Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danabr84's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2012
    Postari in forum
    10

Pete rosii in timpul suptului

Buna ziua,
    Am si eu o problema,copilul meu are 5 luni,san a mancat doar o luna si apoi pe lapte praf dar dupa cateva mese de lapte se inroseste(apar pete rosii) incepand le la ochi si apoi pe toata fata si pana termina masa dispar petele.Am incercat mai multe feluri de lapte(NAN,MILUPA,APTAMIL),inclusiv cele hipoalergice si cele fara lactoza si nimeni nu stie sa mi spuna ce are.Va rog ajutati-ma.

Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Citat Postat de danabr84 Vezi mesajul
    Buna ziua,
    Am si eu o problema,copilul meu are 5 luni,san a mancat doar o luna si apoi pe lapte praf dar dupa cateva mese de lapte se inroseste(apar pete rosii) incepand le la ochi si apoi pe toata fata si pana termina masa dispar petele.Am incercat mai multe feluri de lapte(NAN,MILUPA,APTAMIL),inclusiv cele hipoalergice si cele fara lactoza si nimeni nu stie sa mi spuna ce are.Va rog ajutati-ma.
    Buna Dana!!!!Ai consultat pediatri care ti-au zis ca nu stiu ce are?Aceste pete daca apar in timpul mesei ,zic eu ca poate fi din cauza "muncii " bebelusului de a suge din biberon,atata vreme cat ele dispar eu zic sa nu iti faci griji,cred ca e ceva legat de musculatura fetei,procesul de suctie ii solicita muschii fetei,aparand aceste pete...e parerea mea.....cauta la intrebari pentru pediatru si iti raspunde un domn' doctor ....sanatate multa

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ba eu mi-as face griji.banuiesc ca ai intrebat un pediatru inainte de a schimba laptele.iai spus de pete.nu se poate de atat munka de a suge sa ii apara pete si apoi sa dispara.nu depune efort asa mare.inseamna ca oboseste repede si are alt gen de probleme.parerea mea

mada_lyna
    Guest
    consulta un medic alergolog. poate fi alergic la ceva ce contine orice tip de lapte praf. dar cand papa san tot asa se inrosea?

ana_cotofana
    Guest
    vb cu pediatrul, eventual sa-l consulte in timpul mesei, sa vada exact ce se intampla.
    si robert a avut niste episoade asa (cateva) si dr a zis ca este de la efort. eventual schimba tetina, poate e orificiul prea mic pentru nevoile lui. la noi asa a fost

Membru inregistrat la
    20.05.2012
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    consulta un medic alergolog. poate fi alergic la ceva ce contine orice tip de lapte praf. dar cand papa san tot asa se inrosea?
    nu cand papa san nu avea nimica dar ciudat e ca nu se inroseste mereu

Membru inregistrat la
    20.05.2012
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    ba eu mi-as face griji.banuiesc ca ai intrebat un pediatru inainte de a schimba laptele.iai spus de pete.nu se poate de atat munka de a suge sa ii apara pete si apoi sa dispara.nu depune efort asa mare.inseamna ca oboseste repede si are alt gen de probleme.parerea mea
    am intrebat nu un pediatru ci vreo 3 dar niciunu nu stie de ce.mai ales ca nu se intampla mereu

mada_lyna
    Guest
    se depune efort si atunci cand copilul suge tzitzi. eu una as lua legatura cu un medic alergolog, sigur te poate ajuta mai mult decat un pediatru.

Floricica Nou Venita myrela_1988's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2012
    Postari in forum
    47
    buna dana!incearca sa-i dai lui bebe lapticul cu lingurita caci la 5 luni se poate...da-i asa de cand ii e foame sa vezi reactia.daca face petele si asa nu are treaba cu efortul la supt...daca nu le face..poate este adevarat.

ana_cotofana
    Guest
    Citat Postat de danabr84 Vezi mesajul
    am intrebat nu un pediatru ci vreo 3 dar niciunu nu stie de ce.mai ales ca nu se intampla mereu
    daca nu se intampla mereu poate ca se intampla cand are mucisori sau e infundat si respiratia e restrictionata...merita verificata si treaba asta. sau cand ii este foarte foame si suge lacom
    oricum nu pare laptele daca ai schimbat mai multe feluri inclusiv hipoalergenic. diversificarea ati inceput-o? tolereaza bine alimentele introduse?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pai daca oboseste asa rau are ceva la inimioara zic eu,nu sunt doctor.daca facea alergie la laptic nui trecea petele asa repede.alergia tine pana o tratezi si indepartezi produsul alergen

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari