Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Nico_Eugen's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2011
    Postari in forum
    1

Nascut prematur nu mananca

Avem un bebe de 7 luni si 2 saptamani (doar 4,5 kg in greutate) care nu mananca.
    Sa nascut prematur la 36 saptamani (8 luni) cu greutatea de 2,1 kg, a avut si tripla circulara de cordon in jurul gatului. Sotia mea a avut placenta praevia centrala si a fost nevoita sa duca sarcina in pat de la 5 luni.
    A stat in maternitate 3 saptamani timp in care bebele adormea la san. Era o tragedie din cauza ca orele de alaptare erau fixe.
    Venind acasa situatia a fost la fel, sotia pierzand curand laptele din cauza ca bebele adormea la san, desi sa muls pt a da laptic natural lui bebe la biberon.
    Apetitul a scazut pe zi ce trecea si a inceput sa regurgiteze alarmant. Ne-am dus la fostul Budimex si dupa 3 saptamani de bailbaieli medicale (fiindca eu asa le consider) l-au diagnosticat cu reflux gastroesofagian dupa care am fost externati cu tratament.
    Tratamentul nu a mers bine si dupa 1 luna de tratament situatia s-a inrautatit drept pt care ne-am internat din nou la fostul Budimex.
    De data asta am stat 2,5 luni, timp in care copilul nostru a fost un adevarat martir:
    - a luat virusul intraspitalicesc rotavirus, viroza respiratorie, bronsiolita, bacteriurie cu Proteus
    In tot acest timp a fost perfuzat si tratat cu antibiotic (ceftriaxona- 21 zile, tazocin-5 zile) pana cand saracutul nu a mai avut vene si doctorul a luat decizia de a-l alimenta enteral(sonda nazogastrica) cu debit constant.
    Tot in aceasta perioada a fost banuit de reflux renal dar cistografia nu a aratat asa ceva!
    Dupa ce au trecut toate infectiile intraspitalicesti doctorul a luat decizia de a-i face tranzit intestinal descoperind ca esofagul se cobora in stomac direct fara a face acel unghi pt a nu permite urcarea in esofag a lichidelor gastrice.
    A fost operat (operatie clasica) operatia numindu-se "fundo-plicatura". Dupa 10 zile de la operatie mama si copilul revin acasa (greutat de 4,4 kg). Decat doua zile a fost relativ bine in sensul ca manca singur din biberon, dupa care a inceput din nou cosmarul refuzului biberonului (siringii si linguritei).
    Am fost din nou la Budimex pt sonda naso gastrica. Totodata i-au facut analize, si noi i-am facut (coprocitorgama, coprocultura, exudat faringian, urocultura si exudat nasal, toate acestea in paralel). Si noua si la spital a iesit proteus mirabilis.
    Acum suntem sub tratament cu Cedax (Ceftibuten) 0,7 ml odata la 12 ore, si cu sonda naso-gastrica pt alimentatie. Sonda este o probleme atat fizica cat si psihica dar nu mananca si nu avem ce sa facem.
    Doctora de familie nea sugerat sa incercam si in jurul Romaniei sa gasim de ce nu mananaca bebe!

A mai trecut cineva prin asemenea situatie? Daca da asteptam cu nerabdare un sfat ceva fiindca suntem disperati!

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    buna!
    si eu sint mama unui baietel de 8 luni, care pe la 6 sapt a fost diagnosticat cu reflux gastro esofagian si poate chiar esofagita de reflux.
    pe linga asta mai avem si un stridor laringian care agraveaza refluxul
    si el s-a nascut la 38 sapt cu gr mica, 2500 si am stat 10 zile in spital ca sa ia in gr ptr ca minca f prost de la sin si eu nu prea mai aveam lapte.
    ajunsi acasa a mai supt 2 sapt dar f putin cu completare l praf, si apoi am trecut de tot pe lp.
    a inceput sa regurgiteze destul de mult chiar si pe nasuc si atunci ne-am ingrijorat si ne-am dus la pediatru care din start ne-a diagnosticat cu reflux, bine, fara a face analize.
    am fost disperata ca dadea f mult afara, noi mincam Nan 1 si atunci am schimbat laptele cu Humana AR antiregurgitare, este un lapte mai gros si nu lasa sa dea asa mult afara.
    recunosc ca norocul nostru a fost ca a luat incet incet in gr.
    totusi la 4 luni jum m-am hotarit sa merg mai departe la un spit univ, si am fost la Cluj si i s-a facut ecografie ca era prea mic sa-i faca endoscopie si am descoperit ca sfincterul pilor nu era bine inchis, deci nu era bine dezv si de acolo era refluxul. se vorbea de operatie si acolo dar nu era cazul, ni s-a dat un trat cu antibiotic ptr esofagita pe care toi copii cu reflux o fac pina la urma, cu Eritromicina si Debridat cu care mergem si in prezent si bineinteles poz de 45 gr in pat si la mincare si tinut in sus sa eructeze f mult si f f multa rabdare......
    si copilul meu a facut intre timp o bronsilita urita ptr care am stat 12 zile internati cu trat iv pe branula si mi-a spus sa am grija ca va fi f sensibil...si din pacate asa si este...
    ni s-a spus ca pe masura ce va creste va trece si nu va fi nevoie de intervenie op, de aceea am si inceput diversificarea mai repede pe la 4 luni jum.f greu a acceptata alim solide la inceput, nici acum nu mincam f bine, facem mofturi dar asta e...
    mi s-a spus ca copiii cu reflux sint f problematici la mincare si tr sa am f multa rabdare.
    cu gr in prezent am avut perioade cind am stagnat, apoi a mai pus ceva pe el, dar eu sint multumita ca avem aproximativ gr care tr la virsta lui, plus minus .acuma eu stiu ca nu am trecut prin ce ati trecut voi si ca tr sa va fie f greu.
    eu sint si asist medicala si stiu ce inseamna sa fie hranit pe sonda, mai ales ptr o mama.
    poate ca nu era rau daca consultati inainte si alti medici, pina sa ajungeti al operatie...ca poate se rezolva altfel...
    acuma aste este...
    dar sfatul meu in continuare este sa mergeti si in alte centre din tara, sint si alti medici mai buni si in alte orase sa mai cereti un sfat...
    dar oricum o sa treaca si perioada asta ...poate va fi un copil care va asimila mai greu alimentele dar am convingerea ca va incepe sa manince singur si va fi bine...
    nu stiu cum sa va ajut altfel, decit poate cu niste sfaturi sau cu numele unor dr unde am fost eu...
    va doresc multa sanatate si ...rabdare...
    d-zeu sa va ajute...

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    salutare!
    si andrei a fost diagnosticat cu RGE de gradul 2 - adica va vomita pana aproape spre 1 an, am scapat de RGE la 8 - 9 luni cand am schimbat si laptele, din AR in normal
    noi nu l-am tratat cu nimic pt ca RGE nu are leac, se asteapta cu MULTA RABDARE maturizarea sfincterului si se hraneste bebe cu lapte special
    cand am inceput cu mancarea solida o vomita si pe aia, oricum el a vomitat si laptele AR
    parerea mea este ca pt bebelusii cu RGE trebuie introdus cat mai repede laptele formula special, iar alaptarea doar noaptea sau deloc, in functie de gravitatea RGE
    sfatul meu davidica este rabdare, fara medicamente si multe babetzele! aaa si inca ceva copiii cu RGE sunt copii normali si nu au probleme cu mancatul, probleme diferite fata de alti copii, toti bebelusii au toane si mofturi...
    la nico-eugen situatia e mai complicata, nu stiu ce sfat sa dau...
    Modificata de dragalasha; 01.05.2011 la 14:51:22.

Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    dragalasha, eu nu am asa mari probleme cu Andrei al meu, doar am incercat sa-i raspund lui nico-eugen , sa-i povestesc despre noi.
    al meu din fericire nu mai vomita, chiar daca am inceput alim solida.
    a vomitat pina am trecut de la l normal la lapte AR.
    eu stiu ca toti copii au toane la alimentatie dar asa mi s-a spus ca copii cu RGE sint un pic mai speciali si asta nu neaparat la toti copiii e la fel.
    al meu e un pic mai capricios, asta e....
    ce fel de lapte ii dai tu acum?
    trat pe care il dau eu cu antibiotic nu este ptr RGE ci ptr esofagita de reflux pe care marea maj a copiilor cu RGE o fac.
    si mie mi s-a spus ca pe la un an ar trebui sa treaca dar eu am o cunostinta si baiatul are 5 ani si tot mai varsa si acum.
    asta e , e o boala mai pacatoasa.
    la nico-eugen e o situatie mai nasoala avind in vedre ca s-a ajuns la op.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea sa nacut la 36 de sapt cu 3100,si voma absolut tot,dar am mers la pediatrii si nu a fost diagnosticata cu nimic.cand am ajuns cu ea acasa si maternitate manca 15-20 ml si voma tot,chiar si pe nas.dar am dat de o doctora care mia puso pe picioare.cum?eu ii dadeam milumil si mia dat milumil nh25 pt bebelusi de la 6 luni,ea neavand decat cateva zile.si de la ala voma tot ,dar doctora mia zis:vomita,ii dai iar sa pape,si tot asa.pe la 2 luni nu mai voma fetita iar laptele fiind pentru copii mai mari a ingrasato foarte mult,tinand cont ca nu asimilase nimik in corp pana pe la 2 luni.la 6 luni avea8kg.la 4 luni ma invatat cum sa ii diversific mancarea.totul a fost bine,si este si in ziua de azi.sanatate si sa va faceti bine,ca stiu ca e tare greu sa iti vezi copilul vomand mereu.dar o sa reusiti ca nu sunteti nici singuri nici singurii care trec prin astea.

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    salut davidica! noi am continuat cu humana si acum suntem la humana 3
    din momentul in care l-am trecut pe lapte AR a inceput sa ia foarte bine in greutate
    imi pare rau va l-am chinuit cu laptele meu pe care il regurgita...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Off topic!
    Se recomanda alaptarea naturala la copiii cu reflux, nu laptele praf.
    Laptele matern paraseste mai repede stomacul copilul si se digera mult mai repede (de 2 ori), deci cresterea in greutate va fi mai buna.
    Am pus aici 2 articole
    LLLI | Breastfeeding the Baby with Gastroesophageal Reflux
    kellymom.com :: Spitting Up & Reflux in the Breastfed Baby
    Iar in al 2-lea explica de ce solidele au mai mult un efect cosmetic, si ce dezavantaje aduce diversificarea precoce.

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Off topic!
    Se recomanda alaptarea naturala la copiii cu reflux, nu laptele praf.
    Laptele matern paraseste mai repede stomacul copilul si se digera mult mai repede (de 2 ori), deci cresterea in greutate va fi mai buna.
    Am pus aici 2 articole
    LLLI | Breastfeeding the Baby with Gastroesophageal Reflux
    kellymom.com :: Spitting Up & Reflux in the Breastfed Baby
    Iar in al 2-lea explica de ce solidele au mai mult un efect cosmetic, si ce dezavantaje aduce diversificarea precoce.
    da... ce sa zic... am citit... credeam ca este vorba de experienta personala a cuiva... pana nu te confrunti cu REG crezi ca tot ce scrie in carti se aplica in toate cazurile, nu-i chiar asa...
    eu nu l-am diversificat precoce, l-am diversificat la 5 luni

Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    da, este usor de spus ca se recomanda alaptarea la copiii cu reflux...sint de acord..
    dar ce te faci cind nu ai lapte oricit ti-ai dori sau te-ai stradui?
    eu am incercat diverse metode si tot aia...am avut lapte doar 3 sapt cu toata straduinta mea si metodele incercate..
    asta e....
    dragalasha, noi sintem pe Humana AR de la 3 luni , asta este simplu, se poate da de la nastere.
    nu stiu daca este Humana AR si pentru virste mai mari de ex. ptr 8 luni.
    dar humana 3 nu este lapte simplu?
    este AR?
    nu am stiut...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Am vrut doar sa spun ca in cazurile in care mama are lapte este recomandat ca bebe sa primeasca lapte matern si nu lapte praf. O postare mai devreme sustinea contrariul si din aia am spus ce am spus, nu sa arunc cu pietre in nimeni. Ca fiecare parinte isi doreste binele copilului si din pacate ne confruntam cu multe informatii contradictorii si este foarte greu sa alegem. Eu am spus acolo doar ca am gasit acele articole care sustin alaptarea si in cazul refluxului gastro-esofagian si mie mi se pare logic ce scrie acolo. Si noi am intampinat aceasta problema, dar la un nivel mai redus. Regurgita foarte mult, si de 20 de ori pe zi si cantitati destul de mari (1-2 linguri). Am mers inainte cu alaptarea, dar a luat prost in greutate. Dr. nu ne-au zis nimic de reflux si nici de tratament. Am dat o perioada completare si a mers mai bine luatul in greutate. Apoi pe la 6 luni s-a redus mult regurgitatul, am inceput si diversificarea si am reusit sa cresc lactatia si sa scot completarea... Asta este povestea noastra... desi nu cred ca ajuta pe nimieni cu mare lucru...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu nu am nascut pe Elena prematur..si tot am avut mari probleme
    pana la 6 luni...a avut RGE
    la ea san nu am avut..a papat lapte praf...HUmana..sincer..imi dadea foarte mult lapte afara...in greutate a luat foarte bine
    Am ajuns sa ii dau cantitati mici la intervale mici de timp..
    cand am inceput diversificarea atunci usor am redus cantitatea de lapte si asa am scapat si de regurgitare
    Si sughita foarte mult..si acum avem aceasta problema..si este mare.
    Cred ca daca aveam san era mult mai usor..damian nu a dat nici macar 5 ml de laptic afara..si este in continuare hranit la san.sustin ce a spus Anka .
    dar vad ca majoritatea care au RGE sunt hraniti cu lapte praf..mami nu are san
    Modificata de dami28elena11; 02.05.2011 la 20:50:24.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari