Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita cretulina28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    fetita mea are reflux gastro-intestinal (vomita mult intre mese, cu jeturi si un laptic branzos)

pediatrul ne-a depistat din a 2a luna ptr ca nu luase corespunzator in greutate si ne-a dat tratament cu lapte Humana AR

mai e cineva care are aceiasi probl cu copilasul?

ma intereseaza ce tratamente ati urmat

din ce am citit eu se pare ca acest reflux poate degenera in astm si bronsita daca nu e tratat sau daca persista

la noi functionaeaza cu acest lapte insa mai da cateodata afara, mult mai putin ca inainte ce-i drept

astept si parerile voastre

Floricica Novice idara's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2008
    Postari in forum
    387
    Nu am patit cu Anisia dar eu sunt diagnosticata de 3 ani cu reflux gastro-intestinal. Nu mai fac tratament dar este foarte important sa nu mananc niciodata pe saturate. Mese mai multe cu mancare mai putina. La bebei nu stiu care ar fi remediul. Eu vomitam dupa ce mancam si am crezut ca am hepatita si mi-am facut o groaza de analize. Diagnosticul mi s-a pus dupa o gastroenteroscopie. Stiu ca nu e voie sa-mi fie plin stomacul pentru ca refuleaza. Si la cauze nu au stiut sa-mi spuna, se pare ca ar putea fi ceva pe sistem nervos, ar spune unii. Cert este ca nu mai am probleme de aceia la adulti nu cred ca e foarte grav...dar la bebei chiar nu stiu... Un sfat din proprie experienta: mai cere parerea unui medic!
    Multa sanatate la bebeul tau si va asteptam cu poze!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Unul din bebeii mei are asa ceva... I-a fost mai bine cand l-am trecut pe formula pe baza de soia. Insa problema s-a diminuat treptat, acum, la aproape 9 luni, vomita f rar si f putin (cam o data pe saptamana, sa zicem, si niciodata mancarea solida, ci doar laptele). Doctorul nu ne-a dat nici un tratament (al meu lua in greutate ok) si ne-a zis ca se va rezolva in timp (si a avut dreptate). In legatura cu astmul sau bronsita, este perfect sanatos, n-avem probleme cu asa ceva.

Floricica Novice olgutasebastian's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    303
    si sebi vomita in jet si lapte inbranzit intre mese dar acum papa lapte cu cereale si totul deocamdata e ok ,dar noi am facut si o coprocultura si sa constatat a fi stafilococ auriu acum suntem bine ca am facut tratament si el era suspect de reflux. poate ca trebuie sa mergi si la alt medic sa vezi si alta parere.multa sanatate puiului tau si rabdare ca totul va fi ok

Floricica Novice olgutasebastian's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    303
    dar scaunele sunt bune ? nu face diaree? daca sunt bune inseamna ca are ce zici tu

mischa2000
    Guest
    intradevar tu ai auzit bine ceva de boli respiratorii ... este vorba de mucoviscidoza ... care are atat implicatii ale aparatului digestiv dar si respirator ...
    nu cred ca e cazul totusi la tine ...
    ... refluxul este o boala destul de grava ... cu cat trece timpul cu atat caile de acces ale mancarii sunt mai afectate ... se irita din cauza acidului gastric ... si ii va veni mai greu copilului sa inghita.
    O prima solutie este ca in timpul hranirii si in perioada imediat de dupa, copilul sa fie tinut ridicat.
    Din cate stiu bloala se remediaza in momentul in care se introduce alimentatia solida ...
    oricum... la o cautare in google vei gasi o gramada de cazuri .. mai grave sau mai putin ... si de aceea te sfatuiesc sa cauti un gastroenerlolog bun.

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    cam greu sa nu-si umple stomacelul ca ea e fomista mare si baga la greu..
    am obs ca vomita tot mai rar acum iar in jeturi cu atat mai rar, sper cand intram pe mancare solida sa ii mai treaca

avem cateva reguli pe care le respectam dupa fiecare masa, stam cu ea in brate in pozitie verticala cam 40 min, in patut e musai sa doarma pe partea dreapta si intr-un plan mai inclinat ca sa nu-i favorizeze refluxul

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    inafara de laptele special nici noua nu ne-a dat tratam ca cica se corecteaza in timp, doar reguli de respectat dupa masa

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    scaunele sunt ok, o sa facem si o ecografie ca sa vedem cum e cu stomacelul, sa avem o certitudine si poate si un diagnostic mai clar

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Si Oliver are reflux , mai mult acum de cand am inceput diversificarea , avea si inainte dar parca nu era asa de rau.
    Varsa dupa ce mananca sau peste o ora , mai ales ziua cand se joaca, este extrem de activ si se agita foarte mult.Nu a scazut in greutate niciodata dar nici nu ia foarte mult, cam 300 pe luna.Dr mi-a zis ca nu e o problema mai ales ca arde multe calorii si arata bine , sanatos dar ne-a prescris totusi gaviscon dupa fiecare masa.

Floricica Debutanta iazmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1.129
    cum este refluxul lui Oliver,vomita la solide sau la lichide?
    Sper sa nu te superi daca te intreb

+ Raspunde
Pagina 1 din 14
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari