Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ruxandra aldea's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    2

Raceala la un bebe de 6 luni

Buna,
    Bebelusul meu de 6 luni are nasucul infundat, azi noapte nu am dormit deloc, am stat cu el in brate, cu capul pe umarul meu, era singura pozitie in care respira bine. I-am aspirat nasucul cu batista bebelusului, am pus ser fiziologic. Azi am pus uleiuri mentolate pe o batistuta si i-am pus la nas. Parca este mai bine acum, dar ma ingrozeste venirea noptii. Ce alte remedii mai stiti? O frectie? In afara de apa de mare, mai este ceva de pus in nas pt varsta lui? Pt imunitate exista ceva potrivit? Maine mergem la doctor, dar mi se pare o eternitate pana atunci...Cred ca este un virus adus de fratele lui de la scoala. Cel mare este si el racit, dar el nu are nici o problema, ii curge nasul si... cam atat. Nu am cum sa-i tin departe unul de celalalt.... Multumesc!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mamico, in principiu, la un copil asa de mic, nu prea ai alternative in desfundarea nasului....Apa de mare/ser fiziologic, aspirat bine, dar nu mai mult de 3 ori pe zi, pt. ca stimulezi prductia......Noua ni s-a recomandat la un moment dat, la vreo 2 luni, cand Osmicu a avut o muceala si ochisori care ii curgeau...BETABIOPTAL, care se poate folosi pt. ochi, nas, urechi

"(Ce trebuie să știe pacienții, este faptul că medicii ÎNTRADEVAR recomandă Betapiotalul și pentru administrarea intranazală și de ce nu și cea auriculară (adică în ureche). Medicii fac această recomandare, deoarece Betabioptalul întrunește toate condițiile unui preparat complex ce conține un antibiotic cu spectru larg și un antiiflamator eficient. Și în plus, se merge pe premisa că dacă este indicat a se administra intraocular (știindu-se faptul că ochiul este unul dintre cele mai sensibile organe), astfel îndeplinește importante condiții de sterilitate, ph, izotonicitate și deci este indicat și pentru calea nazală sau cea auriculară.
    Prin urmare, Betabioptal soluție este indicat și pentru administrarea INTRANAZALĂ și pentru administrarea INTRAAURICULARĂ (în ureche).)"

Mai poti folosi in caz de forta majora Vibrocil picaturi, cate una in fiecare nara.

Balsamuri mentolate, gen Wick Vaporub nu se folosesc la copii sub 2 ani....

Sanatate!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    E foarte important sa desfunzi nasucul. Pune-i in nasuc ser fiziologic sau apa de mare (incalzite un pic), lasa cateva minute sa inmoaie si apoi aspira.Foarte important - nu supraincalzi camera!Aeriseste des, iar temperatura sa nu depaseasca 22-23 grade.

Sanatate multa!

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Ai facut foarte bine cu batista bebelusului.Asa fac si eu si mai pun 3 picaturi de eucalipt intr-un vas cu apa fierbinte in camera ca sa i se desfunde nasucul.functioneaza foarte bine,nu se trezeste deloc noaptea.

Floricica Nou Venita ruxandra aldea's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    2
    Multumesc pt raspunsuri, baietelul meu este bine, a dormit toata noaptea. De dimineata am curatat nasul si am scos o groaza de mucisori. Tratamentul dat de doctor functioneaza foarte bine: picaturi de vit.C , Tantum verde si Panadol. Ochii nu ii mai curg, a mancat bine si starea lui generala este buna.

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Pitica mea e racita(are 4 luni jumatate) si i-a dat medicul tratament cu ser fiziologic, aspirat bine, pus colargol, Nurofen; pentru tuse Stodal granule

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Ser fiziologic sau apa de mare si curatat cu batista bebelusului cum au spus si celelalte mamici, la farmacie mai gasesti o crema pe care o aplici de regula inainte de somn pe pipt si pe spate se numeste Pulmex Baby , este numai cu uleiuri volatile, la noi a facut minuni

Floricica Nou Venita Lialina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2013
    Postari in forum
    11
    Eu am folosit ulei de oragono volatil, am pus sa se vaporizeze in camera. Uleiul de oregano are proprietatea de "omora" virusii si agentii patogeni, ati mai pute aincerca un vaporizator, dar nu stiu daca exista masca pentru un bebe asa de mic

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Eu va recomand sa le dati un suplimentnutritional.Eu le-am incercat pe toate pentru copil, sunt foarte bune si au un efectimediat asupra racelii si gripei, dar, de asemenea, intareste sistemul imunitarsi veti observa ca cei mici nu vor mai avea problem asa de des. Este facut dinextract de miere, lamiae si menta, are un gust bun si este bine suportat debaietelul meu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari