Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Nasuc infundat!

Mamicilor, atat eu cat si bebe ne-am pricopsit cu o raceala destul de urata de la tatiii.
    Ce se poate face pentru nasucul lui Maxiii ? I-am dat apa de mare si i-am scos mucisorii cu pompa. Acum nu prea are treaba, dar noaptea respira greu. Ce se mai face pentru ca raceala sa treaca repejor ? Multumim.

sadia
    Guest
    Incearca cu multe sucuri de fructe..........eventual sa te duci la pediatru pt gat,dar daca nu are nimic la gat ,doar mucisori si fara febra,nu ai ce sa-i dai,decat spalaturi nazale,cu ser fiziologc sau apa de mare,eventual seara sa-i pui pe piept creme din alea mentolate,parca Vicks se cheama,cu salteaua pozitonata in sus,la pozita capului.........La soare cat ma mult,cat o ma fii....

Floricica Novice vassi's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    488
    Si baietelul meu a fost racit si am avut probleme cu nasucul infundat,dar am gasit solutia,cel putin la el functioneaza...seara las 5-10 min caloriferul electric sa incalzesc putin camera,ii aspir mucisorii inainte de culcare si nu avem probleme.Pana sa bagam caloriferul nu putea dormi din cauza mucilor,i se infunda nasul,dar de la caldura respira fara probleme .

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Cand Cassiana e racita ii dau oscillo si ii aspir mucisorii cu aspiratorul de cate ori e nevoie,dar mai ales dimineata si seara inainte de culcare.La ultima raceala am cumparat de la plafar ulei de eucalipt si am pus intr-un vas,in aceeasi camera cu bebe 3 picaturi in apa fierbinte si bebe respira super noaptea.e foarte bun,ma desfunda si pe mine care nu sunt racita ;)) La noi a functionat f.bine

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc de raspunsuri. Acum e mai bine, azi noapte nu a mai respirat greu. Dar m-am si luptat cu el toata ziua sa ii aspir mucisorii cat mai des ca nu-i place deloc.
    Are si momente cand tuseste dar ii dau Stodal, asta mi-a zis dr sa ii dau ultima oara cand a fost racit.
    Aseara i-am facut frectie cu Carmol Baby si l-a ajutat tare mult. Chiar face minuni o frectie cu Carmol.
    Pupici pentru mamici.
    :D

Floricica Nou Venita Alina_Mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2013
    Postari in forum
    1
    Eu ii pun 2 picaturi cu ser fiziologic pe fiecare nara pe rand , si curat nasucul cu o pompita .
    Imagini atasate

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Dexametazona este foarte buna pentru desfundat nasucurile infundate. Dar nu injecatbil, ci in nasuc. O fiola se dizolva in 30 ml ser fiziologic, se pune intr-un recipinet cu pulverizator si se da cate un puf in fiecare nara, de 3 ori pe zi. In acelasi timp, nazomerul cu propolis vindeca mucoasa si grabeste cicatrizarea. Nu se da Paracetamol (Panadol, Calpol) concomitent cu dexametazona (ii anuleaza efectele). Se poate administra Nurofen.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari