Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Operatia de fimoza la bebelus de 6 luni

Ma intereseaza sa stiu daca vreun bebelus de pana intr-un an a facut infectie locala dupa operatie sau a intrat in colaps urinar datorat fricii de a mai urina din cauza usturimii si retinerii urinii la nivelul vezicii. Stiu ca sunt multe topicuri de genul deschise, dar ma intereseaza raspunsuri obiectuale, directe, nu 'link-uri'. Va multumesc.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Eu cunosc 2 cazuri de fimoza, insa niciunuia nu i s-a recomandat operatia inainte de 4 ani. Unul este finul meu din tara, a carui problema s-a rezolvat fara interventie chirurgicala, cu ajutorul unor unguente si multa rabdare din partea mamei, in vreo jumatate de an; celalalt caz e de aici, insa tratamentul cu unguent cu corticoizi nu a dat rezultate total. Din ce mi-a spus mama copilului, il va opera dupa ce va implini 4 ani si pana atunci trebuie doar sa mentina o igiena perfecta. Mai mult nu stiu sa iti spun, imi pare rau...

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Multumesc de informatie. Noua doctorul de familie ne-a sugerat sa facem operatia cat mai repede, luna asta daca se poate, dar mi se pare devreme tare de tot. De asta intrebam.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    imi pare rau ca nu pot sa-ti dau mai multe detalii, insa cred ca ar trebui sa vorbesti si cu un chirurg pediatru sa vezi ce spune. eu inca nu am auzit sa se opereze de fimoza un copil atat de mic daca nu exista nicio complicatie.

mada_lyna
    Guest
    scuza-ma, dar de ce vrei sa operezi copilul de fimoza? are ceva rpobleme? infectie sau asa?

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu are infectie, numai ca asa ni s-a sugerat de catre medicul de familie. Ni s-a precizat ac are fimoza, asa ca trebuie sa il operam, pentru a nu avea mai tarziu probleme.

Floricica Nou Venita irina1979's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2010
    Postari in forum
    40
    buna seara, am si eu un baietel de 10 luni si am avut o mica problema azi. Putulica lui a prezentat ca o infectie ceva....ca un puroi alb nici nu stiu cum sa explic.Sunt panicata ca nu stiu ce sa fac.Saracutul a camplans azi si nu am stiut de ce dar cand lam schimbat de pampers am inteles de ce.Ma poate ajuta cineva cu o explicatie ceva daca ati avut asa ceva? Multumesc.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Daca l-ai decalotata .....nu stiu sa iti zic ce anume ar putea avea....daca nu l-ai decalotata probabil ca a facut infectie....imi pare rau....sper sa se rezolve

Membru inregistrat la
    05.01.2010
    Postari in forum
    40
    nu l-am decalotat.Ma gandesc ca decalotarea nu este foarte buna din ce am mai citit pe net.Nici nu stiu ce sa fac.Maine oricum ma duc la camera de garda cu el.Sper sa fie bine micutul meu ..nu vreau sa sufere foarte mult din cauza asta .

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Asta e rezultatul.....iti doresc din suflet sa il mai poata decalota......nu este nici un risc la decalotare, insa lipsa ei poate duce la ce s-a intamplat cu baietelul tau....al meu este mult mai mic si l-am decalotata suntem la jumate....:))))....si este foarte ok.....sunt curioasa si medicul ti-a zis sa nu il decalotezi?

Membru inregistrat la
    05.01.2010
    Postari in forum
    40
    medicul meu ....mi-a spus o data ca as putea interveni chirurgical pentru baietel dar daca fac frecvent la baie masaj inainte inapoi este ok.Cam atat...cateodata imi pare rau ca nu am facut medicina. as fi stiut ce e de facut in anumite situatii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari