Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Nasul infundat la bebelusi

Nasul infrundat la bebelusi poate fi destul de infricosator pentru bebelusi pentru ca acestia nu stiu sa respire pe gura si se vor speria. Nasucul infrundat la bebelusi se desfunda cu ser fiziologic sau apa de mare si apoi se aspira secretiile cu pompita manuala (para) sau cu batista bebelusului.

Daca nasucul infundat la bebelus persista este recomandat un cosult ORL deoarece poate fi vorba de polipi, rinite acute sau chiar malformatii congenitale nazale.

Noi am folosit cu succes serul fiziologic si batista bebelusului pentru Edi cand a fost mititel si ii desfunda foarte repede si usor nasucul.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si noi am folosit tot serul fiziologic si batista bebelusului. Cu pompita manuala nu prea m-am impacat.

Cand a mai crescut si am experimentat si ceva raceli am folosit si apa de mare. Este foarte buna in asemenea cazuri.

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    si noi folosim tot serul fiziologic si este f bun

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    noi folosim ser fiziologic si pompita manuala.
    cand l-am nascut a avut foarte multe mucozitati, a durat cam o sapataman pana i s-a desfundat nasucul.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    In afara de batista bebelusilui, pe care o folosim in cazuri mai grave, pori de cate ori silviu a avut o problema minora, sau daca am vrut sa reducem folosirea batistei bebelusului intr-o zi, noi am apelat la pompa de la Vibrocil, care are un capat de aspirare prin care trage mama cu gura. E relativ noua, se gaseste in farmacii, se pot cumpara varfuri de rezerva, ca sa nu imprastiem microbii de la o raceala la alta, si e f buna pt calatorii, acolo unde nu poti folosi batista bebelusului. SIlviu a acceptat-o mai bine decat batista (cu care, intr-un final, s-a imprietenit). Chiar el ne spunea cand sa il aspiram, si imi dadea capatul celalalt sa il bag in gura. Eu o recomand.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    exista de la Dr Fischer o crema speciala Breath Easy parca pt bebei cu nas infundat, se da un pic pe nasuc, e cu euccalipt, fara potential alergogen, mai are si ceva ulei de nu stiu care pt nasucul iritat...e super ! il desfunda instantaneu si-mi convenea ca-l puteam da si in timpul somnului daca dupa curatirea de seara pe timpul noptii isi refacea mucisorii . si mai sunt din aceeasi gama si servetele umede cu care-l stergi in siguranta fara ssa-i faci rana la nasuc de la atata suflat ( in cazul celor mai maricei )

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    si noi avem acesasta problema cu nasucul infundat...cum a dat frigu cum avem nasucul infundat...am folosit Humex spray si vibrocil cu succes...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari