Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adnana19's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2011
    Postari in forum
    15

Nou nascut ragusit

Buna mamici, am o fetita de 7 sapatamani si azi am fost la plimbare cand ne-am intors am auzit o usoara raguseala. in afara de consultatia medicului voi ce ati mai dat ca sa-i treaca?

Membru inregistrat la
    17.01.2011
    Postari in forum
    15
    afara a fost frig si i-am dat ceai rece :-( ca-i era foarte foame si mai aveam 5 min de casa si nu mai avea rabdare

mother
    Guest
    raguseala= laringita. laringita poate fi periculoasa la copiii pana in 5 ani.. ar trebui sa vezi un medic PEDIATRU. de preferat azi..

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    De acord cu Andreea!
    Pana la 6 luni nu se da ceai, doar lapte.
    Multa sanatate!

nicole13
    Guest
    Citat Postat de adnana19 Vezi mesajul
    Buna mamici, am o fetita de 7 sapatamani si azi am fost la plimbare cand ne-am intors am auzit o usoara raguseala. in afara de consultatia medicului voi ce ati mai dat ca sa-i treaca?
    este foarte micuta atat pentru scos afara pe gerul asta,cat si pentru a o trata tu!
    nu trebuia sa-i dai nimic sa bea,mai bine plangea cele 5 minute,desi...tot la laringita a-ti fi ajuns!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    si eu tot la medic zic sa mergi..
    cat despre ceai.. de ce nu iti iei un termos pentru biberon??? iti va fi de folos si la vara sa nu ii dai apa clocita si acum ii dai ceai caldut. exista chiar si doi in unu adica in el intra si ceai si laptic.. asta daca lapticul nu e la purtator:))

Membru inregistrat la
    17.01.2011
    Postari in forum
    15
    daca nu se da ceai pana la 6 luni ce sa-i dau de sete daca nici nu alaptez? pt ca laptele praf este mult mai satios ca cel de mama?

Membru inregistrat la
    17.01.2011
    Postari in forum
    15
    De acord cu Andreea!
    Pana la 6 luni nu se da ceai, doar lapte.
    Multa sanatate!i-am dat si apa nu numai ceai? tie tiar place sa mananci friptura,sarmale,.....sau alte mancaruri de genu fara sa bei apa sau ceva lichide deloc cam cu te-ai simti?

mother
    Guest
    adnana, daca nu alaptezi , mergi pe apa... la ce e bun ceaiul?

cristina elena
    Guest
    Acu ma scuzi ca-s mai critica (vad ca esti din Cluj Adnana) dar ce ti-a venit sa iesiti la plimbare pe temperaturi de astea si cu ceai rece dupa tine?! Au fost in jur de -10 grade in zona asta, daca nu si mai scazute. Ma mir ca nu a inghetat ceaiul.
    La 7 saptamani ale micutei tale nici nu mai sta sa intrebi pe forum ce sa faci, urgent cu ea la medic.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    De ce e mai buna apa decat ceaiul?

Nu se da nici apa, nici ceai, nici nimic, decat lapte. Vezi si tu cat solid, adica praf, pui in apa din care faci laptele praf... deci daca ai manca o lingurita de sarma cu o cana de apa, ai mai vrea si alta apa?
    Apa le umfla stomacul degeaba... fara nicio calorie, le suprasolicita rinichii. Asa ca nu vad de ce sa ii dai... Si daca si iarna ii e sete, apai vara ce mai facem?
    Si laptele praf nu e mai satios ca laptele de mama, ba chiar e mai putin caloric, pentru ca trebuie sa dai cantiati mai mari si tot mai mari... doar ca se digera mai greu fiindca nu e la fel de biocompatibil ca laptele de mama.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari