Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Nick_of_Time's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2012
    Postari in forum
    2

Probleme bebelus foarte mic

Da. Sunt un tatic si sunt disperat!

Iertare daca problema mea se afla pe forum, dar nu pot sa caut si sa citesc acum. Poate ma intelegeti...

Ieri sa nascut puiutul meu. Il astept de 3 de ani! Nu mai credeam ca va veni fara bani de tratamente si controale super specializate... dar a venit!

Mamica de 2 luni a avut tensiune mare (140-150/100-110), dureri de cap. picioare umflate pana spre vinetiu... d. doctor, cu eco-urile lui Doppler zicea ca ii treaba buna, ca nu ii suspecta de preemclamsie... saptamana trecuta a hotarat ca trebuie scos bobolicul, ieri, 25.06.2012. Mamica e bine, copilul, dupa spusele neonatologului era bine, doar ca trebuia asistat pentru respiratie. Spunea ca isi revine in 24 ore... nu isi revine, nu poate elimina meconiu, vomita tot ce mananca, burtica/pieptul ii tresalta la fiecare respiratie... primesc asigurari ca va fi bine... nu trebuie sa fi doctor sa il vezi ca slabeste de la o ora la alta.
    Nu stiu ce sa mai fac, cum sa procedez... abia mai pot sa imi linistesc sotia, sunt tot mai slab (rusinos pentru un barbat... cred ca maine nu am sa mai ma pot abtine sa nu plang de fata cu sotia...)

Sa il scot de la matern? Sa il duc, unde? Ce sa fac?

Probabil ca multa lume ma va consola si multumesc pentru asta, dar va rog sa ma ajutati cu un sfat concret. Banii nu conteaza! Nu ii am, dar vand tot ce am si dorm in parc daca trebuie, doar sa imi salvez copilasul!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    imi pare rau ca aud asta, nu pot sa-ti dau un sfat din proprie experienta insa colega mea de salon avea o fetita cu probleme exact cum ai scris tu. bebelushi mai slabesc in maternitate pana ies din maternitate in general dar imi dau seama ca la tine e o situatie disperata. nu stiu de unde esti dar daca sotia ta a nascut la un spital de stat si ti se pare ca nu aflii tot ce vrei sa stii de la medici sau copilul nu e tratat cum trebuie, te sfatuiesc sa mergi la un spital privat, asa a facut colega mea de salon. dar trebuie vazut totusi cum evolueaza, daca dai bani cui trebuie si cat trebuie, eu cred ca si la un spital de stat poti face multe lucruri. sunt medici buni cu care daca stii cum sa vorbesti, te ajuta cu draga inima.
    succes si-ti tin pumnii!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    O sa ma rog pt voi........daca a/ti fii fost l mine sigur va ajutam mai mult.
    Te rog .revino cu noutati

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Fetelor indrumati/l la spitalele unde a/ti nascut voi..........sau medici buni!

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    buna cunosc o mamica din arad care a nascut dupa termen si fetita a inghitit meconiul si a stat ceva tp in spital daca te ajuta cu ceva stiu ca a nascut la o clinica privata, Athena Hospital.
    multa sanatate ..........
    Modificata de daniela37; 27.06.2012 la 13:36:10.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Eu am nascut anul trecut la maternitatea Giulesti si acolo este un neonatolog ffff bun, dr Rosca se numeste, este incredibila...poate poti sa te duci sa vb cu ea, ca de la om la om, sa ii spui problemele copilasului si sa vezi ce te sfatuieste! Este o femeie ff intelegatoare, este sefa sectiei de neonatologie la Giulesti, o gasesti mai tot timpul acolo... Iti doresc sa iti aduci acasa cat mai repede familia, sa fiti toti sanantosi si sa va bucurati de clipele minunate ce urmeaza sa vina!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Ohhhhhhhhh, scuze....Acum am vazut la profilul tau ca esti din Arad...Dr de care ti-am spus este in Bucuresti...Oricum, in locul tau as consulta alt medici neonatologi/pediatri inainte de a incerca sa-l mut pe bebe la alt spital...Daca ai un diagnostic du-te si cere si alte pareri....

Floricica Nou Venita Nick_of_Time's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2012
    Postari in forum
    2
    Va multumesc pentru raspunsuri.
    Plec acum la matern (Medlife Genesys). Medici neonatologi sunt buni, dar poate sunt eu prea speriat (cred ca pe buna dreptate). Partea buna ii ca nu m-au sunat... Nu stiu ce am sa fac. Vad din mers.
    Cu Dumnezeu si putin noroc, sper sa reusim ceva. Daca nu evolueaza spre bine, am sa incerc sa ii duc in Ungaria. Daca stiti o clinica cu sectie de neonatologie/pediatrie, m-ar ajuta mult.

mada_lyna
    Guest
    lasa un nr de telefon,poate te poate ajuta cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare .si cum banuiesc ca nu ai timp sa stai pe net,nu te-ar putea ajuta la timp. sin rest,nu va doresc DECAT SANATATE SI NOROC.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    eu am trecut printr-o situatie asemanatoare acum 2 ani cu puiutul meu! daca spitalul in care se afla bb are incubatoare mai noi si vb cu medicul neonatolog si-l ,,stimulezi,, cum trebuie aveti toate sansele sa fiti bn! eu am cumparat absolut toate medicamentele de care a avut nevoie. nici nu cred ca va da voie sa-l transportati chiar si cu salvarea, e prea mic si firav! el are nevoie deoxigen..banuiesc. un sfat..sper sa nu te supere, mergi la preot si cheama-l sa-ti boteze puiutul!!! din proprie experienta spun ca o sa-i fie mult mai bn lui bb! aveti cu totii pt cine va ruga. puiului meu nu i-a dat nimeni nici o sansa si cu ajutorul lui Dumnezeu acum e bine! sanatate multa!

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    Eu te sfatuiesc sa o cantactezi telefonic pe dr Culcer din Bucuresti,sefa sectiei de pediatrie.E o femeie minunata care rezolva multe cazuri grave si in care poti avea toata increderea.
    Te pot ajuta cu nr de tel privat al dnei daca ai nevoie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari