Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AndreaD's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    3

Raceala e contagioasa?

are 3 luni iar eu sunt racita de 1 sapt, iau oscilococcinum decasept si olinth

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Daca esti racita, nu cred ca se va molipsi si bebelusul. Daca insa ai o viroza, sunt sanse mari sa se imbolnaveasca si micutul. Daca il alaptezi si ai viroza, e posibil sa nu se molipseasca micutul pentru ca prin laptele tau ii dai si lui anticorpi. Dar n-as baga mana in foc...
    Totusi, daca ar fi fost sa se molipseasca, asta s-ar fi intamplat deja pana acum.
    Multa sanatate!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    eu cand am fost racita mi s a imbolnavit si fetita fiind in contact direct permanent..dar mie mi a spus un medic pediatru ca nu am voie sa iau medicamente ca i le transmit prin lapte copilului

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    daca alaptezi nu e ideal sa iei medicamente,mai bine puneti masca si stai cat mai putin in preajma lui.e prea mic pt o raceala. iar tu mami trateaza te cat mai "bio"-babesti!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu am avut doua episoade de raceala, apoi sotiorul unul, dar bebe nu s-a pricopsit cu nimic. Foloseste masti pentru fata, nu tusi langa copil, nu-l atinge cu mainile in care eventual ai tusit cand nu ai avut masca, nu stranuta langa el, nu-l pupaci si da-i laptele tau in continuare si nu ai sa ai probleme.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    buna andrea
    si eu stiu ca, daca alaptezi, nu ai voie sa iei medicamente... si transmiti anticorpi si copilului.
    eu am fost acum o luna ff racita, cu tuse... m-am spalat mult mai des pe maini decat de obicei, m-am dezinfectat, am purtat atat cat am putut masca, [mi-era f greu, nu puteam respira], am evitat sa-l tin f aproape de fata mea, aveam un prosop langa mine in care stranutam sau tuseam:)), am aerisit des, si preventiv, ii dadeam cateva picaturi de vit C dimineata. norocul nsotru ca nu a luat nimic. eu m-am tratat doar cu miere, lamaie si vit c.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Picaturile de vitamina C iti vor ajuta micutul si ii va intari imunitatate. E posibil sa se imbolnaveasca dar in acelasi timp sa nu aibe nimic. Sanatate multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari