Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita eden's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2005
    Postari in forum
    5

Raceala la bebelusi

in primul rand nu ma ingrijorez prea tare daca nu e ceva prea serios.ii dau sirop pt febra ii fac frectii si cam atat,ceai.iar de se complica mergem la medic.

Floricica Nou Venita ancani's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2005
    Postari in forum
    2
    Bebelusul meu are 6 luni, tuseste si are nasul infundat. Am incercat cu siropuri de tuse, dar nu cedeaza.Cunoasteti vreun remediu?

Floricica Nou Venita gyne21's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2005
    Postari in forum
    5
    buna ancani, si fetita mea a fost racita si avea probleme cu nasucul , nu putea sa respire , era infundata rau de tot, si dupa o luna de tratament cu tot felul de medicamente am reusit sa o fac bine.
    Am facut-o bine cu Sinupret , Ventolin, Ketof si pentru curatarea nasucului am folosit un spray nazal se cheama Marimer. II pui cate un puf in fiecare nara dupa care o ridici in picioare si o sa vezi cum ii curg toti mucisorii din nasuc si o sa respire bine.
    Sanatate multa

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    La noi mergea cu ceai de ceapa. Si este foarte important sa va desfundati nasucul. Marimer este intr-adevar f. bun.

Floricica Nou Venita macrina's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2005
    Postari in forum
    41
    si la noi tot cu ceai din foi de ceapa a mers, la inceput a fost un pic cam greu, dar daca pui putina miere, o sa treaca fara probleme...e foarte eficient.

Floricica Nou Venita nick's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2005
    Postari in forum
    12
    marimer poate fi periculos.baietelul meu de 4 luni are nasul infundat si am folosit marimer o sg data -urmare inflamarea mucoasei de la pulverizarea prea puternica

Membru inregistrat la
    26.11.2005
    Postari in forum
    12
    ser fiziologic caldut cat mai mult posibil-previne rosul in gat(mucisori adunati in gatulet pot face rosu in gat),ambroxol 5 pic/3 ori/zi.

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    si puiutul meu a fost racit, chiar inainte de vaccinul de 6 luni. i-am dat eurespal, panadol si ambroxol si medicul mi-a spus sa nu ii mai dau ambroxol, si mi-a dat alt medicament, inclusiv antibiotic pentru ca trebuia sa ne pregatim de vaccin. nu mi-a spus de ce sa nu ii mai dau ambroxol. apucasem sa ii dau de 2 ori si deja era vizibil mai bine.
    are cineva idee de ce nu recomanda unii medici ambroxol? eu am auzit la multa lume de el. marimer este intradevar excelent, si noi folosim (apa de mare).
    Are insa jetul puternic, ai dreptate Nick. Noi prima data am luat Mar Plus, care e acelasi lucru, dar care e mai micut si stropeste mai fara presiune.
    Cand fata mea avea o luna jumate, a avut un rosu in gat, mucisori de mama focului, fara temperatura, iar cand am fost cu ea la orl medicul mi-a zis sa ii pun ser fiziologic de 3 ori pe zi pana la un an. stiu de mucoasa umeda si stiu ca nasucul trebuie curatat f des. totusi, si prea multa curatare poate duce la probleme.
    voua v-a recomandat cineva asa ceva?
    acum folosim marimer si fiind frig, trecerea de la frig la cald, cand venim de-afara ne da secretii nazale si atunci punem apa de mare.

Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    mai exista apa de mare picaturi (nu spray)ca forma de prezentare, nu stiu exact cum se cheama. care se poate pune cu pipeta ca serul fiziologic, dar cica nu e tot atat de eficient ca sprayul.
    prima data cand am cumparat am cautat picaturi, iar farmacista mi-a spus ca sprayul e mai bun, apoi si asistenta medicala la fel.
    dar voua, dc aveti problemute si nu puteti folosi spray poate picaturile de apa de mare va prind bine.

Membru inregistrat la
    26.11.2005
    Postari in forum
    12
    mar plus am folosit si eu si este destul de bun .
    al meu acum are nasul foarte infundat si ii curge de mama focului .am fost la doctor si nu are nimic dar totusi ceva se intampla .cand reusesc si spun ca nu mai este infundat iar o ia de la inceput.ma gandesc sa nu aiba un dop in ureche cica si asta ar fi o cauza dar am fost de 2 ori la orl ,de cate ori sa ma duc ?

Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    mie mi-a recomandat dr sa ii dau sinupret pe toata perioada iernii, 10 pic de 2 ori pe zi amestecat in putin ceiut. Cica asta dilueaza mucozitatile si nu mai face complicatii la plamani de la mucisori si nu se mai inecaceste cu mucoasele greu de inghitit, decongestioneaza. e numai din plante. nu e periculos nu are efecte adverse. eu am dat 385.000 pe el si ii dau de cateva zile. Chiar daca e numai din plante si poti sa ii dai, intreaba totusi medicul lui inainte. a mai luat vreun bb sinupret pe aici?
    apropos de nas mereu infundat, si pitica mea e mai mereu asa, mai ales cand e frigulet afara. trebuie curatat bine, bine. cred ca e ceva obisnuit la micuti. ce varsta are bb-ul tau? noi avem 7 luni

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari