Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Medicamente pentru colici

Din pacate majoritatea nou-nascutilor se lupta in primele luni de viata cu colicile abdominale care se manifesta prin agitatie, crize de plans inconsolabil, frecarea picioruselor.

Se pare ca de aparitia colicilor ar fi de vina dezvoltarea funcitonala incompleta a sistemului sigestiv al sugarului care inseamana o digestie incorecta care dtermina cumulare de gaze.

Orice proaspata mamica este in cautarea leacului miraculos pentru a calma durerile de colici ale bebelusului sau. Pe piata exista o serie intreaga de produse contra colicilor care sunt eficiente sau nu, in functie de fiecare bebelus in parte.

La noi colicii au durat pana la 5 luni si jumatate si in tot acest timp am incercat tot ce se putea. Am inceput cu Sab Simplex, apoi am reusit sa cumparam Infacol (la momentul respectiv nu intrase la noi pe piata si cu ajutorul unei prietene am reusit sa intram in posesia lui) care n-a avut nici un efect ba din contra parea ca inrautateste colicile, asa ca am revenit la Sab Simplex. Apoi la 4 luni cand am vazut ca tot nu trece am mers la un medic care in urma unei ecografii ne-a confirmat ca in continuare Edi care colici si ne-a recomandat sa ii dam inainte de fiecare masa asa: sab simplex dimineata, la urmatoarea masa Bonnisan, la urmatoarea Debridat si apoi Sab simplex si tot asa. Doat cu acest cocktail am reusit sa scapam de colici o luna si jumatate mai tarziu si doar asa reuseam sa il calmam.

Voi ce produse pentru colici ati folosit si cat au fost de eficiente?

dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92
    si noi asa am inceput cu sab simplex..am zis ca nu-i bun...dupa aia cu bonnisan...nici aia...si am ajuns si noi la debridat...fiindca am din fiecare mi-am zis sa fac cum zici tu ca faci si asa fac cam de o luna,odata din asta data viitoare din celalalt...desi nu am intrebat-o pe dr...:(...dar ma gandesc ca nu-i nici o problema ca doar ea mi-o prescris pe toate..si sa stii ca la mine functioneaza..:))...adio colici...:)

mada_lyna
    Guest
    si noi am inceput cu sab simplex, apoi am incercat infacol care si-a facut treaba destul de bine. noi am avut colici doar pina pe la 2 luni maxim.in rest,eu eram fff atenta la ce mancanc, beam tot eu ceai de fenicul+anason+chimen si a fost ok. robert oricum nu a avut crize decat de vreo 2 ori, in rest asa , mai usurel.

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Noi am inceput mai intai cu ceaiul acela pt colici Baby Calm dar nu a avut efect,apoi am incercat Baby Drink-ul tot degeaba.In final am reusit sa calmam colicii cu Bonnisan ....Bebele meu a avut colici doar pana la 3 luni

stefaniajohansson
    Guest
    noi am cumparat picaturi cu culturi de bacterii pt flora intestinala..dar nu a ajutat, pt ca problema lui e ca e alergic la proteinele din laptele de vaca si lactatele mancate de mine. cum am teminat cu lactatele, cum a terminat el cu urlatul :P ca si cand as fi apasat un buton magic :P
    stiati ca 25% din colici sunt ca urmare a alergiei sau intolerantei la laptele de vaca baut de mama? eu sfatuiesc toate mamicile care se confrunta cu astefel de probleme sa incerce a renunte complet la lactate si produse ce contin lactate sau urme de lapte pt timp de 1 saptamana. daca da rezultate inseamna ca asta e problema..si nu trece cu medicamente..medicamentele doar mascheaza simptome ce ar treubi sa ne spuna ceva important legat de corpul copiilor nostri

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    la noi nu a functionat nimic... mi se rupea inima cand o vedeam... se simtea mai bine cand ii puneam comprese calde pe burtica si cand o intorceam cu fata in jos pe genunchii mei... cred ca si ceaiul de musetel o ajuta putin atunci cand vroia sa il ia (f rar)... maine implineste 3 luni, crizele sunt mai rare acum...speram sa treaca de tot--

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari