Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Rahitismul

Rahitismul este in principal o carenta de vitamina D, care este esentiala pentru mineralizarea tesutului osos, apare in general in primele saptamani de la nastere si poate fi prevenita prin administrarea de vitamina D. Acesta este si motivul pentru care incepand cu a doua saptamana de viata si pana la un an (sau doi in functie de caz) se va administra zilnic copilului Vigantol.

Sunt cateva semne care pot sa indice prezenta rahitismului: "infuncarea capului", aparitia unor mici umflaturi de o parte si de alta a sernului, intarzieri de crestre, deformatii la nivelul toracelui, fontanelele care nu s-au inchis dupa 18 luni, intarzierea aparitiei dintilor sau o dezvoltare incompleta a acestora dupa varsta de 3 ani.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm, gresit ! rahitismul este o boala metabolica generala caracterizata prin tulburare de mineralizare a osului in conditiile carentei vitaminei D ! este o boala a perioadei de crestere cu incidenta maxima intre 3 si 6 luni . formele tardive apar pana la varsta de 2 ani.
    iar administarea vigantolului se face de la varsta de 7 zile si pana la 18 luni, apoi vigantoletten in lunile reci cate o pastiluta de 500/zi

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    iar hipervitaminoza cu vitamina D este cu adevarat un pericol , de aceea tratamentul rahitismului este recomandat doar sugarului cu semne clinice, radiologice si biologice de rahitism florid ! pt ca atunci cand spun tratament ma refer la acele 3 tipuri de scheme de administrare injectabila, restul, partea cu vigantolul, face parte din profilaxie nu din tratament curativ

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Ete faza ce noua ne-a spus inca din maternitate ca vigantoletten este mai bund ecat vigantol, ca similarea este mai rapida si mai buna...asa ca noi am mers mai mult pe apstilute decat ep picaturi, iar pentru Sara reprezenta o afdevarat palcere sa vada pastiluta si folia de pastile...uneori daca trecema de faza cu pastiluta dimineata imi aducea ea folia si mi-o dadea, si imi zicea "ic, ic, bb"

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc pentru completari si precizari Fiorella.

Noua ne-a spus in continuare sa ii dam Vigantol picaturi in lunile cu R

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari