Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Primii pasi

Mamici, Maxi face pe 18 luna viitoare 1 anisor si nu merge inca singur in picioare.
    Adica se ridica singur in picioare, merge pe marginea patului, in scoala de mers fuge toata ziua. Dar daca il iau din ea si vreau sa il tin de manute sa mearga singur se lasa in fund. O fi el puturos ?
    Sunt nedumerita pentru ca luna trecuta m-am intalnit cu o fata care a nascut cu o jumatate de ora inaintea mea, si fetita ei mergea foarte bine in picioare singura, tinuta chiar numai de o manuta. Are vre-o legatura ca Maxi a fost prematur si ea nu ? Sau faptul ca eu nu l-am alaptat iar fata aceea inca isi mai alapteaza fetita ?

Am mai auzit zilele trecute un caz cum ca o fetita pana la 1 an si 2 luni nu vroia sa mearga deloc, nici in scoala de mers, nici de manuta, si la 1 an si 2 luni s-a ridicat singura picioare si a inceput sa mearga fara ajutor.

Voi ce ziceti ?

sadia
    Guest
    Cei aceea scoala de mers..?Nu are nici o legatura alaptatul.........fiecare copil e unic si al tau cat de curand va merge.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Copilul meu a inceput sa mearga singur la 1 an si 2 luni dintr-o data. Pana atunci nu vroia sa incerce mare lucru, a mers timp de 4 luni in 4 labe de m-a inebunit, nu mai vroia deloc sa se ridice, doar de-a busilea mergea..chiar si pe afara cand il scoteam din carut se aseza catel si vroia sa mearga asa:)) Iar fetita unor vecini care era cu o luna mai mica decat baiatul meu mergea singura de la 10 luni. Oricuuum, fetele sunt mult mai precoce, in absolut orice: mers, vorbit etc. Stai linistita, fiecare copil are ritmul lui, al tau nici nu a implinit 1 an deci nu ai de ce sa-ti faci griji, va merge cand se va simti pregatit!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Mamica draga,Fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare, de aceea nu trebuie sa comparam puiutii intre ei.Baieteul tau va merge singurel cand va avea siguranta si destul echilibru.Este "in grafic" la aceasta varsta, avand in vedere ca merge singurel pe langa pat.
    nu are nici o legatura cu alaptarea...eu icna imi alaptez fetita (are un an si o luna) si inca nu merge singura.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Asa cum ti-au spus si fetele,fiecare copil se dezvolta in ritmul sau.Unii incep sa mearga in picioare mai devreme,altii mai tarziu.in niciun caz nu cred ca are legatura cu alaptatul sau faptul ca al tau bebe a fost prematur.Cassiana a mea a mers in picioruse de la 7 luni tinuta de manute.Fiecare are ritmul lui de dezvoltare.Banuiesc ca "Scoala de mers"este premergatorul???Fetita mea nu a avut ptr ca mie nu mi s-a parut ok .Am preferat sa stau eu sa o invat sa mearga decat sa ii cumpar.Acum fiecare face cum crede

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Da, e premergatorul. Ma rog. Nici eu nu am vrut sa ii iau, dar nu am avut incotro daca sunt doar eu cu el toata ziua, nu puteam sa fac nimic in casa si sa-l scap din ochi pentru ca imi era frica sa nu traga ceva pe el sau sa cada te miri pe unde. Si dr mi-a spus sa fac asta, desi nu e recomandat. Dar daca nu am avut incotro i-am luat si il pun in el si atunci stiu ca nu ajunge pe la prize si daca e in el nu ajunge in locuri unde nu are voie.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Copiii care merg in premergator nu vor merge foarte repede in picioare singuri, pentru ca vor cauta mereu sprijin. Fetele se ridica mai repede si merg singure, baietii sunt mai lenesi. Andreiul meu a inceput la 1 an si 3 luni sa mearga singur. Acum are o forta si o stapanire in picioare de numa'!! La 2 ani merge perfect, alearga excelent si se misca magnific!! Hi hi!!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mami, Osmicu' a mers la 1 si 2 luni...mai mult impins de la spate...l-am luat si l-am pus in mijlocul drumului si l-am lasat sa se descurce...ca daca ar fi fost dupa el...nu stiu cand ar fi avut curaj....
    Si sa stii ca si cu vorbitul stam tare prost....desi are 1 an si 9 luni...spune numai da da, ba ba, pa pa, ta ta, ma ma....Intelege tot si pe 2 limbi...numai ca nu vorbeste...
    Am avut si premergator si antemergator si nu a folosit niciunul...nu intelegea ce vrem de la el....

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    In categoria 1 an si 2 luni ne incadram si noi. mergea de manuta, dar nu avea curaj sa plece singurel. cand a fost el pregatit s-a ridicat si s-a dus sa duca mingiuta in cos. culmea este ca exact atunci ii faceam un filmulet si am prins momentul asta care credeam ca nu o sa mai vina. stai linistita si accepta-i ritmul. ca si vorbitul, este ceva ce va face cand va fi pregatit, indifierent cat te-ai stresa tu. si nu are nicio- legatura cu alaptarea, eu atunci il alaptam :)

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Am o prietena care are un baietel care a mers dupa 1 an si 4 luni.Abia dupa un an incep sa mearga in general copii.Sa te ingrijorezi daca are peste 1 an si 6 luni si nu a inceput sa mearga.Fetita mea a mers inainte sa implineasca 10 luni iar prietena ei de joaca a mers dupa 1 an.Fetita respectiva vorbeste mult mai multe cuvinte ca a mea.Ca si concluzie,fiecare copil are ritmul sa de dezvoltare a diferitelor abilitati.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Dupa cum stiti joi am fost cu el la dr pediatru, la controlul de 1 an.Mi-a spus ca e bine, ca a crescut exceptional, si se vede pe el ca e ingrijit si crescut bine.
    In schimb mi-a zis ca ar trebui sa mearga tinut de manute sau de subrat. I-am spus dr ca merge doar cand vrea, dar de cele mai multe ori se lasa in fund si oricat incerc sa-l pun din nou pe picioare nu vrea. Premergatorul nu cred ca l-am folosit mai mult de 2 luni, din cauza ca am observat ca se irita la fundulet, nu stiu, il jena probabil materialul pe care statea. Habar n-am! Cert e ca dupa ce nu l-am mai pus nu a mai avut probleme cu iritatul. Cu cateva zile sau saptamani inainte sa implineasca un an, nu-mi amintesc exact a facut un singur pas fara sa se tina de nimic, si fara sa-l tina nimeni. Dupa care s-a dezechilibrat si l-am prins. In schimb se ridica singur in patut, isi da drumu la manute si bate din palme, sau sta cu ele in gura, dar nu se tine. La fel se ridica pe langa mobila, pat, pereti, etc. Acum nu stiu, cred ca uneori exagereaza dr. Ca si la 7 luni, cand m-a speriat ca nu e ok ca nu sta singur in fundulet. Si m-a trimis la dr de specialitate care sa faca exercitii cu el. Dar nu am vrut sa ma duc, asa ca dupa ce am venit acasa l-am pus eu in fundulet, si daca cadea il ridicam din nou si dupa cateva zile statea numai in fundulet toata ziua.

La fel m-a intrebat daca stie sa faca Tai-tai si i-am spus ca nu. Probabil nici asta nu era bine in viziunea lui, dar nici asta nu l-am prea invatat ca nu a avut la cine sa faca Tai-tai asa des. A facut de cateva ori. Dar nu cred ca e mare paguba. Dupa parerea mea, s-a dezvoltat foarte bine, e foarte activ, intelege ce vorbesti cu el, daca vede o singura data cum se face un lucru, a doua oara stie sa faca singur, si zic eu are personalitatea lui care e mai indiferenta probabil ca a lui taicasu`.

Nu prea vreau sa-mi fac griji, vorba aceea are timp sa le invete pe toate, nu trebuie la 1 an sa stie absolut tot. Mananca, doarme, rade, plange, fuge, urla, vorbeste pe limba lui toata ziua, intelege cand ii zici ceva, se joaca, nu cred ca are nici o problema de dezvoltare.

Voi ce ziceti ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari