Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Reactiile post-vaccinare

Vaccinurile au un rol foarte important in viata bebelusului pentru ca il protejeaza de o serie intreaga de boli pentru ca desi nou-nascutii sunt protejati de anumite boli datorita anticorpilor cu care vin din burtica mamei, cantitatea de anticorpi scade o data cu trecerea tompului si astfel, fara vaccinare, bebelusul edvine vulnerabil.

Rolul vaccinurilor este de a ajuta organismul sa lupte impotriva bacteriilor sau virusilor care provoaca bolile respective (pentru care sunt vaccinati bebelusii) stimuland organismul sa produca anticorpi.

Vaccinurile insa pot sa produca, imediat dupa vaccinare, reactii adverse precum febra, inrosirea sau inflamarea locului, scaderea apetitului, stare de agitatie, scaune moi sau chiar reactii alergice manifestate prin eruptii sau urticarii ce se pot extinde pe tot corpul.

Sunt cazuri destul de rare in care imediat dupa vaccinare poate sa apara socul anafilactic manifestat prin dificultati la respirare si chiar colaps.

Pentru a preveni posibilele reactii post-vaccinare se recomanda in primul rand ca vaccinarea sa nu se faca decat daca bebelusul este perfect sanatos, apoi pentru febra sau starea de agitatie se poate administra un antitermic (la recomandarea medicului), pe locul in care s-a facut injectia se aplica comprese reci pentru a evita apartia umflaturii si in ziua vaccinari bebelusului nu trebuie sa i se faca baita.

Si noi am primit aceleasi recomandari de la medicul pediatru astfel ca imediat ce am ajuns acasa dupa vaccinare i-am pus o jumatate de supozitor, apoi seara la culare i-am dat o doza de antiermic si peste zi am aplicat comprese reci si n-am avut probleme.
    De asemenea, ni s-a spus ca la vaccinul ROR, reactiile adverse (febra mare, eruptii pe piele sau secretii nazale) pot sa apara la 8-10 zile de la vaccinare.

leut
    Guest
    noi nu am avut nici o reactie la vaccin. ni s-a recomandat nurofen sirop in caz ca facea febra peste 38,5; in rest doar hidratare, adica san la cerere.
    si local compresa rece daca dadea semne de durere sau se inflama, nu a fost cazul, nu am pus.
    luna asta urmeaza vaccinul 2, sper sa fie la fel ca la primul, fara reactii adverse.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Nici a mea nu a reactionat deosebit la vaccin. La 2 luni inca purta aparatul pentru displazia de sold si atunci a deranjat-o si i l-am slabit. Febra nu a facut, dar medicul mi-a spus sa ii pun preventiv un supozitor de Paracetamol. La 4 luni nu a avut nimic, a plans 2-3 minute imediat dupa si atat.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    dragi mamici,fetita mea are 7 saptamani.Din cate stiu a primit un vaccin in spital,s-a administrat in umar....la inceput nu am observat nimic iar apoi a inceput sa se inroseasa locul.La fiecare baita parac era tot mai mare,intre timp s-a mai facut si o mica galma in locul respectivAm sunat medicul de familie si a zis ca nu e nimic.Azi am observat ca deja e ca un cos mare,inseamna ca a copt acolo.Efectiv se vede ca un furung sau un cos mare cu puroi exact in locul vaccinului.Voi ati patit asa cu micutii??ce e de facut??va multumesc si sanatate multa va doresc

leutul
    Guest
    ale este reactia normala la bcg, vaccinul primit in spital, in brat (umar). nu trebuie sa faci absolut nimic. acea colectie arata ca se vaccinul a fost bine facut si organismul formeaza anticorpi. secretia se va elimina de la sine. sa nu pui nimic acolo. intre 4 si 6 luni se citeste cicatricea lasata. trebuie sa fie mai mare de 3mm pentru a se considera succes.
    multa sanatate!

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    ale este reactia normala la bcg, vaccinul primit in spital, in brat (umar). nu trebuie sa faci absolut nimic. acea colectie arata ca se vaccinul a fost bine facut si organismul formeaza anticorpi. secretia se va elimina de la sine. sa nu pui nimic acolo. intre 4 si 6 luni se citeste cicatricea lasata. trebuie sa fie mai mare de 3mm pentru a se considera succes.
    multa sanatate!
    multumesc de raspuns....rasuflu usurata.insa mai am o problema cu micuta,voi posta intrebarea la reflux gastric...multumesc inca o data si numai bine

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    astazi dupa baitza a inceput sa curga puroiul de acolo si am sters usor cu un tifon,si stergeam si iarasi iesea si tot asa pana nu a mai iesit.A mai ramas acolo dar sper ca nu am facut vreo greseala ca am tamponat locul cu tifon si am sters.Doctorita mea zis sa nu ajunga apa acolo dar mi-a spus tarziu eu deja ii facusem baitza...si nu i-am protejat locul pt ca nu am stiut ca trebuie.

princess
    Guest
    Eu am fost sfatuita de dr sa-i pun o frunza de varza (cruda si strivita putin) pe locul cu pricina pt ca previne inflamarea. Asa am procedat ma ambii copii si niciodata nu mi-au facut vre-o reactie adversa.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de princess Vezi mesajul
    Eu am fost sfatuita de dr sa-i pun o frunza de varza (cruda si strivita putin) pe locul cu pricina pt ca previne inflamarea. Asa am procedat ma ambii copii si niciodata nu mi-au facut vre-o reactie adversa.
    Multi doctori nu mai agreaza metodele traditionale desii pot da rezultate mult mai bune.

Floricica Nou Venita geaninav's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    1
    si fetita mea apatit accelasi lucru oare este normal?

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de geaninav Vezi mesajul
    si fetita mea apatit accelasi lucru oare este normal?
    nu stiu daca este normal eu nu am avut probleme din cauza vaccinurilor dar ar trebui sa iti suni medicul sa intrebi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari