Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nurofen sirop pentru copii

Eu de la bun inceput, ed prima data cand a fost nevoie, am folosit pentru Edi Nurofen sirop pentru copii cu aroma de capsuni. Stiu ca exista si varianta Ibuprofen pentru copii care are aceeasi compozitie insa nu l-am incercat niciodata.

La noi a functionat mereu Nurofenul la febra a intervenit rapid ca sa zic asa, si a scazut febra.

Voi folositi Nurofen sirop pentru copii?

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    BUNA eu folosesc PANADOL in locul NUROFENULUI care este iritant la stomacel....
    Sunt de acord la faza cu iritatia pe stomac,pentru ca si la adulti se pune intrebarea daca nu au ulcer sau gastrita cand vor sa cumpere Nurofen pastile...insa ce sa faci,daca dai ocazional nu e foarte mare problema,cu conditia sa nu fie folosit pe stomacul gol.
    Ibuprofen-ul are efect mai rapid decat paracetamolul...

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    la noi cand am facut febra 39,7 n-a fost bun nici unul nici calalalt. La febra 38 si un pic doar Nurofenul isi facea treaba, panadolul ciuciu! Si stiu ca trebuie sa le alternezi sa nu dai Nurofen, apoi iar Nurofen... si eram disperata sa gasesc un inlocuitor al Panadolului. N-am gasit, astept inca sfaturi...

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    si noi initial am folosit nurofen.. as ani s-a recomandat.. apoi am luat panadol dar cand a trebuit sa scadem febra mare.. 39 si.. atunci efectul imediatr l-a avut nurofenul.. iar a douaoara paracetamolul supozitor... si compresele...
    eu nu ii pot da iuliei dupa masa siropelul.. ca nu il mai trebuie.. ca e satula:).. ii dau chiar inainte de masa .. deci seringa de nurofen si imediat mancare sau laptic.. sau in timpul mesei.. la sfarsit au fost dati cand nu l-a vrut..
    aa si panadolul avand in vedere grupa de varsta trebuie sa ii dau mai mult.. uneori nu l-=a vrut pe tot.....

mischa2000
    Guest
    in cazul febrei mari este indicata alternarea lor ...
    se foloseste o schema in functie de greutatea/varsta copilului ...
    exemplu ... ora 8 dimineata si 8 seara supozitor novocalmin
    iar din 3 in 3 ore panadol si nurofen ... pe rand.

inlocuitori pe baza substantei active exista, nu le mai stiu numele, sunt mai ieftine si mi se pare ca se dau si compensate.
    tratamentul trebuie urmat macar 3 zile, chiar daca temperatura e ok.
    mentionez ca se aplica in cazul afectiunilor virale puternice, si in general e recomandat de medici.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    FOARTE BUN ESTE NOVOCALMINUL
    Pentru copii se poate administra pe post de antitermic, atunci cand febra nu cedeaza la alte antitermice, si trece de 38.5 grade Celsius, 1/2 sau 1 supozitor de novocalmin 300mg (in functie de varsta copilului si recomandarile medicului).

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    IATA O SCHEMA DE ANTITERMICE IN CAZ DE FEBRA MARE:

1. nurofen (adica aspirina)
    2. dupa 4 ore, Panadol/Eferalgan/Calpol (paracetamol)
    3. dupa alte 4 ore novocalmin (algocalmin).

ideea de baza este sa nu suprapui 2 doze din aceeasi substanta activa! in caz de febra f mare, poti sa ii dai odata si doua substante combinate (adica ii dai si sirop de nurofen si de panadol sau nurofen si un supozitor de algocalmin).

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    IATA O SCHEMA DE ANTITERMICE IN CAZ DE FEBRA MARE:

ideea de baza este sa nu suprapui 2 doze din aceeasi substanta activa! in caz de febra f mare, poti sa ii dai odata si doua substante combinate (adica ii dai si sirop de nurofen si de panadol sau nurofen si un supozitor de algocalmin).
    Novocalminul! poate avea reactii anafilactice cu evolutie grava! uita-te pe un prospect. Si nu se da ca schema de tratament si ci la nevoie, doar cand copilul are peste 39.5 cand apare riscul de convulsii febrile!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    numai nurofen folosim si el ne scapa de fiekre data de febra si de dureri.o singura data am avut siropelul cu gust de capsuni apoi am auzit ca l-au scos de pe piata.am folosit si calpol si eferalgan,dar parca nu isi fac efectul atat de repede.cand este agitat de la dinti,racit si are febra nurofenul ne ajuta

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    si supozitor cu novocalmin am folosit insa doar la nevoie cand a avut febra 40 si doar jumatate de supozitor

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    [QUOTE=denyy10;2281352]IATA O SCHEMA DE ANTITERMICE IN CAZ DE FEBRA MARE:

QUOTE]
    nurofen adica ibuprofen... aspirina nu este recomandata si nu este folosita in siropele. se poate da la copiii mi mari de 13 ani, deoarece risca aparitia unui sindrom ( nu stiu exact cum se numeste)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari