Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alin_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    7

Probleme de baietei

in primul rand vreau sa va salut pe toate mamicile si taticiidar sa nu uitam si de pitici!ma numesc alin si sunt stabilit in italia de ceva timp, si sunt un nou tatic singur , spun asta deaorece mama ma parasit la o saptamana de la nasterea ingeasului meu justin gabriel, si ma gasesc in o dificultate foarte mare.am mai citit pe forum cate ceva ce mi-a fost de mare folos, si vreau sa multumesc operatorilor si celor ce dau sfaturi pe acest forum.acum momentan am o noua problema cu bebelul meu, ia aparut o iritatzie pe putulica si i sa crapat pelicica in o parte a putulicii (scuzatimi limbajul dar sunt obosit si stresat )ce trebuie sa fac?? ce sa cumpar ?? eu l-am sters cu ceai de musetel dar totusi cred ca trebiue sa fie si alt ceva inafara de acest lucru.va multumesc pt intelegere si astept parerile voastre cat mai curand.

mother
    Guest
    wow! aproape ireal!!! imi pare rau!

cred ca ar trebui sa mergi la un pediatru. la varsta asta orice se poate complica foarte usor. e neaprata sa mergi la pedi.
    sanatate!

Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    7
    vreau sa precizez ca bebelul meu are 3 saptamani

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Of, ce trist, imi pare atat de rau...bietul mititel...acum cand are atata nevoie de mama...Imi pare rau, insa nu ma pot abtine...imi e asa o ciuda pe aceste femei...doamne ce suflet poate avea sa plece si sa lase acest ingeras!Acum sa revenim la problema dvs.!Sfatul meu este sa schimba-ti frecvent scutecele, pastrandu-l curat si cat mai uscat posibil, daca este cald in camera lasa-l in funduletul gol cat mai mult timp, pentru a permite aerului sa ii aeriseasca zonele afectate de iritatii, sa grabeasca vindecarea.Cremele ce contin oxid de zinc sunt foarte bune, Sudocrem - asta am folosit noi si bephanten unguent, nu va recomand pudra - usuca, hidratant foarte bun este si uleiul de masline (fiert si racit!).Si inca ceva o iritatie obisnuita de scutece trece in 3-4 zile daca persista, nu ezitati mergeti la doctor!!
    Va doresc mult curaj, am gasit ceva pe net, poate va ajuta!
    Iritatia produsa de scutece | Copilul.ro
    Pharma Business - Dermatita de scutec
    Multa sanatate!
    Ema

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna, Alin!
    Vreau sa te felicit pentru curajul de care dai dovada luandu-ti aceasta responsabilitate de a creste singur baietelui in aceste conditii.Legat de problema ta si eu sunt de parere ca ar trebui sa il vada un medic, eventual sa ai un medic pediatru la care sa poti apela cand ai nevoie.In primul rand ca desi ne dai detalii despre problema ta, poate ca ceva iti scapa si un ochi experimentat altfel vede lucrurile, apoi poate ca sfaturile primite sunt bune daca e vorba de lucruri generale, dar asa cum spunea si andreacta (a carei sfaturi si opinii sunt foarte bune) orice lucru nesemnificativ se poate agrava la varsta asta.

Iti doresc mult succes, sa mai intri sa ne spui cum evolueaza lucrurile...multa sanatate baietelului!

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    K, revin,
    pentru sanatatea bebelusului dvs., intradevar cel mai indicat este sa cautati un medic pediatru bun in localiatea unde locuiti!
    Mi-am permis sa va dau unele sfaturi din experienta mea de mamica, deoarece am tras concluzia din mesajul dvs. ca doriti un sfat cat mai urgent, mai ales ca va aflati intr-o tara straina...sper ca nu am gresit!Intradevar copilasul dvs. este foarte micut, merge-ti la un pediatru sa va dea un tratament!
    Numai bine si multa sanatate!
    Ema
    P.S.Cu mare drag, va mai ajut cu sfaturi...daca pot si stiu bineinteles
    Modificata de ema peregi; 21.10.2010 la 15:09:22.

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.233
    acelasi sfat til dau sieu.cautaun ped la care sainscrii copilul,daca nu este inscris.
    schimba marca de pampers care ofolosesti.
    potiincerca si crema de laFISAN,dar cea in cutiealbastra.
    e multmaieficace decit cea in cutie roz.
    spalaturile falecu apa simpla si nu folosi servetele umede in aceasta perioada.
    ptrorice altceva legat de copil cauta aici:Clubul mamicilor de pitici
    povestea spiridusilor de toamna 2008.
    multa sanatate.

Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    7
    in primul rand vreau sa ma scuz fata de dumneavoastra caci nu am mai scris nimik , nu am mai dat nici un semn de viata.problema lui justinel era din cauza neexperentei mele deoarece il dadeam cu pudra pe fundulet "borotalco" care nu e buna.acum situatia sa rezolvat in procentaj de 50%caci il dau cu "mister baby"ce contine ulei de masline, ulei de jojoba,45% oxid de zinc etc si deja se vad ameliorari

Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    7
    mai am multe nelamuriri dar nu mai am timp acum caci vreau sa dorm si eu 1 max 2 ore daca ma lasa baiatul =)))
    va multumesc pt raspunsuri.
    aaa inca ceva urgent, eu folosesc pampers sole e luna nr 2 si acestia au doua benzi elastice ce sa fac cu alea ??? eu cred ca alea il deranjeaza! dar daca nu le scot afara din pampers cand face pipi se uda tot pana la gat??ce imi recomandati voi mamicile ??mentionez ca baiatul meu are acum 4450g si se incadreaza bine cu pampers mini 2 ,va doreac o seara buna

mother
    Guest
    habar nu am de ce benzi elastice zici :)

dar tu esti chiar singur????

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.233
    mabucr ca e bine baietelul.
    tot pampers dinala folosesc si eu la toti 3.
    scoatele in afara pe amindoua,eu asa fac.
    multa sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari