Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412

Musafiri ne-si

mi-a racit bebul, ii curge tare nasul, abia de respira, i-am facut inhalatii, i-am dat ambroxoli, i-am spalat nasul cu nazomer, i-a scos mucii cu pompa si sunt revoltata! marti am avut o musafira care a avut nevoie sa-si rezolve niste treburi si a venit racita, imi lasa servetelele peste tot si ... ma kk in capul ei de cadru medical, nu si-a dat seama ca imi poate imbolnavi copilul? dar ce o interesa pe ea? fix copilul meu... NU mai pot de nervi si de draci, cu mai putin de 2 luni in urma am bagat in copilul asta antibiotice...
    V-ati confruntat cu o problema similara? Cum procedati cu musafirii ne-si care dau buzna peste voi si va mai lasa si suveniruri de neuitat in urma?

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Foarte nasoala situatia...nu mi s-a intamplat dar cred ca as fi foarte "rea"si as lua atitudine....Ïmi pare rau, draga X, dar nu veni sau te rog sa pleci (dupa caz), vad ca esti fff racit/a...nu vreau sa am probleme cu bebele".Scurt pe doi.....

oanachampion
    Guest
    Offf, Ruxi... Imi pare nespus de rau pt ce ti se intampla! Multa sanatate puiutului! Cat despre musafirii nesi, Diana are mare dreptate. Chiar daca se supara, ii intorci de la usa! Sanatatea bb-lui e mai importanta decat supararea oricui sau parerea lor proasta despre manierele tale (desi, cred ca orice om normal ar trebui sa inteleaga si sa nu se supere)!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Multa sanatate BAietelului tau Ruxy_ta!

Si eu cred ca ar trebui sa le interzici persoanelor bolnave sa vina in vizita. Daca suna sa isi anunte vizita, trebuie sa ii intrebi inainte daca sunt bolnavi. Chiar daca te "trezesti " cu ei la usa neanuntati si vezi ca sunt bolnavi, le spui ca nu poti sa ii primesti asa. Ar trebui sa inteleaga daca le explici.

Mai bine sa te stie maniaca in privinta asta, decat sa traga copilul tau dupa aceea.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    nu aveam cum sa-i spun sa faca stanga imprejur, a venit cu trenul de la o distanta de vreo 500km, provincia... am sunat-o s-o intreb ce fel de viroza ne-a lasat ca cadou si a zis ca-i pare rau... nu suficient zic eu! doctorita noastra e in concediu, asa ca l-am trambalat pe beb prin soare, transpirat si cu febra prin oras, am luat un taxi si am oprit unde am vazut un cabinet de pediatrie si o clinica de pediatrie... la clinica niciun pediatru, la cabinet - atentie! medicul nu acorda consultatii cu plata! i-am zis ca e vorba de un bebelus cu febra mare (39)... ca sa incercam la medicul de la etaj. La etaj am avut noroc, ne-a primit cu plata si ne-a prescris tratament. Cand am iesit de acolo i-am multumit lui DD ca mi-a scos-o in cale pe doctorita nr. 2.

Ne-a dat antitermice, panadol 4 ml si nurofen 3 ml alternativ (impreuna nu doar panadol cum ii dadeam eu) la 4 ore! Daca are febra mai mare de 39,2 supozitor cu novocalmin si impachetari in prosop la piele goala pana scade febra. Daca dupa 48 de ore mai face febra atunci trecem pe antibiotic. Pana atunci eurespal, tantum verde (ca e rosu aprins in gat), un unguent cu rozmarin si eucalipt (pluex baby) inainte de culcare. Ne-a costat in jur de (30 consultatia, 20 taxi, medicamente 60 lei plus batista bebelusului ca inca n-am luat-o dar si aia costa pana in 40 de lei)150 de lei...

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Ca sunt deja patita, voi sti ca atunci cand cineva isi va anunta vizita, sa-l intreb de sanatate si nu doar din politete!

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    In sfarsit am reusit sa stabilizez copilul, dupa o noapte si o zi de febra (38,8 - 37,8) am reusit s-o scad la 37.1 interrectal. Ma intreb daca mai face febra sau daca asta inseamna ameliorare? O problema mai ramane respiratia, numai pe gura saracutul poate respira, desi ii aspir mucii din juma in juma de ora cu batista bebelusului, ser fiziologic, nazomer, stranuta el si elimina... mai avem inca un pic...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari