicului si la alti doctori pe mail ,....si probabil ca voi incerca si la targu mures o ecografie ,...asa pt o a doua opinie !....desi despre medicul acesta am auzit ca este foarte priceput !

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Voiam sa te intreb daca se manifesta intr-un fel. Ca fetita mea regurgiteaza cam mult si vroiam sa intreb daca are vreo legatura. Multumesc.

Membru inregistrat la
    11.11.2011
    Postari in forum
    4
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Voiam sa te intreb daca se manifesta intr-un fel. Ca fetita mea regurgiteaza cam mult si vroiam sa intreb daca are vreo legatura. Multumesc.
    nu are nici o legatura
    fetita mea are probleme cu inimioara,..regurgitarea se refera la cat sange se intoarce in atriu din cauza ca valva mitrala nu se inchide bine !..
    nu cred ca e cazul sa ti faci probleme,..am o prietena care o fetita de 6 luni si ea la fel regurgita foaret mult ,..asa ca nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari