Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Situatia copilasului din prima postare este destul de grava..cred ca la noi a fost usor in comparatie prin ce trece micutul si parintii
    eu le doresc ca puiul sa se faca bine si ei sa aiba putere sa treaca peste toate greutatile

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    davidica andrei al meu nu mai bea AR de la 9 luni, intre 8 si 9 luni am scapat de RGE
    humana AR se poate da pana la 1 an
    humana 3 nu este AR

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Copilul meu a fost tot timpul sub greutate. L-am nascut cu 2900 grame(al tau a fost bine avand in vedere varsta gestatiei). La 2 saptamani avea 2800 grame.In spital i-au dat diagnosticul de malnutrit. Cica nu era laptele bun si m-au pus sa-i dau completae+vitamine. N-am rezolvat nimic. La un an si 9 luni are 9 kg...de mancat manaca putin, dar des. Poate asta ii este firea. Si tatal lui este slabut. ANALIZELE SUNT TOATE OK SI LA ZI...

oanachampion
    Guest
    Urata problema refluxul... Am patit-o si eu cu Aidan... L-am nascut la 37 de saptamani si 4 zile (sarcina gemelara) cu 2,210 kg. Pana la cateva luni vomita intr-una... Pediatrul mi-a recomandat sa-i schimb formula pe baza de lapte normal (de vaca) cu una pe baza de soia si care sa nu contina ulei de palmier. Situatia s-a imbunatatit instantaneu... Insa tot a mai regurgitat nitel pana pe la 6 luni. Dupa a fost ok, are aproape 4 ani si in tot timpul asta a mai vomitat de doua ori (o data la un an, dupa niste tort... a doua oara la 3 ani, cand a avut otita... nici macar atunci cand a avut enterocolita virala nu a vomitat, deci e super ok). Acum e mai grasut cu 1,3 kg decat fratele lui geaman...
    P.S. Madalinutza, stai linistita, si Devon are 14,5 kg la aproape 4 ani, a avut inclusiv nutritionista, n-are nimic, pur si simplu asa e el, slab (si sotul meu e slab, asa ca al tau). Unii copii asa sunt.

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    nici eu nu am spus cu rautate de alaptarea la san. asa m-s fi bucurat si eu sa pot alapta.
    deci nu am zis cu vreo intentie anume ci doar ca mie ciuda si mie ca nu am putut sa-i dau mai mult sa suga.
    dar asta este, cred ca daca as afi alaptat altfel statea situatia.
    dar oricum sintem mai bine, noi nu am dat asa mult laptic afara de la 4 luni jum de cind am trecut pe Humana AR si nici acum ca sintem mai marisori si am inceput diversificarea, sintem pe drumul cel bun...
    bafta la toata lumea cu RGE...

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    mersi dragalasha ptr raspuns.
    nu stiam ca se poate da AR pina la un an.
    oricum nu am de gind sa schimb laptele pina mereg bine cu el, deci pina la un an.

Floricica Nou Venita madalina_dana's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    1

probleme cu bebe

buna mamicilor!
    tot rascolind netul am intrat intamplator pe acest forum
    am si eu o fetita de 4 luni jumatate si am mari probleme cu ea.
    mananca cu sonda nazo gastrica de la 2 saptamani si ia foarte foarte greu in greutate. s-a nascut cu 3, 150 kg , la 5 zile mai avea 2,700 kg iar acum are 4, 200 kg
    am fost internati la Budimex, diagnosticati cu RGE printre altele si am tot vomitat de ni s-a urat. doctorul de acolo mi-a spus sa amestec laptele muls de la san cu lapte INFATRINI in proportie de 50 - 50.
    mancam putin pentru varsta noastra si mai dam si afara din cauza refluxului
    nu mai stim ce sa facem si cum sa crestem mai repede deoarece la noi greutatea este foarte importanta, fetita are si un palatoskizis si trebuie operata iar pentru asta trebuie o greutate de 6-7 kg.
    daca aveti vreun sfat, vreo idee, vreo situatie asemanatoare.....orice .....asteptam sa ne ziceti si noua

Floricica Nou Venita emutza11's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2013
    Postari in forum
    7
    si eu am nascut un baietel prematur la 27 saptamani de 950 gr,am stat in spital 2 luni si jumatate timp in care a fost alaptat prin sondita cu laptele meu..din pacate cand am ajuns acasa mi s-a oprit laptele,desi am incercat toate metodele de stimulare a lactatiei,a fost inutil....si am trecut pe prenan,lapte care l-a baut cu placere,cand a facut 4 kg am trecut pe nan1 care l-a baut timp de 1 luna dupa care a inceput sa il refuze,la sfatul pediatrului am schimbat laptele,am trecut pe tofer 1,insa inutil....(apoi am incercat toate tipurile de lapte praf din comert)inutil...incepuse sa refuze si biberonul....pana nu am mai avut ce face si am recurs la seringa...timp de 2 sapt i-am dat cu seringa,...vomita o parte ..o parte o dadea pe langa dar macar avea ceva in stomacel...i-am facut toate analizele si au iesit ok...acum avem 7 luni si jumatate de cand e nascut si papa cu lingurita...biberonul nici s anu il vada.....a fost mare chin si cu lingurita timp de 3 sapt...ne lua cam 50 min sa papam 100 ml la o masa....si cu mult mult planset......am incercat si diverse siropuri naturale pt pofta de mancare...acum ii dau bon apettit...si parca vad ceva inbunatatiri...insa inca mai vomita cam la fiecare masa cate o gura buna in jet....pur si simplu nu am ce ii face....diversificarea am inceput-o cam acum o luna si cva..putin cam repede dar nu am avut de ales...macar mancarea solida nu o vomita...sper sa mai cresca si sa fie mai bine!!

sadia
    Guest
    pai la 7 luni ai inceput ff bine diversificare si poti so mentii daca nu vomita.Pofta de mancare....pfffiu,mare pb.........cam toti sunt asa.
    Vb azi cu o prietena,are copilul 11 ani.Nu a mancat bine niciodata copilul, nici acum,dar e vivace si sanatos.

Floricica Nou Venita emutza11's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2013
    Postari in forum
    7
    Dar pe timpul noptii cum e bebele vostru?k eu nu stiu ce sa mai fac sa doarma si el si eu linitita...mereu se agita si se foieste,nici nu stiu ce sa ii mai fac?sa fie oare din cauza k e prematur?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari